ERASED Miasto, z którego zniknąłem 1

Okładka książki ERASED Miasto, z którego zniknąłem 1 Kei Sanbe
Okładka książki ERASED Miasto, z którego zniknąłem 1
Kei Sanbe Wydawnictwo: Studio JG Cykl: ERASED Miasto, z którego zniknąłem (tom 1) komiksy
komiksy
ERASED Miasto, z którego zniknąłem (tom 1)
Boku Dake ga Inai Machi
Studio JG
2017-04-28
2017-04-28
9788380012080
Paulina Tuczapska
dramat tajemnica psychologiczna siły nadprzyrodzone seinen manga

Jak dotąd najciekawsza manga, jaką przeczytałam. Ciekawy pomysł na fabułę - główny bohater potrafi cofać się w czasie. Dzieje się to, gdy ma zdarzyć się coś złego. Zakończenie - świetne, mam już drugi tom, muszę poznać dalsze losy Satoru!

Spodziewałam się czegoś więcej - brzydka kreska, nudnawa fabuła, mimo to koniec był bardzo intrygujący. Sięgnę po drugi tom, zobaczę, czy historia się rozwinie.

Początek był trochę ciężki ale później wciągnęło mnie bez reszty. Główny bohater ma ciężki charakter i dość trudno go polubić ale zapewne w dalszych częściach dowiemy się co miało na niego wpływ że taki jest.

Ten tomik jest swietny, genialnie wprowadza do historii i sugeruje, ze ta manga jest rewelacyna.

1987

Bohaterem tytułu jest 29-letni Satoru Fujinuma. Mężczyzna, który ciągle marzy o tym, aby stać się pełnoprawnym mangaką. Od dłuższego czasu nie potrafi on jednak stworzyć interesującej historii. Zmuszony jest więc on do dorywczej pracy, jako dostawca pizzy. Jego życie wydaje się być bardzo przeciętne i pełne problemów. Są to tylko pozory, posiada on bowiem pewien „dar”, dzięki któremu kiedy w jego pobliżu ma dojść do jakieś tragedii, czas ulega zapętleniu, a on sam ma możliwość zmiany wydarzeń. Jedna z takich sytuacji kończy się dla niego wypadkiem i pobytem w szpitalu. Jest to zaledwie początkiem całego ciągu wydarzeń, który będzie prowadził do osobistej tragedii. Dzięki swojej „zdolności” ma on jednak szansę zmienić przyszłość, ale będzie go to dużo kosztować.

Erased – Miasto, z którego zniknąłem jest tytułem który łączy elementy dramatu, thrillera psychologicznego i sensacji (z wątkami nadprzyrodzonymi). Szerokie spektrum gatunkowe pozwala tytułowi zaciekawić naprawdę dużą grupę potencjalnych odbiorców. Pierwszy tom serii służy autorowi głównie do zaprezentowania zarysu fabuły i przedstawienia kilku najważniejszych bohaterów. Akcja dzieje się tutaj dwutorowo, przeplatając teraźniejszość Satoru, z jego dzieciństwem i pewnymi wydarzeniami które mają znaczenie dla obecnego życia mężczyzny.

Kei Sanbe (autor) w bardzo przemyślany sposób buduje tutaj całe napięcie. Stopniowo odsłania on przed czytelnikiem nowe wątki i fakty, tak aby zachęcić go do dalszego poznawania historii. Nic nie jest tu podane w nazbyt oczywistej formie, ale pewne odkryte „ślady” pozwalają na snucie własnych analiz. Obok pokazanych „pętli czasowych”, odsłonieniu zagadki zbrodni sprzed lat i zaprezentowaniu mrocznych wydarzeń z teraźniejszości na czytelnika czeka tutaj również zgrabnie zaprezentowana opowieść o dojrzewaniu i szukaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Wraz z rozwojem fabuły, ewoluuje również główny bohater, który powoli „wychodzi ze swojej zamkniętej skorupy”, aby odsłonić się przed innymi ludźmi (szczególnie młodą koleżanką z pracy). Nie brakuje więc tutaj dawki wyrazistych emocji, ale nie przytłaczają one sensacyjno/kryminalnej otoczki tytułu, stając się jedynie dobrym dodatkiem do właściwej treści.

Zapowiada się super manga. Zarówno intrygująca jak i tajemnicza. Na początku mangi poznajemy 29-letniego Satoru , który pracuję w pizzerii jako dostawca , ale marzy mu się pisanie mang. A razem z nim pracuję pewna dziewczyna - Airi. W pewnej chwili bohater jedzie z dostawą , ale nagle cofa się o kilka sekund w czasie i wie , że to znaczy , że zaraz coś się wydarzy. I po chwili dociera do niego , że samochód potrąci chłopca i bohater go ratuję i sam ulega wypadkowi , a wszystko widzi Airi. Będąc nieprzytomnym bohater widzi jakąś dziewczynkę ze swojej przeszłości , ale nie pamięta kim była , ale kojarzy , że coś do niego mówiła , a potem budzi się w szpitalu i obok niego jest Airi. I rozmawiają , a potem dziewczyna wychodzi , a bohater znów sobie przypomina dziewczynkę i okazuję się , że nazywała się - Hinazuki i okazuję się , że umarła. A bohater przypomina sobie także , że po jej zniknięciu jej matka się uśmiechała , a On widział ubrania dziewczynki w śmieciach koło jej domu. Potem Airi stoi na ulicy i zastanawia się jak Satoru widział samochód , który miał uderzyć chłopca , a Satoru wraca do domu i spotyka swoją matkę , która przyjechała do niego w odwiedziny. I bohater jest tym zirytowany. I wieczorem w wiadomościach jest mówione , że jakaś zaginiona dziewczynka wróciła do domu i wtedy mama bohatera pyta go czy pamięta , a On nie wie o co chodzi , a Ona mówi , że o tym co się wydarzyło , gdy był w piątej klasie. Potem bohater siedzi u siebie w pokoju i przypomina sobie niejakiego Yukiego , który był starszy i dzięki niemu bohater zdobył przyjaciół. A potem przypomina sobie jak rozmawiał z kolegami o zaginięciach dzieci. I , że Yuki został aresztowany za porwanie i morderstwo dwóch dziewczynek i jednego chłopca. Później Satoru i Airi razem wracają i nagle bohater znów ma przeczucie i cofa się o kilka sekund , a następnie znów i w końcu wbiega do opuszczonego budynku , a zaraz za nim Airi i bohater domyśla się , że są tam jakieś dzieciaki i zaraz coś się stanie i próbuję ich uratować i jeden chłopiec prawie ginie , ale Airi go łapie , a potem daję im reprymendę i wszyscy wychodzą , a następnie Satoru i Airi się żegnają , a Airi mija mamę Satoru , która się uśmiecha. A potem bohater przypomina sobie imiona swoich kolegów : Kazu , Osamu i Ken'ya. A potem jest z mamą na zakupach i , gdy idą przez parking bohater znów ma przeczucie i cofa się o kilka sekund i po chwili zjawia się Airi by oddać mu książkę i się przewraca , a z tej książki patrzy na niego fotografia Yukiego. I znów mamy cofnięcie i Satoru ostrzega Airi by nie biegła , bo myśli , że to właśnie o to chodzi , ale znów się cofa i zaczyna panikować i prosi mamę by się rozejrzała i gdy pojawia się Airi mama bohatera nagle widzi mężczyznę , który trzyma za rękę dziewczynkę i ten patrzy na nią i kobieta ma złe przeczucie i czuję , że skądś go zna. I patrzą na siebie przez chwilę , a po chwili mężczyzna odjeżdża , a kobieta ciągle jest zamyślona , ale po chwili wraca do rzeczywistości i zaprasza Airi na kolacje. I idą we trójkę do domu Satoru , a tajemniczy mężczyzna ich śledzi. A po kolacji Satoru odprowadza Airi , a jak wraca jego mama mówi , że ma u niej szansę , a potem kobieta próbuję sobie przypomnieć jak się nazywał ten mężczyzna i kim był , ale nie potrafi , a jak Satoru pyta czy widziała coś na parkingu to mówi , że mężczyzna chciał porwać dziewczynkę , a potem dodaje , że żartowała. Jednak bohater po jakimś czasie zrozumiał , że kłamała , bo zawsze gdy coś ukrywała to mówiła , że żartuję. I przypomina sobie także imiona ofiar : Hinazuki , Aya i Hiromi(chłopiec , który wyglądał jak dziewczyna) I czuję też , że mógł ocalić Hiromi. Później mama Satoru jest na zakupach wciąż myśli o tajemniczym mężczyźnie i nagle sobie przypomina kim on był i , że nawet go podejrzewała. I zaczyna również podejrzewać , że Yuki jednak może być niewinny , ale nie dzwoni na policję , bo chcę się upewnić. I po chwili gdzieś dzwoni ,a potem w domu podejmuję decyzję , że musi zdobyć dowód , a także porozmawiać z Satoru. I nagle drzwi się otwierają i kobieta myśli , że to jej syn , ale nagle zostaję dźgnięta nożem i upadając uświadamia sobie , że miała rację i leżąc na ziemi próbuję sięgnąć po telefon by ostrzec Satoru , ale morderca zabiera jej komórkę , a kobieta wykrwawiając się przeprasza Satoru , że mu nie uwierzyła i widzimy małego Satoru , który krzyczy , że nie wie kto to zrobił , ale na pewno nie Yuki. A potem kobieta widzi swojego synka jak był mały i ciągle powtarza jego imię. A po jakimś czasie bohater wraca do domu i znajduję martwą mamę i na początku myśli , że ta się wygłupia , ale po chwili dociera do niego prawda i jest załamany i chcę się cofnąć w czasie i mu się udaję , ale gdy wbiega znów do domu matka nadal nie żyję i bohater wie , że już za późno i postanawia dorwać mordercę. I widzi go w ciemności i rzuca się za nim w pogoń , ale ten nagle znika. I zjawia się policja i Satoru zrozumiał , że morderca wrobił go w zabójstwo matki i chcę się cofnąć. I udaję się i pojawia się w jakimś miejscu , którego nie kojarzy i po chwili zauważa budynek szkoły i okazuję się , że znów jest dzieckiem i cofnął się do czasów , gdy dochodziło do porwań. 1 tom wprowadza w całą historię i jest naprawdę długi. Zakończenie z cofnięciem do czasów szkolnych intryguję i wiadomo , że teraz bohater będzie miał szansę uratować ofiary , a także mamę w przyszłości. Tajemnicza jest też sprawa matki Hinazuki , która uśmiechała się po zniknięciu córki , a w śmieciach miała jej ubrania. Wiadomo , że to jakiś facet jest mordercą , a nie matka dziewczynki , ale coś z tą matką na pewno jest nie tak. Jak tylko zdobędę 2 tom od razu biorę się za czytanie. Cała historia przynajmniej na razie przypomina mroczny thriller

Muszę powiedzieć, że nigdy nie byłam fanką mang. do czasu, aż przeczytałam pierwszy tom Erased, nie wiem czy sięgnę po inne serie, ale po tę z pewnością.
Satoru pracuje jako dostawca pizzy, choć marzy o tworzeniu mang,uważa swoje życie za wyjątkowo nudne i nijakie.
Ale Satoru ma też pewną tajemnicę. Jest bohaterem"z przymusu" gdy w jego otoczeniu ma wydarzyć się coś złego jest cofany w czasie do chwili, aż nie zapobiegnie zdarzeniu.
Jest więc takim bohaterem mimo woli .Niespodziewanie Tragedia, która łączy się z wydarzeniami z przeszłości cofa go aż do 1988 roku i zmusza do odkrycia prawdy.
Erased to komiks z przemyślanymi, choć nieco infantylnymi postaciami, który wciąga czytelnika od pierwszych stron bo od początku czytaniu towarzyszy pewien dreszczyk emocji.
Wspomnienia głównego bohatera wplecione w fabułę sprawiają, że czytanie est tym przyjemniejsze, a fabuła bardziej tajemnicza i emocjonująca.
Przeszłość Satoru jest tu kluczowym elementem, aby rozwiązać przerażającą tajemnice.
Choć zwykle nie przepadam za formą jaką jest manga czy komiks naprawdę małą uwagę zwracam na grafikę bardziej zaś na treść w tym wypadku ta forma okazała się niezwykle ciekawa i jedynie rozbudziła moją czytelniczą ciekawość.
Bo historia jest pełna zwrotów akcji,zaskoczeń. jednym słowem chce się poznać dalszy ciąg,a forma mangi czy też komiksu w tym wypadku podkręca ten tajemniczy klimat.
Polecam i z przyjemnością sięgnę po drugi tom.

Pierwszy tom to tak naprawdę cały wstęp. Wiem jednak, że dla tej historii warto brnąć dalej. Robi się coraz bardziej zawiła i interesująca. Warto dać jej szansę.

• Manga
  • Mangi