Georges Duhamel

Georges Duhamel (ur. 30 czerwca 1884 w Paryżu, zm. 13 kwietnia 1966 w Valmondois) był francuskim pisarzem. Duhamel miał wykształcenie lekarskie i podczas I wojny światowej został wcielony do armii fra... Georges Duhamel (ur. 30 czerwca 1884 w Paryżu, zm. 13 kwietnia 1966 w Valmondois) był francuskim pisarzem. Duhamel miał wykształcenie lekarskie i podczas I wojny światowej został wcielony do armii francuskiej. W 1920 wydał Confession de minuit, pierwszą z serii książkę z anty-bohaterką Salavin. W 1935 został wybrany na członka Académie française.


Georges Duhamel był trzecim dzieckiem rodziny, która z trudem była w stanie przeżyć z dochodów niestabilnego ojca. Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie nie przeszkodziły Georges'owi zdobyć bakałarza w 1902, po którym zdecydował się kształcić dalej na lekarza (choć równolegle pielęgnował swoje zainteresowania literackie).

W latach 1906 i 1909 on i Charles Vildrac (który potem zostanie jego szwagrem) założyli l'Abbaye de Créteil . Grupa skupiała poetów, pisarzy, muzyków i malarzy. Od 1912 był redaktorem przeglądu literackiego Mercure de France. W 1935 przejął kierownictwo nad przeglądem oraz nad jego wydawnictwem. W 1938 z powodu swojego antywojennego nastawienia, został zastąpiony przez Jacques'a Bernard'a, lecz wrócił na stanowisko w 1945 (był w posiadaniu większości akcji firmy).

Kiedy ogłoszono wybuch I wojny światowej, Duhamel wstąpił do wojska, gdzie przez 4 lata pracował jako chirurg – często w niebezpiecznych sytuacjach. To bolesne doświadczenie dało dość materiału na dwa dzieła prozatorskie, które przyniosły mu natychmiastowy sukces: Vie des martyrs (Droga męczenników) i Cywilizacja (Nagroda Goncourtów w 1918). Gdy wrócił do cywila, poświęcił się literaturze i obronie ludzkiej cywilizacji. W 1919 znalazł dwa zakątki w Val-d'Oise, gdzie odtąd spędzał letnie wakacje (Vallée-du-Sausseron oraz Valmondois).

W 1926 r. ogłosił w prasie apel o uwolnienie więźniów politycznych w Polsce. Apel, nieuzgodniony ze stroną polską, spowodował bojkot ze strony polskiego środowiska literackiego podczas wizyty w kraju w tym samym roku. Zajmowała się nim wtedy późniejsza pisarka i feministka Irena Krzywicka, z którą się zaprzyjaźnił.

W 1935 Duhamel został wybrany na 30. przewodniczącego Académie française. W latach 1930-1940 jeździł na wiele konferencji we Francji i za granicą, przemawiając na temat języka i kultury francuskiej, a także promując ideę cywilizacji opartej na ludzkim sercu, a nie na postępie technicznym.

W czasie II wojny światowej twórczość Duhamel'a była zakazana przez Niemców. Wykazał się odwagą w swoim sprzeciwie wobec okupacji, za co później chwalił go Charles de Gaulle.

Po wojnie Duhamel został prezesem Alliance française i wrócił do swoich przemówień na temat kultury francuskiej. Od 1960 pogarszało się jego zdrowie, co zmusiło go do zaniechania części swojej działalności. Zmarł 6 lat później w swoim ulubionym miejscu wypoczynku, Valmondois.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Cecylia wśród nas; Walka z cieniem
Cecylia wśród nas; Walka z cieniem
Georges Duhamel

9 (2 ocen i 2 opinii)
czytelników: 8 | opinie: 2 | ocena: 9 (2 głosy)
Krzyk z głębokości
Krzyk z głębokości
Georges Duhamel

6,67 (12 ocen i 2 opinii)
czytelników: 33 | opinie: 2 | ocena: 6,67 (12 głosów)
Notariusz z Hawru; Ogród dzikich zwierząt
Notariusz z Hawru; Ogród dzikich zwierząt
Georges Duhamel

7,71 (7 ocen i 2 opinii)
Notariusz z Hawru; Ogród dzikich zwierząt Cykl: Kronika Rodu Pasquier (tom 1)
Pięciotomowa saga rodzinna o paryskiej familii, dla której niespodziewany spadek stał się punktem zwrotnym w ich życiu. Spadek ten spowodował awans społeczny członków tej rodziny. Bogate tło obyczajow...
czytelników: 30 | opinie: 2 | ocena: 7,71 (7 głosów) | inne wydania: 1
Pustelnia Bièvres; Mistrzowie
Pustelnia Bièvres; Mistrzowie
Georges Duhamel

9 (2 ocen i 2 opinii)
czytelników: 7 | opinie: 2 | ocena: 9 (2 głosy)
Widok ziemi obiecanej; Noc świętojańska
Widok ziemi obiecanej; Noc świętojańska
Georges Duhamel

9 (3 ocen i 2 opinii)
Widok ziemi obiecanej; Noc świętojańska Cykl: Kronika Rodu Pasquier (tom 2)
Wielowątkowa opowieść o paryskiej rodzinie. Niespodziewany spadek stał się punktem zwrotnym w jej życiu. Dzięki spadkowi jej los zmienił się na lepsze. Niektórzy z rodu stają się potentatami finansowy...
czytelników: 9 | opinie: 2 | ocena: 9 (3 głosy)
Zapach świata
Zapach świata
Georges Duhamel

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Zuzanna i młodzieńcy; Męczeństwo Józefa Pasquier
Zuzanna i młodzieńcy; Męczeństwo Józefa Pasquier
Georges Duhamel

8 (2 ocen i 2 opinii)
czytelników: 6 | opinie: 2 | ocena: 8 (2 głosy)
Życie Salavina
Życie Salavina
Georges Duhamel

0 (0 ocen i 0 opinii)
Życie Salavina Seria: Powieści XX wieku
Jest to właściwie cykl pięciu powieści ujętych przez polskiego wydawcę w niniejsze dwutomowe wydanie. Kolejne części to Z wierzenia o północy, Dwaj mężczyźni, Dziennik Salavina, Klub z ulicy des Lyon...
czytelników: 13 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Żywoty męczenników
Żywoty męczenników
Georges Duhamel

0 (0 ocen i 0 opinii)
Żywoty męczenników
Zbiór opowiadań z bogatego nurtu w literaturze francuskiej "rozliczającego" I wojnę światową.
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

9
26
63
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (26)

Cytaty tego autora (12)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd