Liternictwo. Sztuka pięknego pisania

Arkady
2017-02-07
2017-02-07
Ewa Romkowska

Nie mam zdolności manualnych, ale zawsze można pomarzyć.

Piękne czcionki, eleganckie kroje, odpowiednia siła nacisku. Kaligrafia to niesamowita sztuka, która zawsze mnie pociągała, chociaż moje umiejętności w tym zakresie są żadne. Ale przecież można sobie pomarzyć, że ma się piękne pismo (w uszach słyszę moich uczniów: a co tam jest napisane? Proszę pani…). I z takimi marzeniami otwieram „Liternictwo. Sztukę pięknego pisania” od wydawnictwa Arkady. Zajrzyjcie ze mną.

Kilka słów o sprzęcie
Kaligrafia to przede wszystkim pióro i tusz, ale w publikacji od wydawnictwa Arkady możemy zapoznać się także z nowoczesnymi narzędziami, które wykorzystuje się w sztuce pięknego pisania – jest to odpowiednie oprogramowanie, tablety graficzne i piórka elektroniczne. Widzicie te piękne, smukłe linie? Aż kusi, by spróbować. Można się poplamić atramentem, byle pójść o krok dalej do doskonałości. Wygląda to naprawdę imponująco, a tych zasad jest całe mnóstwo, ale kusi… kusi… kusi…

Nie tylko tusz
Moją uwag przyciągnęły rozdziały dotyczące pięknego pisania kredą! Okazuje się, że to również jest możliwe. Można także tworzyć cudowne napisy i wzory na porcelanie i innych powierzchniach, używając przeróżnych akcesoriów i pomocy. Tusz to dopiero początek naszej przygody. Najciekawszy jest rozdział dotyczący zdobienia liter – misterne elementy dekoracyjne robią ogromne wrażenie – a całość wygląda naprawdę efektownie. W tej publikacji znajdziemy również informacje dotyczące różnego rodzaju czcionek i tego, w jaki sposób łączyć i mieszać ze sobą różne kroje. Cały czas miałam wrażenie, że to takie współczesne liternictwo, w którym jednak cały czas czuć ducha dawnych lat. Decydując się na przygodę z publikacją od wydawnictwa Arkady, poznajemy techniki, idee i sposoby twórczego wykorzystania kaligrafii – można to zrobić chociażby, tworząc piękne karki świąteczne, urodzinowe czy dekoracje do swojego domu. Plakaty z ciekawymi napisami i pięknymi czcionkami o różnych krojach to dzisiaj prawdziwy hit, więc dlaczego nie mielibyśmy ich stworzyć samodzielnie? Warto spróbować!

Nie mam zdolności manualnych, ale zawsze można pomarzyć.

Kaligrafia to rzemiosło niewymagające zbyt wielu przyrządów - jedynym niezastąpionym jest atrament i powierzchnia, na której można pisać. Umiejętności pięknego pisania są wykorzystywane w wielu dziedzinach sztuki i grafiki, od projektowania kartek z życzeniami po kunszt tatuażu.

Pamiętaj o tym, że nie musisz być profesjonalistą, aby wyrazić swoją kreatywność i mieć przyjemny wpływ na widza lub odbiorcę swojego dzieła. Twórcza dyscyplina kaligrafii jest doskonałym źródłem przyjemności i spokoju - może być również wykorzystywana do dawania przyjemności innym.

Dlaczego sztuka pięknego pisania?
• daje pisanym słowom więcej mocy,
• pokazuje, że praktyka pięknego pisania jest prosta, niedroga i medytacyjna, a spokój i wytrwałość, które wynikają z doskonalenia umiejętności, sprawia wielką przyjemność,
• historia jest pełna tekstów pisanych odręcznie, a kaligrafia ( sztuka pięknego pisania) otwiera się na wszelkiego rodzaju zainteresowania kulturowe,
• pięknie pisanie skutkuje namacalnym obiektem, który pozwala tworzyć dzieła, które można wykorzystać jako prezent, ozdobę bądź inny tego typu souvenir.

Co zawiera książka?
• znajdziesz tu inspiracje do tworzenia kart vintage, spersonalizowanych papeterii, eleganckich zaproszeń ślubnych, wytłoczonych znaczków, etykiet na butelki, wizytówek, znaki i wiele więcej,
• całą masę twórczych propozycji, zabawnych ćwiczeń oraz prostych zadań krok po kroku,
• inspirujące rady, techniki i idee – sposoby twórczego wykorzystywania kaligrafii.

Podczas nauczania kaligrafii zdałam sobie sprawę, że wielu ludzi interesuje się tym tematem, ale nie są pewni, jak się uczyć. Książka pomaga, dostarcza praktycznych przewodników po technikach pisania, umiejętności pisania, projektowania i umiejętności dekoracji oraz innych źródeł informacji, które mogą okazać się przydatne. W środku znajdziesz wiele cennych informacji potrzebnych do rozpoczęcia ekscytującej eksploracji tej eleganckiej formy sztuki!

Książka została podzielona na cztery części, a w każdej z nich znajdziesz pomocne wskazówki na temat materiałów, narzędzi, których powinno się wykorzystać, aby stworzyć atrakcyjne litery. Od nowoczesnej kaligrafii, autorstwa Laury Lavender, poprzez ozdobne napisy – Gabi Joy Kirkendall, sztukę pięknego pisania kredą- Shauny Lynn Panczyszyn, po artystyczne rękodzieła liternicze, autorstwa Julie Manwaring.

Opatrzona w pięknie ilustrowane ćwiczenia (łatwe do wykonania) książka, pokazuje, że ucząc się kaligrafii, rozwijamy własny charakter pisma, nadając mu własny i niepowtarzalny, elegancki kaligraficzny styl.

Polecam każdemu, kto pragnie rozwijać swój własny styl liter. To pozycja, dzięki której rozpoczniesz swoją przygodę z kaligrafią! Poznasz rozmaite style i techniki, które będziesz mógł wykorzystać podczas wykonywania papeterii, prezentów oraz wielu innych ciekawych rzeczy.

Książki podejmujące temat kaligrafii łacińskiej są niezmiernie rzadkie w języku polskim. Ta konkretna pisać nas nie nauczy, ale jest ogromnym źródłem inspiracji jak można wykorzystać umiejętność posługiwania się obsadką i stalówką. I nie tylko. Również, kredą, markerem, pędzlem, igłą i nitką czy wypalarką.
Innym plusem dodatnim książki są podstawowe porady, o których łatwo zapomnieć, w stylu: jak dbać o stalówkę czy zadbać o to by własna ręka nie zatłuściła pracy.

Polecam każdemu kto lubi literki!

Innym plusem dodatnim książki są podstawowe porady, o których łatwo...

• Przydatne?
  • Encyklopedie/Słowniki/ Poradniki/ Przewodniki