Nagi ambasador

Wydawnictwo: Czarna Owca
Den nakne ambassadören
978-83-7554-475-6
literatura szwedzka,

Szwedzkie służby dyplomatyczne otrzymują informację o tajemniczym zniknięciu ambasadora w Republice Południowego Konga. Jego tropem rusza młoda pracownica MSZ, prywatnie samotna matka. Uparta i przebojowa Clara Fabre ląduje w Afryce z dzieckiem na ręku i od razu dostaje się w wir niebezpiecznych wydarzeń. Odnajduje wreszcie ambasadora – martwego. Ministerstwo przyjmuje oficjalną wersję mówiącą o samobójstwie i stara się wyciszyć sprawę w obawie przed skandalem, Clara jednak w to nie wierzy. Wiedziona przeczuciem, że sprawa ma drugie dno, kontynuuje śledztwo na własną rękę. Wkrótce okazuje się, że trop prowadzi ją wprost w kręgi przestępczości zorganizowanej...

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Zaar (ur, 1966) szwedzki producent telewizyjny, zadebiutował "Nagim ambasadorem" w 2011 r. Mieszkał kilka lat w Ugandzie, wiec Afrykę czuje. Czyta się to bardzo dobrze, czując, ze to zarys scenariusza. Króciutkie rozdzialiki, to jak opis poszczególnych ujęć dla reżysera i operatora. Tak więc, czytając, widzę oczami wyobraźni, gotowy film bądź serial..
Sama książka jest do bólu schematyczna: jeden uczciwy walczy z całym światem i „kule się go nie imają” (60 lat temu tak mnie indoktrynowano legendą o gen Walterze - Świerczewskim). Jedyna zmiana to, że tym razem jest to kobieta, nie wiem po co, obciążono dodatkowo dwuletnim dzieckiem. Dwie godziny po zakończeniu lektury, nic z niej nie pozostaje w mózgu czytelnika. I dobrze! Takie relaksujące książki też są potrzebne.

annamagdalena | 2016-11-10

Kryminał lotów bardzo średnich, niestety. Główna bohaterka tyleż odważna co nieodpowiedzialna i samolubna.

Całkiem niezłe opisy życia na kontynencie afrykańskim - praw rządzących tamtejszym światem, jakże innych od naszych, przyrody, relacji międzyludzkich.

Głupowata bohaterka, która jadąc do serca Afryki, by rozwiązać zagadkę kryminalną zabiera ze sobą dwuletnie dziecko. Nie do końca jest dla mnie jasne czemu miał służyć ten zabieg, w zamyśle autora.

Jednym słowem - nic spektakularnego. Ale czytać się da.

BagatElka | 2014-10-03
Przeczytana: 02 października 2014

Szybka akcja,ciekawa fabuła i tajemnice do rozwiązania.Polityczne i ekonomiczne spiski i przekręty to niemal jak u nas w kraju.Niestety żadne państwo ani społeczność nie są wolne od korupcji,kradzieży i nadużyć.
Parę lat wstecz czytałam wiele książek o podobnej tematyce.Ta nie jest ani lepsza ani gorsza od tamtych a jak na debiut jest nieźle.Chętnie poznam dalsze losy bohaterów i tych złych facetów,którzy czekają na złapanie.
Jedno mnie tylko wkurzało i dziwiło,jak matka może być tak głupia i nieodpowiedzialna,że zabiera dwulatkę do kraju ,w którym prawo i bezpieczeństwo to złudzenie i tak naprawdę nie istnieje.
Nie wszystkie dzieci muszą się wychowywać w małych,uroczych domkach z równie uroczym ogródkiem,nianią i psem.Zwierzę może być dowolne tak samo jak kombinacje składu rodziny.
Jedno jest tylko według mnie najważniejsze,troska i bezpieczeństwo a tłumaczenie,że matka kocha tak mocno,że bez względu na okoliczności i otoczenie chce być z dzieckiem zawsze i wszędzie to skrajny...

Monika | 2014-12-31
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Moja kolejna książka z cyklu "Czarnej serii" przeniosła mnie w świat afrykańskiej korupcji i niesprawiedliwości.
Nie lubię, gdy pisarze wypowiadają się o Belize nie wiedząc nawet, gdzie to państwo leży (oj, jakże często tak bywa!). Na szczęście Magnus Zaar wie, o czym pisze i świetnie oddał klimat korupcyjnej Afryki.
Sam wątek sensacyjny dość przeciętny i przewidywalny.
Całość zdecydowanie dobra, ale nie zachwycająca.

Asia | 2015-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2015

Mając ochotę przeczytać dobry kryminał sięgnęłam po kolejną książkę z cyklu "Czarnej serii". Co prawda nie zafascynowała mnie tak jak jej poprzedniczki, mimo to lektura była lekka i przyjemna.

Czytając ją miałam wrażenie, że wokół mnie rozpościera się ciepła aura, podobna do tej panującej w powieści, której akcja odgrywała się w środku gorącej Afryki. Właśnie tam została wysłana Clara w sprawie tajemniczego zniknięcia szwedzkiego ambasadora. Główna bohaterka, aby odzyskać zaufanie MSZ, musi po cichu rozwiązać sprawę i jak najszybciej wrócić do swojego kraju. Niestety, gdy pojawia się na miejscu, okazuje się, że sprawy są o wiele bardziej skomplikowane, a ona sama znajduje się w niebezpieczeństwie.

Tak po skrócie mogę wyjawić, na czym polega fabuła książki. Jak już wcześniej pisałam, przypadła mi do gustu, jednak były i takie momenty, które doprowadzały do irytacji. Zauważyłam, że nie tylko mnie oburzył fakt, gdy główna bohaterka zabrała ze sobą zaledwie dwuletnią córeczkę,...

emindflow | 2013-03-09
Przeczytana: 09 marca 2013

W Czarnej Serii wydawnictwa Czarna Owca ukazało się już tyle świetnych książek, że po każdą nowa pozycję sięgam w ciemno. "Nagi ambasador" to kolejny reprezentant fali skandynawskich kryminałów, a jej akcję autor umieścił dla odmiany w środku Afryki. Tajemnicza śmierć szwedzkiego ambasadora w Republice Południowego Konga uruchamia ciąg zdarzeń, których wiodącym motywem są malwersacje finansowe związane ze środkami pomocowymi ze Szwecji dla tego kraju. Wyjaśnienia zagadki podejmuje się młoda pracownica szwedzkiego MSZ, którą autor wyposażył w cechy Jamesa Bonda. Powieść w wielu momentach razi brakiem realizmu, ale czyta się lekko i przyjemnie, w sam raz na jedno popołudnie. W mojej subiektywnej ocenie jedna ze słabszych pozycji Czarnej Serii.

Lily76 | 2015-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Nie jestem pewna, czy w założeniu miał to być kryminał, w każdym razie nie do końca nim był. Dało się czytać, ale nie do końca w moim typie. Młoda szwedzka pracownica MSZ trafia do Afryki, a konkretnie do Konga Wschodniego, gdzie ma odnaleźć zaginionego ambasadora, jednak jak się okazuje, ambasador nie żyje, ponieważ rzekomo popełnił samobójstwo. Kobieta przypadkiem dowiaduje się, że niekoniecznie tak było i natrafia na trop "grubszej sprawy" związanej z defraudacją ogromnych sum pieniędzy pochodzących z tzw. pomocy rozwojowej dla państw afrykańskich.

Po zakończonej niedawno lekturze "Nauczycielki z Villette", postanowiłam pójść za głosem serca i czym prędzej sięgnęłam po debiutancką powieść Magnusa Zaar. Byłam strasznie ciekawa, czy stworzona przez niego historia, przypadnie mi do gustu i sprawi, że dowiem się czegoś więcej na temat thrillerów i kryminałów, których twórcami są skandynawscy autorzy. Do tej pory byłam mile zaskoczona jakością tych publikacji i miałam cichą nadzieję, że pozostanie tak już na zawsze. Co prawda nie zawsze bywało idealnie, ale unikaliśmy też większych zadym, które sprawiłyby, że zaprzestałabym kontaktu z ukochaną przeze mnie serią! Podobnie było i tym razem, choć momentami zaczynało bywać, aż nadto przewidywalnie.

Do szwedzkich służb dyplomatycznych dochodzi informacja o zaginięciu ambasadora w Południowej Republice Konga. W celu jego odnalezienia, MSZ wysyła na miejsce zdarzenia Clarę Fabre, która w niedługim czasie odnajduje mężczyznę martwego. Wiele wskazuje na to, że Ekberg popełnił samobójstwo,...

książek: 1955
Agata | 2012-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 30 listopada 2012

Nagi ambasador" to debiutancka książka producenta telewizyjnego Magnusa Zaara. Książka została wydana, w dobrze znanej miłośnikom kryminałów, Czarnej Serii wydawnictwa Czarna Owca, znanej z tak popularnych autorów, jak Larsson, Lackberg, Edwardson, Nesser, Persson czy Marklund. Coraz częściej pojawiają się też nowi skandynawscy autorzy, a także kilku polskich pisarzy - P.M Nowak, Severski czy Zielke. Jak na tym tle wypada Zaar - moim zdaniem bardzo słabo, powtarza on chyba wszystkie schematy kryminałów i thrillerów.

Szwedzkie MSZ dostaje zawiadomienie o zaginięciu ambasadora w Republice Południowego Konga. Zadanie odnalezienia niesfornego ambasadora dostaje Clara Fabre, młoda, ambitna matka dwuletniej dziewczynki. Kobieta zabiera swoją córeczkę i wyrusza na poszukiwanie mającego problemy z alkoholem ambasadora Ekberga. Po przybyciu do Konga Clara szybko znajduje zaginionego - martwego i nagiego w brudnym, śmierdzącym baraku. MSZ podaje wiadomość o samobójstwie mężczyzny, ale Clara...

harryczykurt | 2013-12-15
Przeczytana: listopad 2013

Trochę gorsza, niż inne propozycje czarnej serii, ale główna bohaterka ma potencjał, bez przymusu przeczytałabym kolejną książkę autora.

Ciekawy klimat pracy w afrykańskim kraju.