Nagi ambasador

Okładka książki Nagi ambasador Magnus Zaar
Okładka książki Nagi ambasador
Magnus Zaar Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Czarna seria
Den nakne ambassadören
Czarna Owca
2012-10-01
2012-10-01
978-83-7554-475-6
Patrycja Włóczyk
literatura szwedzka

Czytając tę książkę nieraz pomyślałem, że nie powinno się takich pisać, aby ktoś nie musiał ich czytać. Jasne, znajdą się pozytywy, ale bardziej sarkastyczne typu: szybko czytałem kolejne rozdziały, ponieważ były bardzo krótkie. Język, historia, fabuła, sposób rozwiązywania zagadek i jeszcze inne elementy. Wszystkie "trąciły" i pogarszały odbiór książki.

Skandynawski kryminał tym razem przenosi nas do gorącej Afryki,gdzie została wysłana pracownica szwedzkiego MSZ by zatuszować rzekome samobójstwo szwedzkiego ambasadora.Jak można się domyślać,samobójstwo okazuje się morderstwem,a sama bohaterka i jej 2 letnia córeczka dostają się w wir ogromnego osobistego zagrożenia. Książka początkowo bardzo niemrawa ,po ok 100 stronach nabiera tempa,chooć tez bez przesady.Na stronach roi się od nudnych opisów stosunków w szwedzkim MSZ czy ambasadzie.Duży plus za opisy Afryki,jej zapachów,kolorów.Widać,że autor zna Afrykę z własnego doświadczenia.Powieść z Czarnej Serii może nie powala na kolanach ,ale po atmosferze innych skandynawskich kryminałów,opisów śniegu,lody,mgły,ciemności ,opisy Afryki są miłą i sympatyczną odmianą.

Kryminał lotów bardzo średnich, niestety. Główna bohaterka tyleż odważna co nieodpowiedzialna i samolubna.

Całkiem niezłe opisy życia na kontynencie afrykańskim - praw rządzących tamtejszym światem, jakże innych od naszych, przyrody, relacji międzyludzkich.

Głupowata bohaterka, która jadąc do serca Afryki, by rozwiązać zagadkę kryminalną zabiera ze sobą dwuletnie dziecko. Nie do końca jest dla mnie jasne czemu miał służyć ten zabieg, w zamyśle autora.

Jednym słowem - nic spektakularnego. Ale czytać się da.

Zaar (ur, 1966) szwedzki producent telewizyjny, zadebiutował "Nagim ambasadorem" w 2011 r. Mieszkał kilka lat w Ugandzie, wiec Afrykę czuje. Czyta się to bardzo dobrze, czując, ze to zarys scenariusza. Króciutkie rozdzialiki, to jak opis poszczególnych ujęć dla reżysera i operatora. Tak więc, czytając, widzę oczami wyobraźni, gotowy film bądź serial..
Sama książka jest do bólu schematyczna: jeden uczciwy walczy z całym światem i „kule się go nie imają” (60 lat temu tak mnie indoktrynowano legendą o gen Walterze - Świerczewskim). Jedyna zmiana to, że tym razem jest to kobieta, nie wiem po co, obciążono dodatkowo dwuletnim dzieckiem. Dwie godziny po zakończeniu lektury, nic z niej nie pozostaje w mózgu czytelnika. I dobrze! Takie relaksujące książki też są potrzebne.

Mając ochotę przeczytać dobry kryminał sięgnęłam po kolejną książkę z cyklu "Czarnej serii". Co prawda nie zafascynowała mnie tak jak jej poprzedniczki, mimo to lektura była lekka i przyjemna.

Czytając ją miałam wrażenie, że wokół mnie rozpościera się ciepła aura, podobna do tej panującej w powieści, której akcja odgrywała się w środku gorącej Afryki. Właśnie tam została wysłana Clara w sprawie tajemniczego zniknięcia szwedzkiego ambasadora. Główna bohaterka, aby odzyskać zaufanie MSZ, musi po cichu rozwiązać sprawę i jak najszybciej wrócić do swojego kraju. Niestety, gdy pojawia się na miejscu, okazuje się, że sprawy są o wiele bardziej skomplikowane, a ona sama znajduje się w niebezpieczeństwie.

Tak po skrócie mogę wyjawić, na czym polega fabuła książki. Jak już wcześniej pisałam, przypadła mi do gustu, jednak były i takie momenty, które doprowadzały do irytacji. Zauważyłam, że nie tylko mnie oburzył fakt, gdy główna bohaterka zabrała ze sobą zaledwie dwuletnią córeczkę, wiedząc jakie panują tam warunki. W tych momentach zamiast skupić się na toczącej akcji, zastanawiałam się nad brakiem zdrowego rozsądku u matki. Do tego niektóre wątki - w moim odczuciu - były niedopracowane albo najzwyczajniej bezsensowne.

Mimo wszystko jak na debiut jest to naprawdę dobra książka. Autor w cudowny sposób przelał na papier klimat Afryki, w który chętnie dawałam się wciągnąć. Za to daję ogromny plus.

Nie jestem pewna, czy w założeniu miał to być kryminał, w każdym razie nie do końca nim był. Dało się czytać, ale nie do końca w moim typie. Młoda szwedzka pracownica MSZ trafia do Afryki, a konkretnie do Konga Wschodniego, gdzie ma odnaleźć zaginionego ambasadora, jednak jak się okazuje, ambasador nie żyje, ponieważ rzekomo popełnił samobójstwo. Kobieta przypadkiem dowiaduje się, że niekoniecznie tak było i natrafia na trop "grubszej sprawy" związanej z defraudacją ogromnych sum pieniędzy pochodzących z tzw. pomocy rozwojowej dla państw afrykańskich.

2041

Moja kolejna książka z cyklu "Czarnej serii" przeniosła mnie w świat afrykańskiej korupcji i niesprawiedliwości.
Nie lubię, gdy pisarze wypowiadają się o Belize nie wiedząc nawet, gdzie to państwo leży (oj, jakże często tak bywa!). Na szczęście Magnus Zaar wie, o czym pisze i świetnie oddał klimat korupcyjnej Afryki.
Sam wątek sensacyjny dość przeciętny i przewidywalny.
Całość zdecydowanie dobra, ale nie zachwycająca.

Sam wątek sensacyjny dość przeciętny i...

Prawie James Bond, taka to niezłomna kobieta z dzieckiem na ręku. Bohaterka książki, humanistka i komandoska. Trochę naiwne ale wciąga i czyta się.

Bardzo dobrze napisana książa. Wciąga.

Bardzo dobrze napisana książa. Wciąga.

Trochę gorsza, niż inne propozycje czarnej serii, ale główna bohaterka ma potencjał, bez przymusu przeczytałabym kolejną książkę autora.

Ciekawy klimat pracy w afrykańskim kraju.

Ciekawy klimat pracy w afrykańskim kraju.

• Czarna Seria
  • Czarna seria
  • Kryminał
  • Kryminał skandynawski

Dodaj cytat z książki Nagi ambasador