Zgłosuj na książki roku 2017

Breve Historia del Condon Y De Los Metodos Anticonceptivos
antykoncepcja, historia
zdrowie, medycyna
Michał

Prezerwatywa wynalazkiem XX wieku? Antykoncepcja dla kobiet wytworem lat 60.? Nic bardziej mylnego. Techniki i wyroby stosowane czy to dla ochrony przed chorobami wenerycznymi, czy to w celu niedopuszczenia do niepożądanych ciąż są niemal równie stare jak sam rodzaj ludzki! Historia antykoncepcji Any Martos zabiera czytelnika w podróż od czasów prehistorycznych aż po współczesność. Epoka...

Prezerwatywa wynalazkiem XX wieku? Antykoncepcja dla kobiet wytworem lat 60.?

Historia antykoncepcji Any Martos zabiera czytelnika w podróż od czasów prehistorycznych aż po współczesność. Epoka ludów prymitywnych, później antyk, kultura greko-łacińska, semicki Bliski Wschód, narodziny Chrześcijaństwa, Średniowiecze, Renesans, wreszcie epoka nowożytna: zmieniały się sceneria, obyczajowość, dominujące wyznanie i poziom życia społeczeństw, ale elementarna troska o zdrowie seksualne oraz chęć (oddolnej lub odgórnej) kontroli urodzeń pozostawały niezmienne. Za to poziom medycyny, ludzkiej świadomości psycho-fizjologicznej oraz technologii ulegały nieustannym przemianom. Upływ lat przynosił przeważnie, choć nie zawsze, postęp w tych dziedzinach. Panorama środków i metod opisanych w książce rozciąga się tym samym od całkowicie zabobonnych i budzących śmiech (bywa, że i zgrozę!) poprzez rozwiązania będące w swoich epokach szczytowymi osiągnięciami medycyny, dziś już jednak zdyskredytowane, aż po wyroby stosowane współcześnie, jak prezerwatywy lateksowe i poliuretanowe, czy antykoncepcja hormonalna dla kobiet.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2012

źródło okładki: http://www.bellona.pl

Książkę zabił absolutny brak dystansu i krzywdzące, błędne uproszczenia. Autorka wyszła z założenia, że co złego na świecie, to wina tych, co stoją po przeciwnej stronie barykady co ona. I pod tym kątem opisuje każde zjawisko, nie powstrzymując się od jadowitych komentarzy. Pani autorko, tak się nie robi, jeśli pisze się pracę (popularno)naukową. Poglądy i personalne wycieczki należy odciąć od książki. A za powielanie mitów o ciemnocie średniowiecza, braku naukowej twórczości w tej epoce i założenie wyłącznego biernego przetwarzania przesądów przez ludzi wieków średnich należy się pani solidny kopniak.

Joanna Dudek | 2015-07-02
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Liczyłam na więcej. Zależało mi na książce, która opisuje sposoby i wierzenia okołoantykoncepcyjne, po czym dochodzi do obecnego stanu wiedzy na temat antykoncepcji. Dostałam opis zaleceń kilku starożytnych medyków, masę informacji o aborcji (no ważna, ale i ileż można, poza tym książka nosi tytuł :"Historia antykoncepcji" a nie "Historia aborcji"), trochę o dzieciobójstwie i ochronkach. Największym minusem okazały się jednak fotografie/ilustrację czarno-białe, w części koszmarnie wykadrowane (Bellona wstydź się!). Nad tłumaczeniem już nie będę się rozwodzić, dobrze, że cokolwiek w tej tematyce, można znaleźć po polsku. Dla zainteresowanych tego typu tematyką polecam "Histrię życia prywatnego", tylko, że tam smazków trzeba się troszkę naszukać .

Ganesha | 2017-04-12
Czarna21 | 2015-04-25