Suarez. Nigdy nie będziesz sam

Egmont Polska
2017-04-26
2017-04-26
piłka nożna biografia FC Barcelona

„Nie tylko dla fana” to seria interesujących książek o piłkarzach i nie tylko dla piłkarzy. Pierwsza lektura z tej serii pojawiła się w naszym domu w 2014 roku. „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem” Yvetty Żółtowskiej-Darskiej podbiła nasze serca. Opowieść o małym Leo znanym jako Messi, jego pierwszych treningach i przygodach z piłką, a do tego wkomponowane w lekturę liczne zdjęcia i pozwalające zdobyć sporo wiedzy dzięki informacjom o kulturze i kraju, w którym się wychował sprawiły, że sięgnięcie po dwie kolejne książki tej autorki wydane przez Egmont stało się oczywistością. „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce” i „Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę” sprawiły, że na kolejne książki już czekaliśmy, by móc nie tylko poznać zawiłe i motywujące życiorysy piłkarzy, ale też aby przyswoić sobie sporo wiadomości z geografii na poziomie szkoły podstawowej, czyli dla fanów połączenie przyjemnego z pożytecznym, a nie dla fanów możliwość poznania niezwykłych życiorysów i przekonanie się, że życie piłkarza nie toczy się tylko i wyłącznie wokół piłki nożnej i nikt jeszcze nie urodził się utalentowanym specjalistą w swojej dziedzinie.
W tej samej konwencji powstały kolejne książki z serii, ale już innych autorów. Dariusz Tuzimek pozwolił poznać nam uroki Polski w czasach PRL-u. „Lewandowski. Wygrane marzenia” przekonuje czytelników, że poza kopaniem piłki w życiu piłkarza istotną rolę odgrywa nauka. Bycie świetnym piłkarzem i wiele treningów z tym związanych nie wyklucza siedzenia nad książkami i pogłębiania wiedzy.
Teraz do naszych rąk trafiła książka Jarosława Kaczmarka znanego nam z „Goli wszechczasów” opisującej nie tylko historyczne gole, ale i przybliżającej modę i historię w opisywanych przez autora czasach. To sprawiło, że z przyjemnością sięgnęliśmy po jego kolejną książkę. „Suárez. Nigdy nie będziesz sam” to oczywiście opowieść o Luisie Albercie Suárezie Díazie, urugwajskim piłkarzu. Z lektury dowiemy się skąd pochodzi piłkarz i jak wyglądały początki jego kariery, z jakimi przeszkodami się borykał i w jaki sposób udało mu się osiągnąć sukces.
Młodzi czytelnicy po raz kolejny dowiedzą się, że sukces można osiągnąć tylko dzięki ciężkiej pracy, wsparciu rodziny, systematyczności oraz wierze we własne możliwości. To pozwala nam nie poddawać się w trudnych chwilach i osiągnąć wymarzony cel, czyli przesłanie takie samo jak we wszystkich książkach z serii, co można wykorzystać do pokazania dzieciom jak bardzo istotna jest nauka i systematyczna praca. Wzór ich ulubionego piłkarza może zmotywować do cięższej i systematyczniejszej nauki oraz treningów. Młodzi czytelnicy dowiedzą się jak bardzo kariera wiąże się z wyrzeczeniami, wewnętrzną dyscypliną, koniecznością bycia skromnym przy jednoczesnej świadomości swojej wartości.
Postać piłkarza ze względu na młodych czytelników została nieco wybielona przez pominięcie niewygodnych faktów z jego życia i skupieniu się tylko na pozytywnych aspektach, co pozwala pokazać czytelnikom tylko pozytywnych cech do naśladowania.
Książkę podzielono na pięć rozdziałów. W pierwszym opisano młodzieńcze lata Suareza w Urugwaju i poznanie przyszłej żony. Druga część to gra w Holandii i Mundial w RPA. W trzeciej części kariera w Anglii na Anfield, pierwsze dni i treningi w Liverpoolu i wygrana w Copa America Czwarta dotyczy Mundialu w Brazylii, ugryzienia Chielliniego i historii podobnych wybryków w Anglii i Holandii oraz powrót do gry po ciężkiej kontuzji. Ostatnia część dotyczy gry w Barcelonie. Autor oprowadza nas po Urugwaju, Montevideo, Holandii, Amsterdamie, Wielkiej Brytanii, Liverpoolu, Hiszpanii i Barcelonie. Na temat każdego państwa i miasta dowiemy się wielu ciekawych rzeczy i anegdot.
Stylistycznie biografia przypomina wszystkie wcześniejsze książki z serii. Życie piłkarza opowiedziano w porządku chronologicznym, co pozwala na lepsze odnalezienie się w treściach wzbogaconych o liczne informacje historyczno-kulturowe. Na początki każdego rozdziału znajdziemy wstęp z wieloma ciekawymi faktami historycznymi i geograficznymi. Opisano krótko historię określonego kraju, klubu, zamieszczono statystyki dotyczące gry w danym klubie. Całość wzbogacono pięknymi ilustracjami i zdjęciami urozmaicającymi lekturę oraz pozwalającymi przenieść się do egzotycznych miejsc. Bardzo ważną rzeczą pojawiającą się w lekturze jest motyw spełniania marzeń i roli piłkarza w tym dążeniu do celu. Na końcu książki znajdziemy najważniejsze informacje z życia piłkarza oraz test psychologiczny.
Książkę (podobnie jak inne z serii „Nie tylko dla fana”) czyta się bardzo przyjemnie. Żywy język (strona czynna),spora ilość informacji podanych w formie ciekawostek i interesująca biografia sprawiają, że lekturę czyta się bardzo szybko i przyjemnie również na głos. Niedługie rozdziały pozwalają na czytanie jej również przedszkolakom zafascynowanym piłką nożną. Duża czcionka, odpowiednie rozmieszczenie tekstu oraz ilustracji zachęca do samodzielnego czytania nawet uczniów nauczania początkowego (mimo 170 stron). Solidna okładka, kolorowe, błyszczące strony bardzo dobrze zszyto dzięki czemu lektura jest trwała.

Biografia Suareza - dla dzieci i nie tylko.

Piłkarski geniusz tego chłopaka z Urugwaju nie podlega dyskusji. Ta książka to taka mała opowieść o tym, skąd jest, jak trafił na szczyt i jakie musiał pokonać przeszkody, aby móc się na nim znaleźć... Biografia przede wszystkim dla młodych fanów Pistoleta, lecz nie tylko. Każdy wielbiciel futbolu znajdzie tu coś dla siebie - zdjęcia, statystyki... fajna rzecz dla wszystkich zainteresowanych tematem.

Morał z książki jest taki, jakiego można by się spodziewać: na szczyt wiedzie ciężka praca, wyrzeczenia, skromność, wsparcie rodziny i głęboka wiara w samego siebie oraz w to, żeby się nie poddawać. Momentami można mieć wrażenie, że tego typu biografie mają zawsze takie samo przesłanie... No ale ta książka ma być zwłaszcza dla najmłodszych fanów, można więc zrzucić to na karb koniecznych poniekąd walorów edukacyjnych. To do przełknięcia - tym bardziej, że jest to jakby nie było prawda, również dotycząca Suareza. Troszkę brakowało mi jeszcze głębszego odniesienia się do związanych z nim jako piłkarzem kontrowersji i jego boiskowych wybryków - to, tak myślę, również efekt wspomnianych i koniecznych walorów edukacyjnych. W każdym razie książka jako całość jest ok.

Polecam wszystkim fanom futbolu :) /nie tylko tym najmłodszym/.

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:
Zapraszam

Biografia Suareza - dla dzieci i nie tylko.

PIERWSZA BIOGRAFIA SUAREZA DLA DZIECI!

Kiedy trafił do Barcelony, powstał niesamowity atak MSN! Leo Messi, Luis Suarez i Neymar grają tak, jakby znali się od zawsze. Jednak droga Luisa na futbolowy szczyt była dłuższa i trudniejsza niż jego kolegów. Zanim osiągnął swój cel, musiał przezwyciężyć wiele trudności. A najtrudniejszym przeciwnikiem, którego musiał pokonać, aby spełnić marzenia, był... on sam.

Bestsellerowa seria Wydawnictwa Egmont o słynnych piłkarzach liczy już sześć tytułów i jest wydawana w ośmiu krajach świata! Nie zdziwcie się jednakże, gdy obie liczby będą nieustannie rosły. Absolutnie - niezależnie od bohatera futbolu, którego wybierzemy na pierwszy ogień czytelniczy - otrzymujemy to samo: doskonale przygotowaną biografię, po której przeczytaniu do naszych pleców dołączone zostają skrzydła. Ponieważ nic nie jest w życiu niemożliwe, jeżeli człowiek naprawdę chce.

O tym właśnie jest Suarez. Nigdy nie będziesz sam. To historia chłopaka, który mimo przeciwności losu, nieustannie walczył. Nie poddawał się niezależnie od porażek; trenował, niezależnie od innych. To jednakże przede wszystkim opowieść o człowieku, który pokochał piłkę i emocje z nią związane ponad wszystko. Brzmi jak bajka, prawda? A to sama prawda.

Podoba mi się w tej serii sposób przedstawiania sytuacji. Autor balansuje pomiędzy biografią a otoczką świata. Za każdym razem, gdy główny bohater omawianej pozycji zmienia klub, a przy tym także kraj, najmłodsi czytelnicy przenoszą się wraz z nim: poznają charakter danego państwa i jego niepowtarzalność. Tekst jest czytelny i jak najbardziej zrozumiały.

Ilustracje są nieodłącznym elementem Małych Mistrzów. Wybrane zdjęcia dodają jedynie emocji - szczególnie te, w którym piłkarze skaczą, cieszą się, a czasami nawet płaczą. Lecz jest tu też wiele obrazków, szkiców, dodających oryginalności Suarezowi. Nigdy nie będziesz sam.

Polecam po stokroć i ostrzegam, że po każdym tytule ma się ochotę na kolejne. Seria Mali Mistrzowie "rosną w siłę" swoją oryginalnością. Gratka dla każdego małego fana futbolu! A także sposób na zachęcie do książek! Dwa w jednym!

PIERWSZA BIOGRAFIA SUAREZA DLA DZIECI!

Autorem książki jest dobrze znany Jarosław Kaczmarek, który podróżuje po świecie opowiadając baśnie, legendy i futbolowe historie. Również autor książki "Gole wszech czasów", również wydawnictwa Egmont.

Książka "Suarez. Nigdy nie będziesz sam" zaczyna się wstępem, a właściwie opisem spotkania Ligi Mistrzów pomiędzy Barceloną, a Celtikiem, w którym Tridente MSN zaliczyło 6 goli i 6 asyst. Na zakończenie podobnie, opis meczu, tyle że finału Ligi Mistrzów z Berlina, w którym Barca pokonała Juventus.

Lektura dzieli się na pięć części. W pierwszej opisuje młodzieńcze lata Suareza w Urugwaju i poznanie przyszłej zony, aż do wyjazdu do Holandii. Druga część to gra w Holandii i Mundial w RPA. W trzeciej części kariera w Anglii na Anfield, pierwsze dni i treningi w Liverpoolu i wygrana w Copa America Czwarta dotyczy Mundialu w Brazylii, ugryzienia Chielliniego i historii podobnych wybryków w Anglii i Holandii oraz powrót do gry po ciężkiej kontuzji.Ostatnia część dotyczy gry w Barcelonie.

Na zakończenie oprócz bibliografii i podziękowań, czytelnik pozna przebieg kariery bohatera, wywalczone przez niego trofea oraz będzie miał możliwość przejścia przez test psychologiczny.

Autor oprowadza nas po Urugwaju, Montevideo, Holandii, Amsterdamie, Wielkiej Brytanii, Liverpoolu, Hiszpanii i Barcelonie. Na temat każdego państwa i miasta dowiemy się wielu ciekawych rzeczy i anegdot. Do wszystkiego dołączonych jest wiele fantastycznych fotografii.

Tytuł: "Suarez. Nigdy nie będziesz sam"
Autor: Jarosław Kaczmarek
Liczba stron: 176
Wydawnictwo: Egmont
Seria: Mali Mistrzowie

Egmont wydał właśnie kolejną biografię dla dzieci autorstwa Jarosława Kaczmarka. Jak pamiętamy wcześniej ten autor wydał jeszcze: „Gole wszech czasów”. Pan Jarosław wraz z przyjaciółmi jeździ po świecie opowiadając historie, baśnie i legendy dla ludzi w każdym wieku. Piłka nożna to jego hobby.

Biografia właściwie niczym nie różni się od poprzednich części, które dostaliśmy od innych pisarzy. Całe życie piłkarza opowiedziane jest w porządku chronologicznym. Na początku każdego rozdziału jest wstęp oraz wiele ciekawych faktów historycznych oraz geograficznych. Opisana jest krótka historia danego kraju, klubu, wiele statystyk dotyczących gry w danym klubie. Całość uzupełniona jest pięknymi, kolorowymi ilustracjami. Książka ma sztywną okładkę i ok. 170 stron. Jest to trochę mniej niż w poprzednich częściach.

Na końcu książki wypisane są wszystkie najważniejsze informacje tzn. dane osobowe, liczba goli oraz sukcesów osiągniętych w danym klubie. Bohaterem tej części jest Luis Suarez, napastnik reprezentacji Urugwaju oraz obecnie FC Barcelony. Jak możemy się dowiedzieć statystyki Pistoletu (tak na niego mówią) są imponujące. Grał w wielu prestiżowych turniejach, po drodze trzy

europejskie kluby (Ajax, Liverpool, no i FC Barcelona),w tym mnóstwo osiągnięć. Oczywiście na początku nie było łatwo, o czym się dowiadujemy z poniższej książki: rozwód rodziców, bieda w domu, no i ten porywczy charakter. Sam Luis stwierdził, że cały czas pracuje nad sobą, ma dla kogo to robić i wychodzi mu to całkiem nieźle. Dziś razem z Messim i Neymarem tworzą najsilniejszy, najbardziej skuteczny atak na całym świecie! Sam Urugwajczyk dla FCB strzelił ponad 100 goli i nadal kolekcjonuje kolejne ☺

Książkę czytało się przyjemnie, dowiedziałam się z niej wielu ciekawych faktów. Jedynym minusem była jej grubość. Jeśli nam ta pozycja nie wystarcza, zawsze możemy sięgnąć po autobiografię Luisa pt.: ” Przekraczając granicę”.

Plusy:
- dużo ciekawych faktów,
- kolorowe, piękne ilustracje,
- chronologiczny porządek

Minusy:
- zbyt krótka...

Opinia opublikowana również na moim blogu: http://wiedzminka-ciri.blogspot.com/2017/05/suarez-nigdy-nie-bedziesz-sam-jarosaw.html

Tytuł: "Suarez. Nigdy nie będziesz sam"
Autor: Jarosław Kaczmarek
Liczba stron: 176