Krzyk z głębokości

Francja, XX wiek
Jerzy-Gordon

Wojciech Gołębiewski | 2016-03-09
Przeczytana: 09 marca 2016

Duhamel (1884 – 1966), lekarz i autor, nieznany mnie bliżej ani dalej; autor bardzo wielu książek; w Wikipedii najciekawsze:
"...W 1926 r. ogłosił w prasie apel o uwolnienie więźniów politycznych w Polsce. Apel, nieuzgodniony ze stroną polską, spowodował bojkot ze strony polskiego środowiska literackiego podczas wizyty w kraju w tym samym roku. Zajmowała się nim wtedy późniejsza pisarka i feministka Irena Krzywicka, z którą się zaprzyjaźnił."
Omawianą książkę popełnił w 1951 r. Jak mało znaczy w jego dorobku, może świadczyć fakt, ze anglojęzyczna Wikipedia w ogóle jej nie wymienia. A w ogóle zauważyłem szokujące różnice w Wikipedii między wersjami francuską i angielską, a polską. Po polsku - mała wzmianka, tam - szerokie opracowanie, w którym podkreślono Nagrodę Goncourtów, członkostwo Akademii Francuskiej, unanimizm i wymieniono ponad 100 tytułów.
Omawiana książka to autoportret paskudnego ...

Gapcio | 2014-03-29

Na pierwszym poziomie jest to francuska odmiana "Palacza zwłok" Fuchsa, opowiadająca o tym, że wojna wywleka na światło dzienne prawdziwą twarz człowieka i jest to zazwyczaj twarz oportunisty. Dla smaku podlał autor tę potrawkę sosem z filozofii Nietzschego.
Głębiej odnajdujemy jednak rozprawę na temat jednostek pozostających bez kontaktu ze swoimi emocjami i śmiertelnych skutkach nagłego przerwania takiej kwarantanny.

martin | 2016-03-10
Na półkach: 2009 - 2013, Przeczytane, Nike