Tajemnica urodzin

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Cykl: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (tom 21)
Wydawnictwo: Zakamarki
Födelsedagsmysteriet
zagadki, Lasse i Maja
Eliza

Muhammed Karat hucznie obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Jednym z punktów programu jest konkurs na najlepszy tort, w którym bierze udział troje cukierników. Kiedy nagle gaśnie światło, a chwilę później okazuje się, że z szyi Barbary Palm zniknął drogocenny diament – Lasse i Maja rozumieją, że ich biuro ma do rozwikłania kolejną zagadkę...

źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2014

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ejotek | 2018-11-03
Przeczytana: październik 2018

W hotelu w Valleby trwa impreza urodzinowa Muhammeda Karata, którą zorganizowała mężowi Barbara Palm. Przy stole zasiadają mieszkańcy miasteczka, po odśpiewaniu 'Sto lat' Muhammed twierdzi, że prezenty już dostał, jednak okazuje się, że organizatorka przygotowała liczne atrakcje. Główną z nich jest konkurs między trójką cukierników: Leopoldem, Anitą i Renatą. Każde z nich ma stworzyć popisowy tort, a twórca najlepszego - zdaniem Karata - wygra osiem tysięcy koron.

Jednak konkurs nie przebiega w cudownej atmosferze, a atrakcje nie kończą się szczęśliwie... Dochodzi do poważnej kradzieży - ginie przedmiot o ogromnej wartości. Kto i dlaczego go ukradł? Czy było to działanie spontaniczne czy wcześniej zaplanowane? Czy Lasse i Maja jak zawsze odkryją prawdę? Czy uda mi się ich wyprzedzić w przypuszczeniach? A wreszcie czy zgubę uda się odzyskać?

Tym razem, pomimo mylenia tropów, bardzo szybko odkryłam prawdę. Podobnie moja Ośmiolatka - stwierdziła nawet, że to była jedna z...

Dziub | 2017-05-24
Przeczytana: 23 maja 2017

Przyznaję, że lubię podczytywać te powiastki, jednak z żalem stwierdzam, że pojawiający się element kłamstwa, które było konieczne w fabule jest dla mnie nieakceptowalne jak chodzenie po parapecie, a ze względu na wiek chrześnicy to dziecko nie dostanie ode mnie trzeciej książki z rzędu na urodziny, więc lektura musi zostać odłożona w czasie, a szkoda, bo to prawdę świetne logiczne zagadki. No cóż.

Ania | 2016-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

świetna propozycja dla ciekawskich brzdąców - tak tak, brzdąców! mój 5 latek zakochał się w tych książkach i przerabiamy wszystkie które znajdziemy w bibliotece :)

Selfie | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Ta książka bardzo mi się podobała. Polecam wszystkim, którzy lubią czytać o tajemnicach.

Maciek Goliński | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

Lasse i Maja towarzyszą mi od małego więc kiedy na sklepowych półkach najnowsze części skusiłem się na jedną. Książka jest dobrze napisana ale uważam że w starszych częściach serii było nieco więcej akcji. Pomysł na fabułę bardzo przyjemny dorównujący dojrzalszym kryminałom. Przyjemna lektura na poł godziny.

KsiążkoholiczkaMela | 2018-02-13

Przezabawne i wciągające kryminały dla dzieci. Fajne do nauki czytania. Każde dziecko zachęcą do książek ;)

Jola | 2016-10-14
Przeczytana: 10 października 2016

Kupiłam tę książkę synkowi w prezencie, a teraz myślę, że mogłam lepiej wydać te 22,50 zł. Zacznę od tego, że ma bardzo brzydką grafikę i dziwaczne obrazki - bazgrołki. Historia jest krótka, zbyt krótka dla siedmiolatka. Moje dziecko woli rozbudowaną fabułę, lubi poznać głównych bohaterów i sobie ich wyobrazić, a tutaj tego nie było. Lasse i Maja po prostu byli gośćmi na urodzinach u Muhammeda, ale skąd się tam wzięli i dlaczego nie było tam innych dzieci?

Lena | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

byłam ciekawa kto ukradł diamentowy naszyjnik Barbary Palm i myślałam że Leopold ukradł diamentowy naszyjnik Barbary Palm ale dlaczego?....

ola | 2014-10-17
Przeczytana: 16 października 2014

TAJEMNICZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!@#@#$%%^^&&**(()).

olaf2009 | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Kolejna część o małych detektywach. Były lepsze części.