Życie Salavina. Tom 1

Okładka książki Życie Salavina. Tom 1 Georges Duhamel
Okładka książki Życie Salavina. Tom 1
Georges Duhamel Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Powieści XX wieku literatura piękna
Powieści XX wieku
Państwowy Instytut Wydawniczy
1959-01-01
1959-01-01
Felicja Śniatecka-Wowerowa

Czuję się zaszczycona będąc pierwszą osobą, która pozostawi opinię pod tym tytułem. Najpewniej, gdyby nie to, że ocalała w domowej biblioteczce, nawet nie dowiedziałabym się o jej istnieniu. Co ciekawe, na wstępie w moim wydaniu widnieje dedykacja z okazji Święta odrodzenia Polski 22.07.1960 roku. Biorąc pod uwagę charakter tego PRL-owskiego święta, jak i treści książki...zastanawiam się, czy osoba, która wybrała ten tytuł jako formę wynagrodzenia dla pracownika, była zorientowana o czym tak naprawdę opowiada ta książka.
Enigmatyczny tytuł i brak jakiejkolwiek informacji na temat tej powieści sprawił, iż podjęłam ryzyko i zapoznałam się z ów tajemniczym tworem. Czyta się go płynnie, a język powieści jest dowcipny i nasączony ironią. Powieść Skupia się na nietypowej przyjaźni dwóch mężczyzn, którzy zdają się nie odnajdować w otaczających ich normach i społeczeństwie. Tytułowy Salavin zmaga się z nałożonym przez samego siebie bierzmem, które uniemożliwia mu podjęcie odpowiedzialności za własne życie. Jest więźniem własnych oczekiwań, obarczający winą otaczających go ludzi, za to jak prezentuje się jego egzystencja. Jego przyjaciel - Edward - teoretycznie ma wszystko czego mu trzeba, jednak jego życiu brakuje głębi. Obaj mężczyźni pragną rzeczy wzniosłych i nietuzinkowych. Los doprowadza do ich spotkania. Ich przyjaźń początkowo wzniosła i opiewana, pod wpływem trudów życia staje się jałowa i wypalona.
Powieść można uznać za satyrę społeczeństwa i obyczajów tamtego okresu. Duhamel był znany z ironii oraz subtelnej krytyki społecznej, co również znalazło odzwierciedlenie w "Życie Salavina". Jeżeli interesują Cię dzieła literackie z tego okresu, które analizują ludzkie zachowania i społeczeństwo, lektura w sam raz się nada. Salavin to postać, która wzbudza ponure zrozumienie, jak i irytacje wśród czytelnika. Mimo wszystko, miałam jednak nadzieję, że jego wątek zostanie poprowadzony inaczej.

• W mojej biblioteczce
  • Obyczajowe