Przebudzenie. Walka. Szał

Okładka książki Przebudzenie. Walka. Szał Lisa Jane Smith
Okładka książki Przebudzenie. Walka. Szał
Lisa Jane Smith Wydawnictwo: Amber Cykl: Pamiętniki Wampirów (tom 1-3) Seria: Pamiętniki wampirów fantasy, science fiction
Pamiętniki Wampirów (tom 1-3)
Pamiętniki wampirów
The Awakening. The Struggle. The Fury
Amber
2010-01-07
2010-01-07
Maja Kittel, Edyta Jaczewska
pamiętniki wampiry pamiętniki wampirów Elena Stefano Damon

Okładka książki Bez maski Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez maski Clark Aubrey, Lisa ...
Okładka książki Bez słów Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez słów Clark Aubrey, Lisa ...
Okładka książki Bez szans Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez szans Clark Aubrey, Lisa ...

Okładka książki Zmierzch i filozofia Rebecca Housel, William Irwin, J. Jeremy Wisnewski
Zmierzch i fil... Rebecca Housel, Wil...
Okładka książki Początek Lisa Jane Smith, ghostwriter
Początek Lisa Jane Smith, gh...
Okładka książki Wakacje z piekła Libba Bray, Cassandra Clare, Claudia Gray, Maureen Johnson, Sarah Mlynowski
Wakacje z piekła Libba Bray, Cassand...

IG: @strazniczka_ksiazekx

Elena - najpopularniejsza w szkole, może mieć każdego, z łatwością zjednuje sobie ludzi. Straciła rodziców kilka lat wcześniej i pisząc pamiętnik próbuje poradzić sobie z rzeczywistością, jednocześnie sprawiając wokół siebie wrażenie, iż wszystko jest w porządku.
Stefano - mroczny i tajemniczy, zabójczo przystojny, nowy w szkole i jako jedyny wydaje się być odpornym na wdzięki Eleny.
Damon - seksowny i niebezpieczny, opętany żądzą zemsty na Stefano, swoim młodszym bracie, który go zdradził.
Uczucie, które połączy tych troje bohaterów może być równie zabójcze, co blask słońca.

"W życiu wszystko ma swój zmierzch. Tylko noc kończy się świtem".

Nie będę owijać w bawełnę - jest to moja pierwsza w życiu sytuacja, gdzie serial okazał się o niebo lepszy od książki. Oglądałam wiele razy, znam go na pamięć, więc biorąc się za książkę miałam niezłe pole do tworzenia w głowie porównań pomiędzy wersją pierwotną, a adaptacją. I szczerze? Cały czas miałam wrażenie, że czytam jakieś tandetne fanfiction na podstawie serialu. Do tej serii podchodziłam już jako nastolatka, ale wtedy nie dałam rady jej dokończyć, więc skoro jestem już dorosła, postanowiłam spróbować raz jeszcze. I rzeczywiście okazało się to łatwiejsze, a moje podejście nieco zmieniło się na lepsze. Nie sądziłam, że książkowa Elena może być jeszcze bardziej irytująca od tej serialowej. Momentami była nie do zniesienia, a na nieodwzajemnione zaloty ze strony Stefano reagowała płaczem i niemalże histerią. No bo jak to tak, przecież ja mogę mieć każdego. Z czasem Elena doznaje przemiany pod względem charakteru, bo z rozwydrzonej nastolatki staje się osobą będącą w stanie okazać innym nieco empatii.

Opisy były bardzo proste, czasem wręcz ubogie, przez co nie czytało się tego jakoś bardzo ciężko. Cały czas przyłapywałam się na porównywaniu książki z serialem i tu wielkie brawa dla jego twórców, bo z totalnego chłamu dla nastolatek zrobili świetny serial, który stał się moim ulubionym i do którego często wracam. Z pewnością przeczytam pozostałe części, z czystej ciekawości, bo nie jest to ambitna i wymagająca lektura. Jest prosta. A z sympatii do produkcji telewizyjnej jestem skłonna poznać pierwotną historię Eleny, Stefano i Damona.

Polecam tak czy inaczej dla fanów serialu, którzy tak jak ja, są ciekawi pierwowzoru tej opowieści.

IG: @strazniczka_ksiazekx

W sumie to nie miałam wysokich oczekiwań, ale jak na podstawie tej książki powstał całkiem dobry serial? Główna postać, Elena, jest mdła, nużąca i irytująca. Stefano to sztampowy bohater romantyczny. Historia ich miłości jest zupełnie niespójna, brak tam jakiegokolwiek początku, po prostu jest i tyle.. Całość trochę ratuje Damon i Meredith, którzy jako jedyni są intrygujący.

Dobra książka. Na początku mnie wciągnęła, ale potem trochę mi się nudziło. Kolejnej części nie kupię, ale szybko się ją czytało, dlatego daje 7/10. Uważam też, że serial jest lepszy.

Chyba pierwszy raz serial podoba mi się bardziej niż książka.

Chyba pierwszy raz serial podoba mi się bardziej niż książka.

Główna bohaterka irytowała mnie w książce bardziej niż w serialu.

Główna bohaterka irytowała mnie w książce bardziej niż w serialu.

Historia zdecydowanie miała potencjał, mroczny klimacik, itd. fajnie oddany, dobre były zwłaszcza sceny na cmentarzu, natomiast książka bardzo by zyskała, gdyby przejrzał ją dobry korektor, doradził, co jest dobrze, a co już niekoniecznie, ogładził trochę styl i może ogólnie jakoś wspomógł pisarską pasję L.J. Smith. Osobiście z miejsca wykreśliłabym cały romans Eleny i Stefano, zupełnie mnie nie porwali, wręcz zniesmaczyli.
Trochę nie pasuje mi też imię Damona, chociaż bardzo tę postać lubię. Ale czy nie dziwne jest, że we włoskiej rodzinie, gdzie ojciec ma na imię Giuseppe, a brat Stefano, nagle wyskakuje Damon? I to w XV wieku? Bardziej by chyba pasowało Damiano lub ewentualnie po prostu zmiana narodowości całej rodziny Salvatore'ów i po krzyku.
W tłumaczeniu lub w oryginale pojawiają się pewne nieścisłości - raz Damon jest wroną, raz krukiem, kotek Margaret to raz Śnieżek, a raz Śnieżynka, a czyjeś ewidentnie niebieskie oczy z uporem nazywane są "szmaragdowymi".

Przebrnęłam przez "Przebudzenie". Więcej nie dam rady.

Przebrnęłam przez "Przebudzenie". Więcej nie dam rady.

Czytając cały czas zastanawiałam się, jak na podstawie tej książki mógł powstać tak dobry serial. Serio.

Bardzo krótko o fabule: Elena należy do najpopularniejszych dziewczyn w szkole. Wszystko się zmienia gdy po wakacjach trafia tam przystojny Włoch Stefano. Tajemniczy chłopak staje się głównym podejrzanym wyrządzonych zbrodni, które mają miejsce krótko po jego przybyciu do miasteczka. Nastolatka za wszelką cenę próbuje go zdobyć, mimo że on za wszelką cenę próbuje jej unikać. Koniec końców bardzo szybko zakochują się w sobie. Dziewczyna poznaje jego mroczny sekret, a także starszego brata Damona, z którym Stefano nie jest w zbyt dobrych stosunkach. Mimo konfliktu bracia wspólnymi siłami postanawiają pomóc dziewczynie, gdy ta wpada w tarapaty oraz uratować miasteczko przed „dziwną mocą”.

Tak szczerze to książka niezbyt przypadła mi do gustu. Może gdybym najpierw nie oglądała serialu to bardziej by mi odpowiadała. W tej sytuacji jestem lekko rozczarowana. Do tego główna bohaterka strasznie mnie irytowała, była strasznie próżna i dramatyzowała nawet o najmniejsze błahostki.

Spodziewałam się nieco więcej po tej książce. Najbardziej drażnił mnie mocno naciągany romans Stefano i Eleny, miłość pojawiła się po prostu znikąd, szkoda że wzajemne zainteresowanie nie było choć trochę stopniowane. Zainteresowanie Eleny Damonem też mnie jakoś nie kupiło. Przyjaciółki głównej bohaterki bardzo fajne, chodź od początku do końca nakreślone bardzo grubą kreską. Całość raczej przewidywalna, typowa powieść dla nastolatek, bez żadnej charakterystycznej cechy za którą można by ją polubić.

Połączenie romansu dla nastolatków z fantastyką w tle. Główna bohaterka jest infantylna i ciężka w odbiorze, Stefano niezdecydowany i bez większej energii, a cała reszta to tło. Demon niby tajemniczy, ale na kolejnych stronach tyle go co na lekarstwo, jakaś tajemnica jest, ale fabuła przez pół książki tak bardzo skupia się na Elenie i jej próbach zdobycia chłopaka, że akcji w tym nie ma żadnej. Ciężko jest nie porównywać tego dzieła do serialu, ale muszę stwierdzić, że mamy słabiznę. Gdy akcja już zaczyna się nam rozwijać to znów musimy zagłębić się w rozterki sercowe Eleny, które są w nadmiarze męczące. Finał trochę ciekawy, a trochę taki już przeciągnięty na siłę, ale zaskakuje. Polecam dla fanów, ale z przymrużeniem oka.

• Wampiry
  • 2011