Abubaka

Wydawnictwo: Oficynka
Marczewek

Zakopane, Krupówki. W biały dzień dochodzi do rabunkowego ataku na mima. Napadniętemu artyście z pomocą spieszy przypadkowy turysta, lecz ciężko poturbowany prędko traci przytomność. Po przebudzeniu ze zgrozą odkrywa coraz większe nieścisłości w swoim życiu. Powracają demony przeszłości, a wiele pozornie zakończonych spraw zdaje się odżywać i gmatwać na nowo. Usiłując odnaleźć najbliższych oraz odzyskać utracone w niejasnych okolicznościach mieszkanie, zgnębiony desperat decyduje się na ryzykowną grę o powrót do właściwej rzeczywistości, której trop wiedzie poprzez jurajską pustelnię, tajemniczego mnicha oraz podziemną organizację paramilitarną.

Thriller metafizyczny

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1645

Rowerowe odjazdy

Abubaka to trik rowerowy, polegający na wskoczeniu tylnym kołem na kant przeszkody (np. rurkę, murek) oraz odbiciu się z powrotem. „Abubaka” to tytuł powieściowego debiutu Rafała Sochy, wydanego przez Oficynkę, gdzie o rowerach prawie nie ma mowy, więc jeśli ktoś się łasi na książkę ze świata rowerowych akrobatów to może się srodze rozczarować. Ale można tutaj znaleźć coś dużo ciekawszego.

Abubaka to metafora. To odskocznia od „szarej” rzeczywistości w nierozpoznany wymiar. Bohater, Michał Kownacki, to przysłowiowy „statystyczny obywatel”, który pewnego letniego, słonecznego dnia na zakopiańskich Krupówkach jest świadkiem chuligańskiego ataku na mima. O dziwo ten zwykły, szary obywatel spieszy na pomoc napadniętemu, traci przytomność i powraca do Częstochowy, swego miejsca zamieszkania... ale tutaj wszystko niby podobne a jednak zupełnie inne. Po prostu „abubaka”.

Rafała Sochę interesuje męska fascynacja wojskiem. Wyrazem owej fascynacji są fabularyzowane wspomnienia ze Szkoły Podchorążych Rezerwy zatytułowane „Jak zostałem bażantem”. Widać tutaj swoistą ambiwalencję, bo z jednej strony Socha jest zafascynowany armią, jej ideami, patriotyzmem i koleżeństwem, z drugiej ma świadomość ponurego absurdu militaryzmu, który w dalekiej perspektywie kończy się rzezią wojny. W „Abubace”, w tej alternatywnej rzeczywistości, która dzieje się po fatalnej odskoczni z „normalnego toru jazdy”, bohater też wchodzi w świat męskich idei. Bohaterski czyn, postawienie się w obronie niewinnego człowieka, powoduje, że w bohaterze odżywać zaczyna pierwotny instynkt walki w obronie wspólnoty.

Jednak Michał Kownacki cały czas czuje, że to nie jest jego świat. Próbuje odkrywać prawdę o rzeczywistości, w której się znalazł i prowadzi coś w rodzaju śledztwa na temat własnego życia. To kolejny ważny motyw obecny u Sochy, który można określić jako „kafkowski”. Element ten wyraźnie widać już w opowiadaniach z tomu „Kredyt na żula”. Absurd i „marionetkowość” głównego bohatera to groteskowe elementy świata, który podświadomie jest źródłem udręki człowieka – ten świat jest obcy, a poprzez swoje nierozpoznanie wrogi i niebezpieczny. Proza gatunkowa u Sochy zmierza w stronę metafizyki, dlatego w przypadku tej książki możemy mówić o thrillerze metafizycznym.

Swoją pierwszą „prawdziwą” powieścią Socha wpisuje się w krąg tematyczny zwany „częstochowskim kryminałem”, którego prekursorami byli ludzie związani z Wydziałem Kultury i Sportu częstochowskiego Urzędu Miasta, Aleksander Wierny i Tomasz Jamroziński. Szczególnie „kryminał metafizyczny” Wiernego jest dla Sochy istotnym punktem odniesienia. Nie istniejemy bez miejsca, zdaje się mówić Socha, ale te znajome miejsca, ulice, budynki, mogą pewnego dnia stać się dla nas obce. „Abubaka” prowadzi czytelnika w inny wymiar, poza codzienność, w sferę idei i wielkich czynów. Tylko, czy tego naprawdę chcemy? Warto zadać sobie to pytanie w kontekście „Abubaki”.

Sławomir Domański

Izabela Pycio | 2017-05-30
Przeczytana: 30 maja 2017

"Dresy znieruchomiały. Sekundę albo dwie trwało przetwarzanie dźwiękowej informacji w obu wygolonych czaszkach. Następnie rozległo się urywane mamrotanie, ucisk zelżał. Mięśniaki odstąpiły..."

Ciekawy pomysł na fabułę, scenariusz zdarzeń nakłaniający do rozmyślań o tajemniczej alternatywnej rzeczywistości, różnej od tej obecnej, dobrze poznanej i przyswojonej, lecz połączonej z nią przez wspólny składnik, element ludzki. Pragnienie wyrwania się poza zmysłowe postrzeganie, intrygujące poszukiwanie odpowiedzi na prawdopodobieństwo istnienia paralelnego życia, ewentualna próba jego zbadania, przeniknięcia i zrozumienia.

A gdyby okazało się, czy za pośrednictwem przeskoku czasowego czy dzięki kreatywności mózgu w tworzeniu zadziwiających obrazów, że wkraczamy niespodziewanie w równoległy świat, jak bardzo musielibyśmy zmierzyć się z nim, wpasować się w niego? Czy wówczas stalibyśmy się zupełnie innymi osobami, nie tylko w sferze charakterologicznej, ale również zawodowej? Które...

Akcja książki dzieje się w Zakopanem w Krupówkach. Ktoś napad robi na artystycznego artystę Mima. Z pomocą i na ratunek śpieszy mu przypadkowy turysta. Jego samego męczą demony przeszłości, z którymi musi walczyć.

Historia wciągająca, bardzo wzruszająca, w dobrym stylu napisany thriller w znakomitej fabule stworzony, świetna akcja bardzo szybkie tempo narasta z każdą stroną czytanej książki, a trzyma w doskonałym napięciu.
Wciąga bezgranicznie ten thriller, czyta się super.
Nie mogłam się oderwać od tej książki, wciągnęła mnie.

"Abubaka" to rewelacyjny thriller, bardzo mi się podobał.

lapsus | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 marca 2017

Swoją pierwszą powieścią Socha wpisuje się w krąg tematyczny zwany "częstochowskim kryminałem", którego prekursorami byli ludzie związani z Wydziałem Kultury i Sportu częstochowskiego Urzędu Miasta, Aleksander Wierny i Tomasz Jamroziński.Szczególnie "kryminał metafizyczny" Wiernego jest dla Sochy istotnym punktem odniesienia. Nie istniejemy bez miejsca, zdaje się mówić Socha, ale te znajome miejsca, ulice, budynki, mogą pewnego dnia stać się dla nas obce. "Abubaka" prowadzi czytelnika w inny wymiar, poza codzienność, w sferę idei i wielkich czynów. Tylko, czy tego naprawdę chcemy? Warto zadać sobie to pytanie w kontekście "Abubaki".

yanko wojownik | 2018-06-23
Przeczytana: maj 2018

Książkę nabyłem w serwisie aukcyjnym za 6, 90 zł. w stanie idealnym (cena z okładki 35),
w zestawie z brelokiem do kluczy - t.j. brelok był po prostu w zestawie. Poczta pewnie czytała po drodze, bo książka dotarła z opóźnieniem w podartej kopercie - o dziwo nie przypadł im brelok - tym samym nie przepadł on mnie - a może im przypadł? - Może jest podmieniony?
Myślałem, że brelok to rekompensata za zakładane opóźnienie. Myślałem tak do drugiego podejścia do książki, a później zrozumiałem, że jak najbardziej jest na miejscu jako dodatek, ale naprawdę nie wiem czy dodawany jest do każdego egzemplarza.
Mój jest w końcu z drugiej ręki, już czytany i może to treść pchnęła sprzedającego do gestu, a może powinienem dostać też pistolet i komórkę?
Książka napisana językiem jaki mnie jak najbardziej odpowiada
Jest różnorodnie - ale to nie jakaś szczególna cecha, bo przecież zazwyczaj tak jest w powieściach - no w tych lepszych przynajmniej.
Nie powiem, że całość czyta się...

Poppapraniec | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Przyznam szczerze, że spodziewałem się więcej po kolejnej już publikacji Rafała Sochy. Dużo w "Abubace" niedociągnięć – brak intrygującej fabuły, nieciekawy główny bohater i brak mocnego antagonisty. Całe szczęście książka prócz słów krytyki zasługuje również na kilka pochwał, bo o inne elementy Socha zadbał zdecydowanie bardziej. Dla obserwacji społeczeństwa, ciekawie nakreślonego alternatywnego dla Michała świata i szybkiej lektury warto tę powieść przeczytać.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2017/07/co-to-jest-abubaka.html

Kasia | 2017-03-24
Przeczytana: luty 2017

Autor przyznaje, że to „pierwsza prawdziwa powieść”, jaka wyszła spod jego pióra. Biorąc pod uwagę udane Jak zostałem bażantem, mam nadzieję, że wróci jednak do poprzedniej konwencji i jeszcze o nim usłyszymy. Niestety, Abubaka wygląda na błąd w sztuce, któremu wyszłoby na dobre skrócenie, a może nawet pozostanie w formie opowiadania bądź mini-powieści. Czasem skondensowana forma sprawdza się znacznie lepiej…

Cała opinia:

Anna K | 2018-02-03
Przeczytana: 2017 rok

Czy połączenie kryminału z powieścią fantastyczną i metafizycznymi wątkami może okazać się literackim sukcesem? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w recenzji debiutanckiej powieści Rafała Sochy tajemniczo zatytułowanej ,,Abubaka”.
Michał Kownacki pomaga napadniętemu na Krupówkach mimowi. Z powodu odniesionych ran traci przytomność, którą odzyskuje w szpitalu. Z zaskoczeniem zauważa, że jego życie jest zupełnie inne niż dotychczas. Nikt nie ma pojęcia o jego żonie i córce, a informacje, które posiada powodują, że rodzina i przyjaciele zaczynają go traktować jak osobę z zaburzeniami psychicznymi. Okazuje się, że Michał przeniósł się w czasie o kilka lat wstecz. Jego piękne i przytulne mieszkanie w bloku jest dopiero w budowie. Siłą rzeczy mężczyzna postanawia podążyć śladem wspomnień, które kierują go do dawnego miejsca zamieszkania – małej kawalerki. Nie przypuszcza, że podróż w czasie nie jest jedynym problemem, z którym będzie musiał się zmierzyć. Pewnego dnia spotyka...

Łukasz Kopeć | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017