Kuchnia literacka

Okładka książki Kuchnia literacka Barbara Jakimowicz-Klein, Jan Tomkowski
Okładka książki Kuchnia literacka
Barbara Jakimowicz-KleinJan Tomkowski Wydawnictwo: Świat Książki kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Świat Książki
2009-01-01
2009-01-01

Całkiem ciekawy pomysł na książkę ... kucharską, bo taką pozycją jest właśnie "Kuchnia literacka" pod redakcją Jana Tomkowskiego i Barbary Jakimowicz-Klein. Nie jest to jednak "typowa" pozycja, jakie możemy znaleźć w dziale z napisem: kulinaria.

"Kuchnia literacka" - jak sam tytuł wskazuje to książka o kuchni w literaturze. Autorzy wybrali teksty z różnych epok, w których są odniesienia do tradycji kulinarnych danego okresu. Książka jest podzielona na cztery części: przepisy kuchni staropolskiej, XVIII, XIX i XX - wiecznej. Każdy rozdział opatrzony jest krótkim wprowadzeniem w realia danej epoki, a potem mamy wybór tekstów, w których ich Autorzy pięknie piszą o jedzeniu. Wśród zamieszczonych fragmentów nie zabraknie takich arcydzieł literatury polskiej jak "Pan Tadeusz"; "Potop", "Chłopi" czy "Lalka". Po każdym fragmencie mamy jeden lub kilka przepisów, które pasują do poprzedzającego je tekstu. Dla przykładu: po lekturze wiersza "Cebula" Wisławy Szymborskiej czeka na nas przepis na placek cebulowy; gdy czytamy o staropolskich trunkach, naturalną koleją rzezy po takich fragmentach są przepisy na domowe piwo lub smaczny grzaniec.

Moim zdaniem zarówno wybór tekstów jak i opracowanie przepisów są bardzo ciekawe. Przeważnie przepisy są dostosowane do naszych realiów, więc nie musimy się martwić o trudno dostępne składniki lub problemy z przeliczaniem miar i wag produktów (choć i ten problem jest rozwiązany, bowiem na początku mamy przelicznik kuchenny).

"Kuchnia literacka" jest bardzo ciekawą pozycją zarówno dla amatorów literatury polskiej jak i pieczenia czy gotowania. Mnie ta pozycja bardzo przypadła do gustu i na pewno wiele przepisów wykorzystam w swojej kuchni.

2095

Ciekawe potrawy wyszukane z książek, ale nie kucharskich a z różnych powieści.

Ciekawe potrawy wyszukane z książek, ale nie kucharskich a z różnych powieści.

Pomysł, by zebrać w jednej książce fragmenty dzieł literackich i przepisy kulinarne przypadł mi do gustu.

• Kulinaria
  • Polonica
  • Rok 2014
  • D: Literatura polska 🇵🇱
  • ► 2011
  • Proza/literatura piękna/dramat
  • Kuchnia

Dodaj cytat z książki Kuchnia literacka