Herr Guardiola. Projekt Bayern Monachium

Rebis
2014-01-01
2014-01-01
Barbara Bardadyn
pep guardiola bayern monachium piłka nożna

Słysząc wiele pochlebnych opinii, od dawna ta książka znajdowała się na mojej liście do przeczytania. Udało mi się ją w końcu zdobyć i potwierdzić, że w żadnym wypadku te opinie nie były na wyrost. Książka jest kapitalna, jej szczegółowość i zorientowanie na detale sprawia, że opisuje warsztat pracy Guardioli, jak żadna inna książka na rynku. "Must read" dla wszystkich trenerów.

Nie jest to wywiad-rzeka, nie jest to biografia, ani kronika wydarzeń sportowych, lecz przede wszystkim nie jest to dla mnie książka. Autor napisał po prostu długi artykuł na temat Guardioli i jego pierwszego sezonu w Bayernie, przeplatając w nim wątki osobiste dotyczące Pepa z opisem funkcjonowania klubu i z wywiadami z prawie wszystkimi piłkarzami. Osoba, która interesuje się piłką nożną na poważnie nie dowie się z tego artykułu zbyt wiele, poza szczegółami dotyczącymi samego hiszpańskiego trenera. Czasami jednak poddaje się pod wątpliwość informacje podane w artykule, mając w pamięci relacje z Mandżukiciem i Riberym oraz sposób, w jaki pożegnał się zarząd bawarskiego klubu z samym Pepem. Wydaje mi się też, że artykuł był zdecydowanie zbyt długi i dochodziło w nim do zbyt wielu powtórzeń. Czytanie książek o piłce nożnej sprawia mi przyjemność, jednak poza tym ten artykuł nie wniósł praktycznie nic nowego do mojego zasobu wiedzy na jej temat.

„Nawet w najśmielszych snach nie mogłem sobie wyobrazić, że klubowy mistrz Europy i najbardziej utytułowany trener dziesięciolecia pozwoli mi na taki przywilej. W zamian prosi tylko o jedno: absolutną dyskrecję w trakcie całego sezonu.
– W książce możesz opisać to, co widzisz, i skrytykować wszystko, co zechcesz, ale w ciągu sezonu nie opowiadaj o tym na zewnątrz.”

Po zakończeniu pracy w Barcelonie, Guardiola zdecydował się na roczny rozbrat z futbolem. Wycieńczony ciągłą presją i kompletnie wypalony udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozważał swoje kolejne posunięcia, oraz szukał motywacji do dalszej pracy. Kuszony ofertami z Premier League, zdecydował się jednak na podjęcie pracy w Bayernie Monachium. Czas na Wyspy miał dopiero nadejść…

Marti Perarnau towarzyszył Guardioli podczas jego pierwszego sezonu za sterami Bawarczyków. Miał pełną swobodę obserwacji. Zyskał pełny dostęp do zespołu, i sztabu szkoleniowego. Mógł rozmawiać z włodarzami klubu, a także z ludźmi z najbliższego otoczenia Pepa. Był przy drużynie w momentach triumfów, obserwował również jak przeżywa porażki i momenty kryzysowe. Był obecny podczas treningów i odpraw. Doświadczył zatem czegoś, o marzy każdy kibic. Widział od wewnątrz jak funkcjonuje wielki klub i znakomity zespół. Owocem tej rocznej współpracy jest książka pt. „Herr Guardiola. Projekt Bayern Monachium.”

Pełna treść recenzji dostępna na stronie:

Po...

Studium pierwszego roku pracy Guardioli w Bayernie.
Książka ewidetnie celuje wyżej aniżeli może i powinna. Autor próbuje przedstawić warsztat Pepa od kuchni, jednak mam wrażenie, że nie złapał z trenere wystarczająco dobrego kontatu i nie był w stanie wyłapać smaczków i ciekawych, niestandardowych sytuacji. Mimo tego widać, że poświęcone zostało dużo pracy - może po prostu Guardiola okazał się nieco zbyt ciężki do takiej współpracy.

Studium pierwszego roku pracy Guardioli w Bayernie.

O obecnym trenerze Bayernu Monachium powstało już wiele książek, ale „Herr Guardiola” udowadnia, że jeszcze nie wszystko na temat hiszpańskiego szkoleniowca zostało napisane. Zwłaszcza w kwestii codziennych metod pracy, kiedy kamery telewizyjne nie mają dostępu do słynnego Katalończyka. Naprawdę frapująca lektura...

Rewelacyjna książka o genialnym trenerze. Jedna z najlepszych pozycji tego typu. Ksiązka nie tylko odsłania nam postać samego Pepa, ale także Bayernu Monachium. Możemy zaobserwować i dowiedzieć się jak funkcjonuje najlepiej zarządzany klub na świecie. Bez żadnych długów z jednymi z najlepszych piłkarzy, którzy trenują przy Sabener Strase.

Liczyłam na bardzo dobrą, konkretną książkę o pracy Guardioli i faktycznie, wielu ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć. Katalończyk jest wspaniałym trenerem, ma pasję, pomysł na grę, werwę i wysoką kulturę osobistą. Otacza się podobnymi sobie ludźmi i można na pewno stwierdzić, że wyjazd do Niemiec rozwija go zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i osobistej. Ciężko pracuje, dużo widzi, dba o detale. Taki obraz Guardioli wyłania się z dzieła Perarnau. Jednak jest to też książka przegadana - autor wspomina o tej samej sprawie w kilku kolejnych rozdziałach. Widać jego zafascynowanie Pepem i jest to jak najbardziej w porządku, ale momentami trąci laurką. Mimo wszystko - polecam każdemu fanowi piłki nożnej.

Daje spory pogląd na to jak wyglądała praca trenera w czasie pierwszego sezonu. Jednak nie ujawnia tajemnic szatni. Sporo taktyki.

Dla każdego kibica Guardioli/Bayernu/Barcelony (sporo nawiązań) pozycja obowiązkowa.

Dla pozostałych-> sporo taktyki opisywanej, jeżel ito nie przeraża, to rónież zachecam.

Fantastyczna książką, prezentująca niuanse pracy trenera, ciekawostki, taktyczne nowinki i sposób myślenia jednego z najwybitniejszych trenerów.

Tylko dla maniaków futbolu. I może fanów Bayernu Monachium z tamtego okresu. Totalna nuda, zagrywki, taktyka i tak w kółko

• Sport
  • Piłka nożna