Garbus

2011-01-01
2011-01-01
48 min.
opowiadanie dziecięce polskie

Młody, fan motoryzacji, sam sobie wyszukał tę książkę w bibliotece i z chęcią ją przeczytał. na plus jest tu nawiązanie do prawdziwych marek samochodów. Historia Garbus, któremu udaje się osiągnąć sukces i znaleźć przyjaciół mimo początkowych trudności, jest ciekawa dla przedszkolaków. Ilustracje też mogą się spodobać.

Wspaniała książeczka o samochodach. Ogromnie się cieszę, że trafiła ona w nasze ręce :) Synek jest zachwycony ;)

Jest to opowieść o małym, starym, żółtym garbusku. Jego przyjaciółmi są mercedes Brawurek oraz honda Elita. Niestety oboje traktują go strasznie z góry, rozkazują mu i wyśmiewają go...
Szala przelewa się kiedy podczas pewnego wyścigu udają, że go nie znają i wraz z innymi luksusowymi autami bardzo się z niego śmieją.

Garbusek ucieka stamtąd i niestety przydarza mu się wypadek. Kiedy się "budzi" okazuje się, że jest w warsztacie, caluteńki odnowiony i wygląda jak z salonu :) Poznaje tam mazdę Klekotkę i forda Szrotka i od razu się z nimi zaprzyjaźnia...
Okazuje się również, że teraz jest jednym z najszybszych aut i bierze udział w bardzo ważnym wyścigu. Wtedy przypominają sobie o nim dawni "przyjaciele", którzy tak źle go traktowali...
Jak to wszystko się skończy koniecznie musicie przeczytać sami ;)

Jest to wspaniała książeczka opowiadająca o przyjaźni... O przyjaźni prawdziwej oraz tej fałszywej. O różnicach i podziałach na lepszych i gorszych.

Dzięki temu opowiadaniu dziecko zrozumie, ze nie można śmiać się z innych tylko dlatego że są inny niż my... Bo liczy się to co jest w środku, to jakim się jest... Bo wygląd można łatwo zmienić...
I po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie :)

Według nas książeczka jest rewelacyjna :) Bardzo mądre i pomysłowe opowiadanie z którego wypływa ważny morał. Na dodatek świetne ilustracje za które Panu Jakubowi Heremzie Należą się gratulacje ;)

Tyle aut, tyle warkotu silnika, wyścigi... I ja i mój mały maniak samochodowy jesteśmy zachwyceni :)

Bardzo polecam, jestem pewna, że przypadnie ona do gustu każdemu małemu chłopcu, chociaż pewnie i wiele dziewczynek polubiłoby tą książkę :)

Szala przelewa się kiedy podczas pewnego wyścigu udają, że go nie znają i...

1964

W dzisiejszych czasach ciężko jest o prawdziwą oraz bezinteresowną przyjaźń, która potrafi przetrwać nawet najgorsze burze. Z pewnością, każdy w swoim życiu spotkał choć jedną osobę, która dzieli ludzi na lepszych oraz gorszych, gdzie najważniejszym kryterium jest wygląd. Warto, od najmłodszych lat uczyć, iż piękno człowieka to nie piękna buzia i zgrabne ciało, ale to, co znajduje się w jego wnętrzu.

Właśnie to wywnioskujemy z książki Małgorzaty Gintowt pod tytułem "Garbus".
Tytułowy bohater to rozklekotany, żółty garbusek. Samochodzik zabiega o względy hondy Elity oraz mercedesa Brawurka. Uważa ich za przyjaciół, pomimo tego, iż ekskluzywne auta odnoszą się do niego bez szacunku i wyśmiewają go na każdym kroku.
Pewnego wieczoru, Garbusek wybiera się z nimi na rajd, gdzie doznaje upokorzenia.
Ta przykra sytuacja doprowadza do wypadku – samochód wpada w poślizg i spada ze stromej góry. Autko zostaje odnalezione przez mechanika, który doprowadza je do idealnego stanu. W warsztacie Garbus poznaje nowych przyjaciół, którzy chwalą go na każdym kroku. Okazuje się jednak, że auto straciło pamięć, dlatego dostaje nowe imię – Rajdek. Od tej pory staje się szybkim i pięknym samochodem, biorącym udział w wyścigach. Pewnego dnia dostrzega swoich starych znajomych – jednak nie pamięta kim oni są, a starzy "przyjaciele" nie poznają go. W związku z tym, widząc jak Rajdek świetnie sobie radzi i jak wspaniale reaguje na niego publiczność, zaczynają chwalić go i podlizywać się. Dochodzi do tego, iż Garbus-Rajdek korzysta z zaproszenia Elity oraz Brawurka. Sprawia tym przykrość swoim nowym przyjaciołom, którzy przyjaźnili się z nim,
nie oczekując jakichkolwiek profitów. W czasie drogi, główny bohater przypomina sobie jak okrutnie został potraktowany przez starych znajomych. Mówi im o swoim bólu i żalu. Wraca do warsztatu i przeprasza przyjaciół. Uświadamia sobie, że to oni uwierzyli w niego, nie patrząc na wygląd.

Teoretycznie książeczka jest przeznaczona dla chłopców, jednak uważam, że na pewno byłaby miłą lekturą dla wielu dziewczynek. "Garbusa" czyta się bardzo szybko,
a wspaniałym umileniem tego czasu jest nie tylko treść, ale również kolorowe i pomysłowe ilustracje, których twórcą jest Jakub Haremza. O ich pięknie świadczy wyróżnienie ich w konkursie organizowanym przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych "Książka Dobrze Zaprojektowana – zacznijmy od dzieci – 2010".

Chyba każdy mężczyzna, czy to mały czy duży, kocha samochody, dlatego książeczka ta jest głównie kierowana do chłopców.

Mój synek jak tylko dostał w swoje ręce książkę "Garbus" autorstwa Małgorzaty Gintowt , od razu pobiegł do swojego kufra z autami i wygrzebał ... żółtego garbuska. Dopiero wtedy mogliśmy przystąpić do lektury.

Jest to opowieść , której głównym bohaterem jest właśnie żółty garbus.Pada on ofiarą intrygi zaproszony do wyścigu, zostaje wyśmiany , ucieka i tracąc panowanie nad sobą ulega wypadkowi. Byłoby z nim źle gdyby nie mechanik, który uratował mu życie i sprawił, że Garbusek odzyskuje wiarę we własne siły.
Przepiękna i mądra historia, którą chętnie wysłucha każdy chłopiec.

Dodatkowym urokiem są ilustracje Jakuba Haremzy. Dzięki tym ilustracjom książka została wyróżniona w konkursie organizowanym przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych "Książka Dobrze Zaprojektowana - zacznijmy od dzieci" 2010.
Każda strona jest piękna i kolorowa.

Jeśli i Wasz maluch lubi samochody, to "Garbus" będzie strzałem w dziesiątkę.

Jest to opowieść , której głównym bohaterem...

• Dla dzieci
  • Dziecko