Georges Duhamel

Georges Duhamel (ur. 30 czerwca 1884 w Paryżu, zm. 13 kwietnia 1966 w Valmondois) był francuskim pisarzem. Duhamel miał wykształcenie lekarskie i podczas I wojny światowej został wcielony do armii fra... Georges Duhamel (ur. 30 czerwca 1884 w Paryżu, zm. 13 kwietnia 1966 w Valmondois) był francuskim pisarzem. Duhamel miał wykształcenie lekarskie i podczas I wojny światowej został wcielony do armii francuskiej. W 1920 wydał Confession de minuit, pierwszą z serii książkę z anty-bohaterką Salavin. W 1935 został wybrany na członka Académie française.


Georges Duhamel był trzecim dzieckiem rodziny, która z trudem była w stanie przeżyć z dochodów niestabilnego ojca. Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie nie przeszkodziły Georges'owi zdobyć bakałarza w 1902, po którym zdecydował się kształcić dalej na lekarza (choć równolegle pielęgnował swoje zainteresowania literackie).

W latach 1906 i 1909 on i Charles Vildrac (który potem zostanie jego szwagrem) założyli l'Abbaye de Créteil . Grupa skupiała poetów, pisarzy, muzyków i malarzy. Od 1912 był redaktorem przeglądu literackiego Mercure de France. W 1935 przejął kierownictwo nad przeglądem oraz nad jego wydawnictwem. W 1938 z powodu swojego antywojennego nastawienia, został zastąpiony przez Jacques'a Bernard'a, lecz wrócił na stanowisko w 1945 (był w posiadaniu większości akcji firmy).

Kiedy ogłoszono wybuch I wojny światowej, Duhamel wstąpił do wojska, gdzie przez 4 lata pracował jako chirurg – często w niebezpiecznych sytuacjach. To bolesne doświadczenie dało dość materiału na dwa dzieła prozatorskie, które przyniosły mu natychmiastowy sukces: Vie des martyrs (Droga męczenników) i Cywilizacja (Nagroda Goncourtów w 1918). Gdy wrócił do cywila, poświęcił się literaturze i obronie ludzkiej cywilizacji. W 1919 znalazł dwa zakątki w Val-d'Oise, gdzie odtąd spędzał letnie wakacje (Vallée-du-Sausseron oraz Valmondois).

W 1926 r. ogłosił w prasie apel o uwolnienie więźniów politycznych w Polsce. Apel, nieuzgodniony ze stroną polską, spowodował bojkot ze strony polskiego środowiska literackiego podczas wizyty w kraju w tym samym roku. Zajmowała się nim wtedy późniejsza pisarka i feministka Irena Krzywicka, z którą się zaprzyjaźnił.

W 1935 Duhamel został wybrany na 30. przewodniczącego Académie française. W latach 1930-1940 jeździł na wiele konferencji we Francji i za granicą, przemawiając na temat języka i kultury francuskiej, a także promując ideę cywilizacji opartej na ludzkim sercu, a nie na postępie technicznym.

W czasie II wojny światowej twórczość Duhamel'a była zakazana przez Niemców. Wykazał się odwagą w swoim sprzeciwie wobec okupacji, za co później chwalił go Charles de Gaulle.

Po wojnie Duhamel został prezesem Alliance française i wrócił do swoich przemówień na temat kultury francuskiej. Od 1960 pogarszało się jego zdrowie, co zmusiło go do zaniechania części swojej działalności. Zmarł 6 lat później w swoim ulubionym miejscu wypoczynku, Valmondois.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Antologia współczesnej poezji francuskiej
Antologia współczesnej poezji francuskiej
André Gide, Blaise Cendrars, Charles Pierre Baudelaire, Stéphane Mallarmé, Paul Valéry, Arthur Rimbaud, Comte de Lautréamont, Paul Verlaine, Maurice Maeterlinck, Gérard de Nerval, Guillaume Apollinaire, Jean Cocteau, Louis Aragon, Georges Duhamel, Oskar Miłosz, Paul Éluard, Aloysius Bertrand, Tristan Tzara, Jules Supervielle, Paul Claudel, Émile Verhaeren, Valery Larbaud, Philippe Soupault, Francis Jammes, Jean Moréas, Saint-Pol-Roux, Tristan Corbière, Charles Cros, Anna de Noailles, Tristan Derème, Max Jacob, Léon Paul Fargue, Pierre Jean Jouve

8 (1 ocen i 1 opinii)
czytelników: 13 | opinie: 1 | ocena: 8 (1 głos)
Cecylia wśród nas; Walka z cieniem
Cecylia wśród nas; Walka z cieniem
Georges Duhamel

9 (2 ocen i 2 opinii)
czytelników: 9 | opinie: 2 | ocena: 9 (2 głosy)
Krzyk z głębokości
Krzyk z głębokości
Georges Duhamel

6,67 (12 ocen i 2 opinii)
czytelników: 35 | opinie: 2 | ocena: 6,67 (12 głosów)
Notariusz z Hawru; Ogród dzikich zwierząt
Notariusz z Hawru; Ogród dzikich zwierząt
Georges Duhamel

7,71 (7 ocen i 2 opinii)
Notariusz z Hawru; Ogród dzikich zwierząt Cykl: Kronika Rodu Pasquier (tom 1)
Pięciotomowa saga rodzinna o paryskiej familii, dla której niespodziewany spadek stał się punktem zwrotnym w ich życiu. Spadek ten spowodował awans społeczny członków tej rodziny. Bogate tło obyczajow...
czytelników: 29 | opinie: 2 | ocena: 7,71 (7 głosów) | inne wydania: 1
Pustelnia Bièvres; Mistrzowie
Pustelnia Bièvres; Mistrzowie
Georges Duhamel

9 (2 ocen i 2 opinii)
czytelników: 7 | opinie: 2 | ocena: 9 (2 głosy)
Widok ziemi obiecanej; Noc świętojańska
Widok ziemi obiecanej; Noc świętojańska
Georges Duhamel

9 (3 ocen i 2 opinii)
Widok ziemi obiecanej; Noc świętojańska Cykl: Kronika Rodu Pasquier (tom 2)
Wielowątkowa opowieść o paryskiej rodzinie. Niespodziewany spadek stał się punktem zwrotnym w jej życiu. Dzięki spadkowi jej los zmienił się na lepsze. Niektórzy z rodu stają się potentatami finansowy...
czytelników: 9 | opinie: 2 | ocena: 9 (3 głosy)
Zapach świata
Zapach świata
Georges Duhamel

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Zuzanna i młodzieńcy; Męczeństwo Józefa Pasquier
Zuzanna i młodzieńcy; Męczeństwo Józefa Pasquier
Georges Duhamel

8 (2 ocen i 2 opinii)
czytelników: 6 | opinie: 2 | ocena: 8 (2 głosy)
Życie Salavina
Życie Salavina
Georges Duhamel

0 (0 ocen i 0 opinii)
Życie Salavina Seria: Powieści XX wieku
Jest to właściwie cykl pięciu powieści ujętych przez polskiego wydawcę w niniejsze dwutomowe wydanie. Kolejne części to Z wierzenia o północy, Dwaj mężczyźni, Dziennik Salavina, Klub z ulicy des Lyon...
czytelników: 14 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Żywoty męczenników
Żywoty męczenników
Georges Duhamel

0 (0 ocen i 0 opinii)
Żywoty męczenników
Zbiór opowiadań z bogatego nurtu w literaturze francuskiej "rozliczającego" I wojnę światową.
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

10
30
76
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (30)

Cytaty tego autora (12)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd