978-83-7419-091-6
literatura faktu
davinczi

Barwnie ilustrowany album pokazujący historię sześciu najbardziej znanych obozów zagłady w Polsce istniejących w latach 1941-1945. Album zawiera fotografie archiwalne, jak i aktualne obrazujące obozy, lub to co na dzień dzisiejszy z nich pozostało. Jedno na pewno musi pozostać: "to pamięć o pomordowanych przez nazistowską machinę śmierci". W albumie znajduje się opis obozów w : Auschwitz, Bełżcu, Sobiborze, Treblince, Majdanku oraz Chełmnie.

Meehoow | 2011-10-10
Przeczytana: 11 października 2011

Bardzo ciekawa pozycja, przybliżająca wszystkie obozy zagłady (również takie, które pierwotnie zakładano jako obozy koncentracyjne), utworzone na ziemiach polskich (tj. poza Sztutowem, znajdującym się przed wojną w autonomii Wolne Miasto Gdańsk oraz Rogoźnicą, leżącą wówczas w granicach Rzeszy). Na mini-album składają się zdjęcia, zarówno historyczne, jak i współczesne oraz krótkie opisy zawierające m.in. informacje o datach funkcjonowania obozów, transportach, sposobach eksterminacji czy obecnym zagospodarowaniu muzealnym. Polecam i jako wprowadzenie do tematu i jako dopełnienie szerokiej gamy literackich wspomnień więźniarskich.

BaskaB | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015