rozwiń zwiń

Studium kobiecej przyjaźni

Inegrette Inegrette
10.10.2023
Okładka książki Babetta Nina Wähä

Moja przygoda z tegoroczną Serią Dzieł Pisarzy Skandynawskich to jak jazda kolejką górską. Są książki całkowicie nie dla mnie, ale też takie, dzięki którym wpadłam jak śliwka w kompot. Zachwyciła mnie Karin Smirnoff drugim tomem swojej serii. Ale nie ukrywam, że największe oczekiwania miałam właśnie wobec Niny Wähy. To autorka, która na początku zeszłego roku całkowicie oczarowała mnie swoim „Testamentem”. Była to książka, którą mimo że czytałam w styczniu, to wybiła się u mnie na tyle mocno, że lekką ręką umieściłam ją na swojej liście najlepszych powieści zeszłego roku. Dlatego gdy ogłoszono premierę „Babetty”, nawet się nie zastanawiałam. Wiedziałam, że będzie to u mnie obowiązkowa pozycja.

Kobieca przyjaźń to jeden z tych motywów w literaturze, które zawsze będą u mnie wysoko – tuż za relacjami między rodzeństwem i rozpadem związku (tak, lubię czytać smutne i rozbijające człowieka książki). Tu jeszcze relacja przyjaciółek jest o tyle skomplikowana, że między nie wchodzą wspólne marzenia – z jednej strony spełnione, z drugiej roztrzaskane o mur rzeczywistości. To wygląda jak przepis na relację, która pod byle pozorem może się rozpaść w drobny mak. Ale nie jeśli jedna ze stron jest wręcz uzależniona od obecności tej drugiej.

„Babetta” rysuje skomplikowany obraz toksycznej relacji, gdy jedna jednostka wręcz przywłaszcza sobie istnienie drugiej. Czytelnik w pewnym momencie nie zdaje sobie sprawy, która z przyjaciółek mocniej zaciska pętlę u drugiej. Bo choć widzimy świat z perspektywy jednej z nich i jednoznacznie możemy ocenić jej działania jako toksyczne i niezdrowe, to z drugiej strony pewne zachowania również mogą wzbudzić nasz niepokój.

To również opowieść o początkach ery #metoo. Katja nagle znajduje się w świecie, w którym mężczyźni nie tylko mają, co chcą, ale nie boją się sięgać po kolejne rzeczy, które jeszcze do nich nie należą. To sprawia, że atmosfera w domu jej przyjaciółki zmienia się w jeszcze bardziej duszną i toksyczną.

„Babetta” to melancholijna historia o niespełnionych marzeniach, braku własnego głosu, trzymaniu się kurczowo tej jednej relacji i budowaniu świata właśnie wokół niej. Czytelnik czuje do głównej bohaterki na przemian współczucie i odrazę. W tym domu żadna z postaci nie jest bez skaz, lecz balansuje na granicy cienia i szarości. To również opowieść o tym, jak patriarchat zderza się z nadchodzącą rewolucją i jak światli ludzie kultury nie chowają się za swoimi nagrodami, gdy nadejdzie czas rozliczeń.

Nina Wähä to zdecydowanie nazwisko, które warto dopisać do swoich list „chcę przeczytać”. To śmiały głos w literaturze skandynawskiej i naprawdę wciągająca proza. Mogę polecić zarówno „Testament”, jak i „Babettę”, chociaż ten pierwszy tytuł troszeczkę bardziej.

Kinga Kolenda