Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Przed egzekucją

Tłumaczenie: Xenia Wiśniewska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Execution of Noa P. Singleton
Ag2S

Fascynująca powieść o historiach, które opowiadamy sami sobie, aby przetrwać, o bliznach, które nigdy nie znikną, i o prawdzie, jaką sami wybieramy. Noa P. Singleton nie wypowiada nawet słowa podczas krótkiego procesu, po którym zostaje uznana za winną morderstwa pierwszego stopnia. Dziesięć lat później, sześć miesięcy przed egzekucją, młoda kobieta czeka w celi śmierci w więzieniu o...

Noa P. Singleton nie wypowiada nawet słowa podczas krótkiego procesu, po którym zostaje uznana za winną morderstwa pierwszego stopnia. Dziesięć lat później, sześć miesięcy przed egzekucją, młoda kobieta czeka w celi śmierci w więzieniu o zaostrzonym rygorze na wykonanie wyroku.
Niespodziewanie odwiedza ją Marlene Dixon, wpływowa filadelfijska prawniczka, a jednocześnie matka kobiety, za zabicie której Noa została skazana. Twierdzi, że zmieniła zdanie na temat kary śmierci i wyroku Noa i że zrobi wszystko, co w jej mocy, aby przekonać gubernatora do złagodzenia kary na dożywocie – o ile Noa wreszcie zdradzi, co doprowadziło ją do popełnienia zbrodni.
Noa i Marlene stają się nierozerwalnie związane przez prawo, wspólne poczucie winy i nieodwracalne błędy, które układają się w surową opowieść o miłości, cierpieniu i zdradzie, równie nieprzewidywalną, jak imponująco oryginalną.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Kiwi_Agnik | 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Intrygująca i przygnębiająca książka z elementami kryminalnymi, w której wyperswadowany jest sens kary śmierci, oraz moralność osób, którzy ową karę rychtują.

Smutna i skłaniąca do refleksji pozycja.

kasandra_85 | 2013-09-28
Przeczytana: wrzesień 2013

Gośka | 2014-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 lipca 2014

Noa trafiła do więzienia w wieku 24 lat. Kiedy ją poznajemy siedzi w celi śmierci, od 10 lat czeka na wykonanie wyroku. Poznanie daty swojej śmierci staje się dla niej swoistym oczyszczeniem. Przygotowuje się do śmierci psychicznie, zastanawia się nad tym, jak się zachować, co powiedzieć, co zjeść na ostatni posiłek. Kiedy na pół roku przed egzekucją przychodzi do niej w odwiedziny nieopierzony, młody prawnik z propozycją złożenia wniosku o ułaskawienie, Noa czuje się raczej rozbawiona, niż przepełniona nadzieją. Wie, że nie ma żadnej szansy ani na ułaskawienie, ani na przebaczenie. Jej zdziwienie jest tym większe, kiedy dowiaduje się, że Ollie pracuje dla Marlene - kobiety, która jej nienawidzi, dzięki której znalazła się w więzieniu, i której córkę zabiła. Co się stało, że tak zaciekle walcząca o skazanie Noa na śmierć matka zamordowanej dziewczyny, nagle postanawia walczyć o jej ułaskawienie?

Nie będę opisywała całego biegu wydarzeń, dzięki któremu Noa znalazła się w celi...

książek: 2087
anya | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Książka wywołała wiele uczuć i pytań. Warto przeczytać, polecam

Cyrysia | 2013-10-05

W dzisiejszych czasach wiele osób zadaję sobie pytanie czy kara śmierci w ogóle powinna być stosowana i brana pod uwagę przez prawo? Czy mamy iść w ślady Hammurabiego wyznając zasadę : oko za oko, ząb za ząb? A może jednak warto dać człowiekowi drugą szansę?

Elizabeth Silver-prawniczka, od dłuższego czasu szczególnie interesuje się tematem kary śmierci. Wielokrotnie odwiedzała skazańców, przeprowadzała z nimi wywiady, spotykała się z ofiarami i rodzinami więźniów. Swoje doświadczenia postanowiła przelać na papier, dzięki czemu możemy poznać jej debiutanckie dzieło o niezwykle wymownym tytule „Przed egzekucją”. O czy jest historia tej książki ? Zapraszam do czytania.

Trzydziestopięcioletnia Noa P. Singleton, córka niespełnionej aktorki lokalnego teatru i recydywisty z licznymi wyrokami w całych Stanach Zjednoczonych aktualnie od dziesięciu lat przebywa w celi śmierci w więzieniu kobiecym w Pensylwanii za morderstwo pierwszego stopnia. W trakcie rozprawy oskarżona nie zająknęła się...

Malwka1106 | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2014

Intrygująca, zaskakująca, poruszająca, dająca do myślenia. Skłaniająca do zadania sobie pytania czy kara śmierci to ostateczność? Czy śmierć za śmierć to odpowiednie zadośćuczynienie? Historia młodej dziewczyny, która od narodzin naznaczona jest trudnymi relacjami z rodziną, z przyjaciółmi, z otoczeniem. Relacje które, jak przewrócone kostki domino, pociągają za sobą tragiczne w skutkach wydarzenia. Elizbeth Silver napisała świetną książkę, warto po nią sięgnąć.

Aneczka | 2015-04-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Wciąga powoli lecz skutecznie, strona po stronie poznajemy prawdziwą historię Noa, kobiety oczekującej na wykonanie wyroku śmierci.

Jadźka | 2013-12-16
Przeczytana: 29 listopada 2013

Elizabeth L. Silver to z zawodu prawniczka, jednak możemy poznać ją również jako pisarkę i jednocześnie autorkę bardzo dobrego thrillera psychologicznego „Przed egzekucją”. Powieść ta porusza trudny temat stosowania kary śmierci, który wciąż dotyczy wielu krajów na świecie. Jak mówi notka biograficzna, autorka bardzo blisko związana jest z tym tematem, zainteresowana niejednokrotnie spotykała osoby, które dotyczył ten wymiar kary. I jej zaangażowanie widać na każdej stronie jej powieści – jest dopracowana w każdym szczególe. A w dodatku bardzo dobrze się ją czyta. Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów tegoż gatunku.

Noa P. Singleton zostaje skazana na karę śmierci po tym, jak zamordowała młodą kobietę. Jej nikłe zaangażowanie we własną obronę sprawia, że egzekucja wydaje się jej wybranym wyjściem z sytuacji. Niespodziewanie matka zamordowanej kobiety, wpływowa prawniczka, stara się o to, aby złagodzić jej karę na dożywocie. Pod warunkiem jednak, że Noa wyzna, dlaczego zabiła...

Magdalena | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Noa P. Singleton, to trzydziestopięcioletnia kobieta, osadzona w Zakładzie Karnym dla Kobiet w Pensylwanii. Od dziesięciu lat przebywa w celi śmierci, gdzie oczekuje na egzekucję. Pewnego dnia, gdy do "dnia X" zostaje sześć miesięcy, naszą bohaterkę odwiedza Marlene Dixon, która jest nie tylko znaną prawniczką, ale i matką Sarah - młodej kobiety, która według wszelakich dowodów została zamordowana przez główną bohaterkę. Podczas procesu matka Sarah powiedziala, że nikt bardziej od Noa nie zasługuje na śmierć. Jednak po czasie Marlene twierdzi, że diametralnie zmieniła zdanie na temat kary ostatecznej i chce zrobić co się da, by przekonać gubernatora do złagodzenia kary na dożywocie.

Autorka powieści to prawniczka, która spędziła wiele czasu ze skazanymi na śmierć. To dało mi nadzieję, że książka będzie napisana wiarygodnie. Nie sądziłam, że będzie aż tak dobrze. Naprawdę, czytając tę historię miałam wrażenie, jakby to nie była fikcja, a prawdziwe zwierzenia kobiety, która żyjąc w...

Agnieszka | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Retrospekcja jak doszło do tego, że Noa trafiła do celi śmierci.
Ciekawe studium człowieka, pobudek którymi się kieruje, wpływu czynników zewnętrznych (rodzice, środowisko) na nasze życie, na podejmowane decyzje.
Przypadek, który nieodłącznie rządzi ludzkim losem, popycha do różnych zachowań.
Książkę czyta się wartko, czytelnik chce poznać odpowiedź - jak to się stało, że 35 letnia kobieta czeka na wyrok śmierci. CO ją do tego popchnęło, że dokonała takiej straszliwej zbrodni?
I najbardziej nurtujące pytanie, czy uda się ją uratować mimo wszystko?
Zostawiam czytelników z tymi pytaniami. Przeczytajcie książkę, sprawdźcie sami:)