Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem

Cykl: Kawiarenka za rogiem (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Gosia

Przypadkowe odwiedziny całkowicie zmieniły jej życie… Miłka trafiła do „Kawiarenki za rogiem” zupełnym przypadkiem. W pierwszej chwili poczuła się zniechęcona - mrukliwy barman i niemiła kelnerka nie nastrajali pozytywnie do tego miejsca. Wtedy jednak dziewczyna skosztowała pysznej herbaty jaśminowej w towarzystwie pewnej wróżki, poznała egzotycznego bluesmana Bogdana, a także zaprzyjaźniła...

Przypadkowe odwiedziny całkowicie zmieniły jej życie…

Miłka trafiła do „Kawiarenki za rogiem” zupełnym przypadkiem. W pierwszej chwili poczuła się zniechęcona - mrukliwy barman i niemiła kelnerka nie nastrajali pozytywnie do tego miejsca. Wtedy jednak dziewczyna skosztowała pysznej herbaty jaśminowej w towarzystwie pewnej wróżki, poznała egzotycznego bluesmana Bogdana, a także zaprzyjaźniła się z kotem Włóczęgą.

No i stało się – Miłka zdecydowała się zostać w Kawiarence na dłużej. Co z tego wyniknie?
Kobieta wciąż musi uporać się z prześladującym ją Rafałem, zmierzyć z rodzinną tajemnicą powierzoną jej przed śmiercią babci, a także przekonać się, jakie miejsce w jej życiu zajmie mały Franek.

"Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem" to opowieść pełna miłości, ważnych życiowych problemów i rodzinnych tajemnic.

Uśmiechniesz się, wzruszysz, ale przede wszystkim odnajdziesz w Miłce cząstkę siebie!

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/305

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/305

Oficjalna recenzja
Aleksandra książek: 117

Kawa odpowiedzią na zło tego świata

Jesienne wieczory dobrze jest rozpocząć powieścią obyczajową, która wprowadzi każdego w melancholijny nastrój. „Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem” Karoliny Wilczyńskiej jest jak ostatnie promienie słońca tuż przed mniej urokliwą częścią tej pory roku – pozwala nabrać sił, by stawić czoło posępnym dniom.

Rytm życia Miłki wyznacza praca w pensjonacie rodziców w Busku-Zdroju. Poranne śniadanie dla kuracjuszy, oprowadzanie ich po malowniczej okolicy i czas na zasłużony odpoczynek. Ten stały rytm zaburza sekret wyjawiony przez babcię dziewczyny tuż przed śmiercią. Od tej pory ta młoda, dwudziestoparoletnia kobieta postanawia żyć na własny rachunek. Szybko opuszcza rodziców, pensjonat i wyjeżdża do Kielc, w których niegdyś studiowała. Nie jest jednak łatwo zacząć dosłownie od zera – bez mieszkania, pracy i wsparcia bliskich.

Niepewna i dość strachliwa Miłka stawia swoje pierwsze kroki na nowej drodze życia, a ta wiedzie do Kawiarenki za rogiem – cichego, urokliwego miejsca, gdzie za barem stoi mrukliwy Remek, a kawę serwuje pewna siebie Paulina. Tuż obok miejsce przy stoliku zajmuje wróżka Wera, która jako pierwsza wyciąga do Miłki rękę i służy jej radą. Czy dziewczyna zdecyduje się zostać tutaj na dłużej? Czy zmieni coś w kawiarence i czy ona sama zmieni bohaterkę?

Po obyczajówce nie spodziewam się nigdy poruszania istotnych tematów. Mimo to autorka poradziła sobie z tym fenomenalnie, nie pozbawiając powieści lekkości. Dotyka problemu braku akceptacji własnego ciała, z którym zmaga się wiele kobiet. Usłyszymy tu wiele epitetów, które załamują wiarę we własne piękno, ale będziemy również świadkami, że atrakcyjność jest pojęciem względnym i być może ci niedoskonali we własnych oczach okażą się piękni dla innych, i to nie tylko ciałem, ale i duchem. Karolina Wilczyńska porusza także problem stalkingu i obsesji na punkcie drugiej osoby. Razem z Miłką doświadczamy przerażenia, ale również poczucia bezradności, gdyż żadna rada ze strony otoczenia nie wydaje się dobra, a stalker podąża za bohaterką krok w krok i staje się coraz bardziej opresyjny.

– Czasami czarne nie jest takie złe — powiedziała, patrząc Miłce prosto w oczy. – Na przykład kawa. Wyobraź sobie espresso. Ciemny, gęsty płyn, gorzki w smaku. A jednak ludzie nie rezygnują z espresso. Dlaczego? Bo daje mnóstwo energii i pozwala zebrać siły do działania. Tak też jest w życiu — czasami trzeba przetrwać coś gorzkiego, żeby zdobyć siłę do osiągnięcia celu. Bo on jest ważniejszy niż chwilowa niedogodność.

Nie brakuje jednak i tych dobrych emocji – miłości, przyjaźni i piękna. Książka na długo pozostawia nas z refleksją, czy jesteśmy dobrymi ludźmi, czy pojęcia takie jak bezinteresowność i wrażliwość na drugiego człowieka mieszczą się jeszcze w naszym słowniku. Postać Miłki przywraca w to nadzieję. Odnajdziemy tu również naukę dziecięcej radości z najprostszych rzeczy jak kawałek czekolady czy aktywnie spędzany wspólnie czas.

„Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem” otwiera cykl Kawiarenki za rogiem i pozostawia nas z pytaniem, jak potoczą się dalsze losy Miłki. Co konkretnie wyjawiła jej babcia i dlaczego nagle własna rodzina stała się dla niej obca? Czy dziewczyna w końcu odnalazła swoją miłość? Czy obsesyjny prześladowca zostawi ją w spokoju, a może to tylko cisza przed burzą?

Aleksandra Wróblewska

Mollinka_90 | 2018-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2018

Przeczytana na jednym wdechu, ciepła, a chwilami trzymająca w napięciu opowieść o małej kawiarni, która powinna być przytulna i sympatyczna, a niekoniecznie taka jest i o dziewczynie, której życie właśnie wykonało prawdziwą woltę. Mieszkająca w Busku Zdroju 28-letnia Miłka dowiaduje się od umierającej babci pewnego skrywanego przed nią od lat sekretu. Można domyślić się, o jaką tajemnicę chodzi, choć wprost nie jest to wyjaśnione. Dziewczyna podejmuje decyzję o wyjeździe do Kielc, gdzie nie ma jednak ani pracy, ani mieszkania. Pomaga jej koleżanka ze studiów Aga i tak Miłka poznaje przystojnego prawnika Rafała, który mógłby być marzeniem, a staje się koszmarem.

W odwiedzonej po przyjeździe dziwnej kawiarence, Miłka znajduje pracę kelnerki. Prosta i szczera dziewczyna wydaje się nie pasować do wyszczekanej Pauliny, wiecznie obojętnego barmana Remka i nadętego Tymona, który jest tu szefem. Ale odwiedzająca lokal wróżka Wera uważa inaczej. Kiedy dziewczyna wynajmuje własne mieszkanie...

andzia12 | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Bardzo ciekawa książka, na którą natrafiłam przypadkiem.
Jednym słowem można powiedzieć, że z pozytywnym akcentem. Plusem dla mnie jest , że przez główna bohaterkę pokazuję się, że liczy piękno człowieka wewnątrz a nie waga itp. Czyli zwykła normalność, która ginie w obecnych czasach...
Polecam!

kAMyk | 2018-12-12
Przeczytana: grudzień 2018

Jeszcze trochę i zostanę prawdziwą fanką pani Karoliny Wilczyńskiej. Szaruga jesienna zdopingowała mnie do wzięcia w ręce "Życia na zamówienie", no nie mogłam się oprzeć urokowi okładki. Jednak prawdziwą perłą książki jest jej główna bohaterka, Miłka, dziewczyna jedyna w swoim rodzaju.
Powieść można by rzec, że zwyczajna, ogromnego szału nie ma, nie czyta się z wypiekami, jednak jest w niej coś, co nie pozwala się od niej oderwać, jest ciepła, mądra i fajna. Poza tym główną bohaterkę polubiłam bardzo. Dopinguję jej w budowaniu nowej przyszłości, podziwiam ją i jestem z mniej dumna, bo to dziewczyna z zasadami, mądra, pracowita, skromna i przede wszystkim dobra. Miłka, jak mało kto zasługuje na szczęście.
Czekam niecierpliwie na kolejny tom. Z przykrością tylko dodam, że książka mająca tak piękną oprawę posiada niestety mnóstwo błędów literowych, korekta leży.

SpadłoMizRegała | 2018-12-06

Siedzę i zastanawiam się, co napisać, żeby się nie powtarzać. Mądry człowiek nie wchodzi dwa razy do tej samej rzeki, uczy się na błędach i co tam jeszcze niosą nasze polskie porzekadła. I tak właśnie zastanawiam się, jak to jest z moją mądrością, skoro regularnie popełniam te same błędy. Jakie? Sięgam po – z założenia – ciepłe i lekkie historie w nadziei, że znajdę wreszcie coś, co mnie zauroczy. I tak z każdą kolejną obiecuję, że już nigdy więcej, a znowu poddaję się… nie wiem czemu… modzie? Chyba trochę tak. Jednak jak nie ufać dziesiątkom ludzi, którzy twierdzą, że coś jest naprawdę dobre? Jak można zignorować fakt, że coś bawi i cieszy innych? Przecież nie jestem kosmitką – mnie też powinno! A jednak nie.

Nazwisko Karoliny Wilczyńskiej chodziło za mną od jakiegoś czasu. Klasycznie sprzedażowe okładki z pięknymi kolorami i kompozycjami przyciągały mój wzrok, choć nigdy nie zdecydowałam się sięgnąć po którąś z nich. Do momentu pojawienia się nowej serii, której pierwsza część –...

NIEnaczytana | 2018-10-09

"- Wiesz, to tak jak z espresso, o którym ci kiedyś wspominałam. (...) - Jest z natury gorzkie. Możemy się do takiego przyzwyczaić i tolerować tę gorycz. Jednak dlaczego go nie posłodzić? Szczególnie, jeżeli cukier stoi tuż obok".

Kiedy w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że Karolina Wilczyńska wydaje pierwszy tom nowej serii, nie mogłam się doczekać, kiedy znajdzie się w moich rękach. Jak tylko to się stało, nie potrafiłam się więcej powstrzymywać i zasiadłam do lektury. Czy urzekła mnie 'Kawiarenka za rogiem'?

Tuż przed śmiercią, babcia zdradza Miłce sekret. Wiadomości przekazane przez staruszkę rujnują dotychczasowy świat dziewczyny i sprawiają, że postanawia opuścić rodzinny dom, aby spróbować zacząć żyć na własną rękę. Nie jest to jednak łatwe zważywszy na to, że do tej pory zdobywała swoje doświadczenie zawodowe, pracując w rodzinnym pensjonacie. Czy Miłce uda się znaleźć zatrudnienie i zadomowić w Kielcach?
Urokliwy klimat Buska - Zdroju zwiastował lekką...

ejotek | 2018-11-11
Przeczytana: październik 2018

Pomyśleć, że był taki czas - całkiem zresztą niedawno - kiedy nie miałam pojęcia o istnieniu pisarki Karoliny Wilczyńskiej. Kiedy całe rzesze czytelniczek zachwycały się Stacją Jagodno czy też Nataszą, ja cichutko sobie przyrzekałam poznać wreszcie książki, o które było tyle szumu. I kiedy już realnie zetknęłam się z twórczością autorki... cóż, przepadłam i czytam teraz kolejne powieści :) Dlaczego tak mnie kuszą? Odpowiedzi szukajcie w recenzji.

Miłka (właściwie to Ludmiła, ale woli Miłka) po obronie pracy magisterskiej dwa lata temu wróciła do rodzinnego Buska-Zdroju, by pracować w pensjonacie rodziców. Zawsze to pewne pieniądze i zero stresu, że zostanie zwolniona. Jest to spokojna dziewczyna, która unika konfliktów, uwielbia spacery po Parku Zdrojowym a zarobione pieniądze wydaje na książki! Najbardziej lubi powieści o kobietach, które radzą sobie w trudnych sytuacjach. Czy będzie potrafiła wyciągnięte z tych historii wnioski zastosować w swoim życiu, gdy nadejdzie taka...

Magdalena | 2018-12-03

Karolina Wilczyńska pisze książki, w których porusza istotne społecznie sprawy. Tym razem stalking. Bohaterka, Miłka, jest przed 30-stką, pracuje w pensjonacie rodziców w Busku, nie należy do szczupłych. Przed śmiercią babcia zdradza jej tajemnicę. Dziewczyna jest załamana i postanawia odejść z domu, nie mówi rodzicom dlaczego i wyjeżdża do Kielc. Koleżanka ze studiów proponuje, by nim znajdzie własny kąt zamieszkała u jej rodziców. Mili, wykształceniu ludzie na stanowiskach, przystojny syn rozpoczynający karierę prawniczą. Wydaje się, że lepiej nie mogła trafić. Tymczasem staje się ofiarą młodego prawnika, który zaczyna prześladować ją swoim chorym uczuciem, na przemian grozi i śle listy miłosne. Wyprowadzka nie pomaga, stalker jest coraz bliżej.
Miłka dostaje prace kelnerki w tytułowej kawiarni. Gdyby nie dziewczyna szefa, która jej nieustannie dogryza byłoby nieźle. Do kawiarni przychodzi codziennie Wera, tajemnicza kobieta, która od czasu do czasu wróży. Jest Anna, staruszka,...

Beata | 2018-10-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: październik 2018

Fajna książka obyczajowa. Czyta się bardzo szybko. Pewnie i szybko uleci z pamięci, ale teraz sięgnęłabym bardzo szybko po drugi tom.

KATARZYNA | 2018-11-06

Miłka, dotąd wiedzie spokojne życie w uzdrowiskowym Busku, pomagając rodzicom w prowadzeniu pensjonatu dla kuracjuszy. Rytm dnia wyznaczany jest rzez pory posiłków, sprzątania pokoi, załatwiania spraw związanych z pensjonatem, czy zaprowadzania kuracjuszy do parku. To ostatnie Miłka lubi najbardziej. Siada wówczas w cieniu drzew na ławce i rozmyśla o życiu. Ten spokój zostaje zburzony, gdy pogarsza się stan zdrowia jej babci i staruszka trafia do szpitala. Korzysta z okazji, że wnuczka przychodzi sama i wyjawia jej tajemnicę....Jak się okazuje to jest ich ostatnia rozmowa.
To moment przełomowy w życiu dziewczyny. To co przekazuje jej babcia zmienia życie bohaterki diametralnie. Nie potrafi przejść nad tym do porządku dziennego i podejmuje ważne decyzje w ciągu kilku chwil. Pakuje najpotrzebniejsze rzeczy i wyjeżdża do Kielc, nic nie tłumacząc zdezorientowanej rodzinie. Wybiera to miasto, bo pamięta je jeszcze z czasu studiów. Na początku pomaga jej koleżanka Agnieszka, jednak po...

Ania | 2018-10-23

Miłka, to młoda dziewczyna, która po studiach zaczęła pracę w pensjonacie rodziców. Dziewczyna jest zadowolona z obecnej sytuacji, jednak wszystko zmienia się w momencie, kiedy babcia na łożu śmierci wyznaje je pewien sekret. Bohaterka podejmuje nagłą decyzję i wyjeżdża z Buska do Kielc, aby zacząć nowe życie. Czy cicha i skromna dziewczyna będzie w stanie zacząć wszystko od nowa?Jaką tajemnicę poznała, że nagle odcięła się od rodziny? Czy ukochana babcia wiedziała, jak zmieni się życie wnuczki?

Bardzo lubię książki Karoliny Wilczyńskiej. Seria "Rok na Kwiatowej" wywołała u mnie zachwyt tą Autorką i nie mogłam doczekać się, kiedy sięgnę po Jej najnowszą powieść. Pani Karolina wykreowane historie opisuje bardzo przyjemnym językiem i jednocześnie rozpala ogniki w sercu.

Historia przedstawiona w "Kawiarence za rogiem" nie jest kolejną powieścią obyczajową zakończoną happy endem. Miłka z dnia na dzień niespodziewanie zmieniła swoje życie i pożegnała się z przeszłością. Był to wielki...