Człowiek w cieniu

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki

Początek lat dziewięćdziesiątych. Trzydziestokilkuletni warszawski notariusz odbywa wakacyjną wołżańską podróż. Jest gruntownie znudzony życiem i pracą. Wolny od wszelkich więzów socjalnych, rodzinnych, uczuciowych, nieuznający żadnej poprawności politycznej ani ideowej wiedzie egzystencję outsidera. zblazowany rozpoczyna przygodę z własną wyobraźnią mistyfikując banalną rzeczywistość..

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Recenzowałem dotychczas trzy książki Rylskiego /ur.1944/ i jednej dałem maksymalną notę /”Obok Julii” z 2013/, a pozostałym po 8 gwiazdek /”Warunek” z 2005 oraz „Na grobli” z 2010/. Obecnie omawiana, z 2004, zdobyła nagrodę im. Józefa Mackiewicza /2005/, jest pierwszą napisaną po 20 letniej przerwie. Któryś z recenzentów trafnie zauważył, że sam autor jest „człowiekiem z cienia” i pozostaje w nim, mimo napisania conajmniej siedmiu bardzo dobrych książek.
W omawianej mamy wszystko: mafię rosyjską, kazańską i polską, przemyt, morderstwa, a przede wszystkim bohatera-mistyfikatora, o korzeniach częściowo rosyjskich, z nieustabilizowaną osobowością, tak w stosunku do swojego pochodzenia, jak i swojej seksualności. Przez całą książkę przewija się „rosyjska dusza” czyli sentymentalna miłość i tęsknota, którą matka bohatera komentuje: /str.102/
„..W tej strasznej Rosji było ...

Aneta | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Liczyłam na coś lepszego.
Treść nie zachwyca, nie wzbudza żadnych emocji.
Dobre opowiadanie, to wszystko.

To, za co plus przyznać muszę, to język.
Piękna wysublimowana polszczyzna.

wyspa | 2012-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ocenione

Wołga. To najważniejsza rzecz jaka zapadła mi w pamięci po przeczytaniu książki. Jeszcze statek na Wołdze, padający deszcz,mafia kazańska, stara rosyjska arystokracja i notariusz na usługach gangstera. Świetnie wymyślone, ale... mimo wszystko pozostaje pewien niedosyt, mając na stole te wszystkie atrybuty Eustachy Rylski przespacerował się po nich, nie zstępując do głębi. Wyszedł z tego szkic do epickiej powieści, może bardziej scenariusz niż powieść.

Michał Joński | 2013-03-07
Przeczytana: 06 marca 2013

Opowieść o młodym notariuszu żyjącym na początku lat 90, który swoją karierę zawodową wiąże z tworzącymi się wtedy organizacjami przestępczymi. Z początku spokojny i posłuszny bossowi gangu, stopniowo wyobraża sobie, że jest coraz ważniejszą figurą w stosunkach pomiędzy polską a rosyjską mafią. Jednak jego urojenia o swojej wielkości zostają bardzo szybko przerwane w sposób typowy dla świata przestępczego.
Dodatkowo autor wtrąca wątki historyczne związane z przodkami Rańskiego oraz opisuje jego niejednoznaczny stosunek do Rosji, z której pochodzi jego rodzina.
Książkę czyta się dobrze. Polecam

Pestilentia | 2014-02-07

Dużo słabsza od "Warunku", mimo to ciekawa, przez strony tej książki aż przebija się znudzenie i ogólny dodupizm głównego bohatera. Plus bardzo interesująca historia przeszłości, chyba największy atut całej powieści. Rzadko trafiają mi się książki, które na tak niewielu stronach mieszczą tak wiele treści.

Mikołaj | 2015-05-03

Pierwsza książka Rylskiego, jaką czytałem - na pewno przeczytam kolejne. Największą zaletą powieści jest znakomita fraza. Czytając zdania Rylskiego ma się ochotę zapomnieć wszystko, co obcojęzyczne, by całą uwagę poświęcić pięknej polszczyźnie.

robaczeeek | 2016-04-18
Na półkach: Wymienie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Albo ja czegoś nie rozumiem ale nie jestem w stanie ocenić lepiej tej książki. Dla mnie mega nudna wręcz usypiała mnie za każdym razem jak po nią sięgnęłam. Widocznie nie mój typ literatury. Te mafie, narkotyki, przemyt mnie nie wkręcił. Te dzieci i powiązania z Hitlerem również mnie nie zainteresowały. Czytałam tę książkę jakbym była totalnie obok niej - nie widziałam opcji aby się w nią wczuć.

Jednak praktycznie nigdy nie uważam iż przeczytanie książki to czas stracony - choć osobiście nie polecam - chyba że ktoś zaczytuje się w tego typu literaturze :)

Aya | 2013-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Niestety, nie wciąga. Czasem miałam wręcz wrażenie, że gdzieś zagubiłam jakiś wątek, a historia przeskakiwała nagle do punktu, w którym nie do końca się odnajdywałam. Niemniej polszczyzna przepiękna!

eluśka | 2010-05-16
Przeczytana: 18 stycznia 1910

przyznam, że bardzo wciągająca literatura!:)

NowhereMan | 2012-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2012