Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem

Cykl: Kawiarenka za rogiem (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Gosia

Przypadkowe odwiedziny całkowicie zmieniły jej życie… Miłka trafiła do „Kawiarenki za rogiem” zupełnym przypadkiem. W pierwszej chwili poczuła się zniechęcona - mrukliwy barman i niemiła kelnerka nie nastrajali pozytywnie do tego miejsca. Wtedy jednak dziewczyna skosztowała pysznej herbaty jaśminowej w towarzystwie pewnej wróżki, poznała egzotycznego bluesmana Bogdana, a także zaprzyjaźniła...

Przypadkowe odwiedziny całkowicie zmieniły jej życie…

Miłka trafiła do „Kawiarenki za rogiem” zupełnym przypadkiem. W pierwszej chwili poczuła się zniechęcona - mrukliwy barman i niemiła kelnerka nie nastrajali pozytywnie do tego miejsca. Wtedy jednak dziewczyna skosztowała pysznej herbaty jaśminowej w towarzystwie pewnej wróżki, poznała egzotycznego bluesmana Bogdana, a także zaprzyjaźniła się z kotem Włóczęgą.

No i stało się – Miłka zdecydowała się zostać w Kawiarence na dłużej. Co z tego wyniknie?
Kobieta wciąż musi uporać się z prześladującym ją Rafałem, zmierzyć z rodzinną tajemnicą powierzoną jej przed śmiercią babci, a także przekonać się, jakie miejsce w jej życiu zajmie mały Franek.

"Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem" to opowieść pełna miłości, ważnych życiowych problemów i rodzinnych tajemnic.

Uśmiechniesz się, wzruszysz, ale przede wszystkim odnajdziesz w Miłce cząstkę siebie!

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/305

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/305

Oficjalna recenzja
Aleksandra książek: 111

Kawa odpowiedzią na zło tego świata

Jesienne wieczory dobrze jest rozpocząć powieścią obyczajową, która wprowadzi każdego w melancholijny nastrój. „Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem” Karoliny Wilczyńskiej jest jak ostatnie promienie słońca tuż przed mniej urokliwą częścią tej pory roku – pozwala nabrać sił, by stawić czoło posępnym dniom.

Rytm życia Miłki wyznacza praca w pensjonacie rodziców w Busku-Zdroju. Poranne śniadanie dla kuracjuszy, oprowadzanie ich po malowniczej okolicy i czas na zasłużony odpoczynek. Ten stały rytm zaburza sekret wyjawiony przez babcię dziewczyny tuż przed śmiercią. Od tej pory ta młoda, dwudziestoparoletnia kobieta postanawia żyć na własny rachunek. Szybko opuszcza rodziców, pensjonat i wyjeżdża do Kielc, w których niegdyś studiowała. Nie jest jednak łatwo zacząć dosłownie od zera – bez mieszkania, pracy i wsparcia bliskich.

Niepewna i dość strachliwa Miłka stawia swoje pierwsze kroki na nowej drodze życia, a ta wiedzie do Kawiarenki za rogiem – cichego, urokliwego miejsca, gdzie za barem stoi mrukliwy Remek, a kawę serwuje pewna siebie Paulina. Tuż obok miejsce przy stoliku zajmuje wróżka Wera, która jako pierwsza wyciąga do Miłki rękę i służy jej radą. Czy dziewczyna zdecyduje się zostać tutaj na dłużej? Czy zmieni coś w kawiarence i czy ona sama zmieni bohaterkę?

Po obyczajówce nie spodziewam się nigdy poruszania istotnych tematów. Mimo to autorka poradziła sobie z tym fenomenalnie, nie pozbawiając powieści lekkości. Dotyka problemu braku akceptacji własnego ciała, z którym zmaga się wiele kobiet. Usłyszymy tu wiele epitetów, które załamują wiarę we własne piękno, ale będziemy również świadkami, że atrakcyjność jest pojęciem względnym i być może ci niedoskonali we własnych oczach okażą się piękni dla innych, i to nie tylko ciałem, ale i duchem. Karolina Wilczyńska porusza także problem stalkingu i obsesji na punkcie drugiej osoby. Razem z Miłką doświadczamy przerażenia, ale również poczucia bezradności, gdyż żadna rada ze strony otoczenia nie wydaje się dobra, a stalker podąża za bohaterką krok w krok i staje się coraz bardziej opresyjny.

– Czasami czarne nie jest takie złe — powiedziała, patrząc Miłce prosto w oczy. – Na przykład kawa. Wyobraź sobie espresso. Ciemny, gęsty płyn, gorzki w smaku. A jednak ludzie nie rezygnują z espresso. Dlaczego? Bo daje mnóstwo energii i pozwala zebrać siły do działania. Tak też jest w życiu — czasami trzeba przetrwać coś gorzkiego, żeby zdobyć siłę do osiągnięcia celu. Bo on jest ważniejszy niż chwilowa niedogodność.

Nie brakuje jednak i tych dobrych emocji – miłości, przyjaźni i piękna. Książka na długo pozostawia nas z refleksją, czy jesteśmy dobrymi ludźmi, czy pojęcia takie jak bezinteresowność i wrażliwość na drugiego człowieka mieszczą się jeszcze w naszym słowniku. Postać Miłki przywraca w to nadzieję. Odnajdziemy tu również naukę dziecięcej radości z najprostszych rzeczy jak kawałek czekolady czy aktywnie spędzany wspólnie czas.

„Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem” otwiera cykl Kawiarenki za rogiem i pozostawia nas z pytaniem, jak potoczą się dalsze losy Miłki. Co konkretnie wyjawiła jej babcia i dlaczego nagle własna rodzina stała się dla niej obca? Czy dziewczyna w końcu odnalazła swoją miłość? Czy obsesyjny prześladowca zostawi ją w spokoju, a może to tylko cisza przed burzą?

Aleksandra Wróblewska

NIEnaczytana | 2018-10-09

"- Wiesz, to tak jak z espresso, o którym ci kiedyś wspominałam. (...) - Jest z natury gorzkie. Możemy się do takiego przyzwyczaić i tolerować tę gorycz. Jednak dlaczego go nie posłodzić? Szczególnie, jeżeli cukier stoi tuż obok".

Kiedy w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że Karolina Wilczyńska wydaje pierwszy tom nowej serii, nie mogłam się doczekać, kiedy znajdzie się w moich rękach. Jak tylko to się stało, nie potrafiłam się więcej powstrzymywać i zasiadłam do lektury. Czy urzekła mnie 'Kawiarenka za rogiem'?

Tuż przed śmiercią, babcia zdradza Miłce sekret. Wiadomości przekazane przez staruszkę rujnują dotychczasowy świat dziewczyny i sprawiają, że postanawia opuścić rodzinny dom, aby spróbować zacząć żyć na własną rękę. Nie jest to jednak łatwe zważywszy na to, że do tej pory zdobywała swoje doświadczenie zawodowe, pracując w rodzinnym pensjonacie. Czy Miłce uda się znaleźć zatrudnienie i zadomowić w Kielcach?
Urokliwy klimat Buska - Zdroju zwiastował lekką...

palalela | 2018-10-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 08 października 2018

Akcja "Życia na zamówienie" rozpoczęła się w jednym z moim ulubionych miejsc w Polsce, w Busku-Zdroju, dlatego już od pierwszych stron wiedziałam, że będzie mi się ta opowieść podobała. No i oczywiście tak było ;) Autorka w łatwy, ale i niezwykle emocjonalny sposób poruszyła wiele ważnych problemów współczesnego świata: braku czasu (a co za tym idzie rozmowy z drugim człowiekiem), zaniżonej samooceny, mobbingu i stalkingu. Kolejny raz, bo przecież wszystkie opowieści snute przez panią Wilczyńską mówią o tym, pokazała, że warto być dobrym, uczciwym człowiekiem, bo wszystko to, co damy, do nas wróci pomnożone o milion. Piękna i mądra to była opowieść. Polecam wypatrując z niecierpliwością następnej części!

Beata | 2018-10-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: październik 2018

Fajna książka obyczajowa. Czyta się bardzo szybko. Pewnie i szybko uleci z pamięci, ale teraz sięgnęłabym bardzo szybko po drugi tom.

Książkanonstop | 2018-10-15
Na półkach: Przeczytane, Od wydawnictw
Przeczytana: październik 2018

Autorka bestsellerowej serii „Stacja Jagodno” oraz „Rok na Kwiatowej”, zabiera swoje czytelniczki w świat zupełnie nowych bohaterów, którzy od pierwszych podrygów zyskują uznanie. Od niedawna Karolinę Wilczyńską znajdziemy również w Wydawnictwie Filia. Piękna, fioletowa okładka obiecuje urokliwą i ujmującą opowieść. Czy rzeczywiście takie jest „Życie na zamówienie...”?

Zagłębiając się w treść coraz głębiej i głębiej... orientujemy się, że w dłoniach trzymamy coś więcej, niż tradycyjną kobiecą literaturę.

Nic nie wskazuje na to, że za chwilę życie Miłki wywróci się do góry nogami ale trudno się temu dziwić. Przecież codzienność ma to do siebie, iż zaskakuje. Częściej otwieramy oczy ze zdumienia niż z zadowoleniem kiwamy głową na znak, że tak właśnie to miało wyglądać. Niemniej jednak chyba wszyscy zdołaliśmy już się z taką koleją rzeczy pogodzić. Wszyscy prócz Miłki, która do pewnego momentu żyła w bezpiecznym świecie jaki zbudowali dla niej rodzice. Cios, jaki spada na nią na...

rudy_lisek_czyta | 2018-10-19
Przeczytana: 12 października 2018

“Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem Karoliny Wilczyńskiej przedstawia historię Miłki, dziewczyny która jest bardzo nieśmiała, skryta w sobie a do tego zakompleksiona.Pewnego dnia wszystko się jednak zmienia, gdy tuż przed śmiercią Babcia Miłce zdradza pewien sekret a jej poukładany świat rozpada się na kawałki.Dziewczyna postanawia opuścić rodzinny dom i zacząć wszystko od nowa.Co takiego wyznała Babcia Miłce? Do tej pory się nad tym zastanawiam🤔i bardzo mnie to intryguje .
“Życie na zamówienie“ to ciepła a zarazem smutku historia dziewczyny, która próbuje odnaleźć się na nowo.Dzięki tej historii nie jeden raz się uśmiechniesz s także wyruszysz. Autorka umiejętnie przedstawia zarys głównej bohaterki a także problemy z jakimi się musiała zmierzyć, jak np. motyw stalkingu. Ale pamiętajmy, że po każdej burzy, zawsze wychodzi słońce☀️.
“Życie na zamówienie,czyli ekspresso z cukrem“ to mądra i pełna miłości opowieść, dotycząca ważnych życiowych problemów i rodzinnych...

boudika | 2018-10-18

Bardzo sympatyczne czytadło, wiadomo, że trochę bajka, ale taka, od której robi się cieplej na sercu :). Gdybym mogła, od razu chwyciłabym za drugą część :)

cellka | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

fajna książka milutko się czyta, z niecierpliwością czekam na następną część :)

Wera2604 | 2018-10-14
Przeczytana: 13 października 2018

Miłka musi uporać sie ze śmiercią babci, ale także tajemnicą którą jej powierzyła. Ale to nie wszystko bo wrażeń ma pełno i decyduje sie na wiele życiowych kroków zaczynając drastycznie od usamodzielnienia się. Szkoda, że za tym idzie wiele cierpienia, które dostała od strony rodziny, a także przyjaciółki, której brat ciągle ją nachodzi. Bardzo życiowa, pełna miłości książka

Ewa-Zet | 2018-10-22
Musthave | 2018-10-21