Dla Was

2011-02-01
978-83-7495-935-3
Joanna Polachowska
agencja dla was

„Dla Was” opowiada o ciągłym uciekaniu od życia, które i tak dopada w najmniej spodziewanych momentach, o zasklepianiu się w skorupie własnych wyobrażeń, dążeń i raz na zawsze ustalonych priorytetów oraz o tym, że gdy przychodzi moment, kiedy chciałoby się tę skorupę rozbić to nie ma się do tego żadnych narzędzi, żadnych umiejętności i żadnych pomocników.

To też opowieść o kupczeniu uczuciami i więziami, o łataniu samotnej codzienności wszelkimi możliwymi sposobami, o handlowaniu ułudą i wreszcie o emocjonalnych pustkach, jakie hulają po ludzkich duszach.

No wciągająca to fabuła; wielowątkowa, ale zadziwiająco uporządkowana, bohaterowie są wyraziści, język – piękny, obecna jest tu nawet odrobina magii i poezji, a do tego dołącza spora dawka ludzkich traum, uprzedzeń i słabości podlana sosem francuskiej nonszalancji.

Świetne to było. Po prostu.

To też opowieść o...

Książka z przypadku trafiła w moje ręce, ale po przeczytaniu krótkiego opisu na okładce, stwierdziłam, że może być to całkiem ciekawa historia. Niestety zabrakło mi tam akcji. Trochę się wynudziłam.

Nie wiem dlaczego ale nie spodobała mi się ta książka. Cały zamysł fabuły był dobry jednak zabrakło "tego czegoś". Kompletnie nie rozumiem sensu agencji jaką prowadzi główna bohaterka.

Opis każdy może przeczytać na tylnej okładce, więc nie będę go kopiować. Sięgnęłam po tą książkę trochę z przypadku, jeśli nie całkiem. Szukałam ciekawej książki i postawiłam na ten tytuł, sądząc że temat przewodni okaże się interesujący i wciągający. Muszę przyznać, że historia dziewczyny prowadzącej agencję "Dla Was" zaintrygowała mnie. Historia owszem - inna niż o których do tej pory czytałam, ale cała reszta pozostawia wiele do życzenia. Niby lektura wciąga i chcesz wiedzieć jaki będzie koniec, ale mam wrażenie, jakby autor nie do końca przemyślał tę historię i są w niej brakujące elementy, niedopowiedzenia. Jak dla mnie brak również zakończenia, dlatego książka w mojej opinii jest jedynie przeciętna.

Już dawno nie męczyłam się z żadną książką tak jak z tą. Trzeba przyznać że pomysł na fabułę ciekawy, ale nic poza tym. Bohaterka nudna, bezbarwna. Jest to jedna z tych książek, którą czyta się do połowy i porzuca niedokończoną. I nie ma się ochoty na poznanie końca tej historii.
Pozycja zdecydowanie dla upartych i zdeterminowanych. W tym przypadku, nie należałam do takich.

Przygnębiająca, smutna, dla mnie studium hien żerujących na nieszczęściu innych :( Nie ma znaczenia, że czasem w życiu sytuacje się odwracają...

Spójrz na okładkę - czy fascynują Cię pióra, rozwieszone na wieszaku? Jakie przywołują skojarzenia? Podpowiem, jakie obrazy powstają w mojej głowie: strojenie się w cudze piórka, sztuczność i udawanie. Ale ja mam tę przewagę, że 'Dla Was' już znam, a Ciebie ta lektura dopiero czeka. Jestem pewna, że z zaciekawieniem sięgniesz po tę pozycję. Dlaczego? Dlatego, że wystawię jej jasną etykietkę: "to jedna z najbardziej niesamowitych książek, z jaką miałam styczność w całym swoim życiu". Za mało? Proszę bardzo - zaraz poznasz ją bliżej...

Delphine M. i jej alter-ego Dinelph żyją w świecie iluzji - nikną w sieci kłamstw, balansując na granicy fikcji i rzeczywistości. Delphine dzierży w garści setki ludzi - na ich życzenie przemieniając się to w córkę, to w kochankę, to we wnuczkę, to w damę. Dostosowuje się do potrzeb każdego, kto tylko zażyczy sobie jej towarzystwa - wierzy przy tym, że zmniejsza czyjeś cierpienie, że ofiarowuje mu pomocną dłoń i niezapomniane chwile. Nie pada więc ofiarą żadnych dylematów moralnych - z tego też powodu w jej firmie - Dla Was - można spełnić niemal każde pragnienie. A ludzkie pragnienia - uwierz mi - bywają naprawdę szokujące...

Delphine bez oporów kupczy wszystkim - miłością, życiem i śmiercią. To taka mała zabawa w Boga - staruszek tęskni za wnuczką? Delphine odgrywa rolę wnuczki. Małżeństwo marzy o dziecku? Delphine wypożycza im syna swej pracownicy. Wdowiec nie zdążył pożegnać się ze zmarłą żoną? Delphine odgrywa z nim scenę ostatniego pożegnania. Nie ma takiego pragnienia, którego kobieta nie mogłaby spełnić ("matkę i ojca bym sprzedała" - mówi),istnieją jednak takie, które mogą przysporzyć jej kłopotów i obudzić najbardziej bolesne wspomnienia...

Ale to nie wszystko.
W świecie kłamstw i udawania, Delphine nagle staje się Dinelph - to ona jest teraz marionetką w czyichś rękach. To ona błaga, by ktoś odegrał dla niej rolę. To ona pada ofiarą własnej gry... Tylko czy wyjdzie z niej zwycięsko?
Nie wiem, naprawdę. Ocenisz sam, kiedy przeczytasz.

Wspomniałam, że 'Dla Was' to to jedna z najbardziej niesamowitych książek, z jaką miałam styczność w całym swoim życiu. I tak w istocie jest. Oprócz niewątpliwych walorów natury artystycznej, takich jak: piękny język, plastyczne opisy czy mistrzowskie kreacje bohaterów, książka ta okazuje się być wartościowa również na innych polach. Przede wszystkim koncentruje uwagę na człowieku i jego psychice. Na prawdzie o ludzkiej naturze.

I nie jest to bynajmniej prawda, której obnażenie powinno cieszyć.

Dlaczego?
Dlatego, że Dominique Mainard zwraca uwagę na podwójną naturę człowieka. Na podwójną moralność. Na przywdziewanie masek, przybieranie form, odgrywanie ról i manipulację. Na wyrzekanie się prawdy o sobie i dążenie do celu po trupach. Na całe to zło, które siedzi w każdym z nas...

Nie jest to może zło w czystej postaci - nie krzywdzi tak bardzo innych, ale nas samych na pewno tak. Klienci Dla Was karmią się złudzeniami i kłamstwami. Nie godząc się na to, co zaserwował im los, wolą oszukiwać samych siebie. Wolą wyrzekać się własnego "ja". Wolą wyrzekać się swej natury.

A może jest na odwrót?
Może to nie wyrzeczenie, a powrót do źródeł? Powrót do korzeni? Odkrycie prawdy, ukrytej głęboko w środku?
Któż to wie...?

Przeczytaj 'Dla Was' i wsiąknij w tę zaskakującą historię. Historię, której końca nie masz szans przewidzieć. Historię, która na każdym kroku będzie Cię szokować, wzruszać, zaskakiwać i bulwersować...

A potem oddaj się refleksji nad mottem powieści Dominique Mainard. Jakie to motto? Odnajdziesz je, czytając 'Dla Was' - gwarantuję, że nie raz stanie ono na Twej drodze. A potem już od niego nie uciekniesz. Zagnieździ się w Twym umyśle... Na zawsze.

Poznajcie Delphine M. Kobietę gotową na wszystko, by jej nietypowa agencja spełniła zachcianki zdesperowanych klientów. Czym zajmuje się "Dla was"? Złudzeniami, marzeniami i utraconymi nadziejami pragnących choć przez chwilę udawać, że sen jest jawą.

Jednak gra uczuciami to ciężki chleb, zmanipulowane emocje nie łatwo dają się ukoić. Bo czy człowiek o czystym sumieniu może robić takie rzeczy bez mrugnięcia okiem? Pisać list od zmarłego dawno dziecka, prowadzić cielesno- słowną korespondencję dwójki kochanków, którzy od lat się nie widzieli? Delphine może i jest bardzo dumna ze swych osiągnięć, skrupulatnie katalogując każdego klienta, wyceniając każdą otartą łzę i współczujące spojrzenie.

Choć twierdzi, że niewiele ją obchodzą sprawy jej klientów, ich uczucia - niezwykle dużo przemyśleń im poświęca. Jednak odkładanie własnych uczuć na bok kończy się, gdy spotyka Jonesa, mężczyznę, który przychodzi z nietypowym zleceniem - przepisania listów kochanka, który z czyjąś pomocą tworzył je ciężko chory. Kochanka, który Delphine nie jest obcy.

Fabuła sama w sobie nie miażdży, choć wydawałoby się, że temat jest (powinien być) naładowany emocjami. Autorka na wątki poboczne nie wybiera spektakularnych zleceń Delphine, umieszczając je tylko w powieściowej przeszłości. A jednak książka kryje w sobie tajemnicę, pewne rozwiązanie, o którym można dowiedzieć się czytając ostatnie zdania powieści.

Nie czytałam jeszcze powieści w tym stylu - emocjonalnie stonowana, opowiedziana jakby z boku, jakkolwiek ciężko mi to ująć słowami.

Bo to nie jest opowieść tak bardzo niecodzienna jak opisuje ją treść z okładki. To książka o specyficznej, ale jednak - codzienności. Kryształem przez który rozproszone światło rzuca tęczowe refleksy jest zakończenie. I to dla niego warto zaliczyć tę książkę.

„Dla Was” Dominique Mainard. Mała książeczka o dość wymownej okładce, która urzekła mnie swoją prostotą. Nie wiedziałam, co mnie czeka w środku, bo temat dość nietypowy, ale postanowiłam zaryzykować. Opłacało się, choć nie ukrywam mogło być lepiej.

„Dla Was” to nazwa dość nietypowej agencji prowadzonej przez samotną 35letnią kobietę Delphine M. Agencja zajmowała się dość nietypowymi usługami, wynajmowała córki dla samotnych staruszek, wnuczki dla samotnych dziadków, dzieci dla rodziców pragnących dzieci „to wielki worek, w którym można odnaleźć wszystko, puszka Pandory (…) i faktycznie handlowaliśmy wszystkim życiem, miłością i śmiercią”.

Właścicielka nie narzekała na brak klientów, nie odmawiała też żadnemu zleceniu. Wszelkie zadania traktowała poważnie i z pełnym zaangażowaniem oddawała się swojej pracy. Z wielką radością patrzyła w przyszłość, snując plany rozwojowe swojego interesu. Pewnego razu jednak do agencji przychodzi mężczyzna z dość nietypowym zadaniem, a mianowicie zleca przepisanie pięciu odręcznie zapisanych zeszytów. Delphine zna je doskonale, ale wie także, że te rękopisy nie mają prawa istnieć. Czy przyjmie dość nietypowe a jednocześnie zbyt prywatne zlecenie? Jak ono wpłynie na dalsze życie bohaterki?

Warto poszukać odpowiedzi na powyższe pytania w książce opowiadające naprawdę dziwną aczkolwiek bardzo życiową historyjkę. Pomijam aspekt prawny działania owego interesu oraz wszelkie moralne zasady i nie mogę pozbyć się myśli, że fabuła tej książki stanowi gotowy projekt działalności, która może okazać się wielkim sukcesem. W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłej pogoni za chwilą wolnego czasu, za chwilą spędzoną z rodziną, ale są też tacy, którzy chętnie zapłaciliby za namiastkę poczucia się dziadkiem, ojcem, babcią czy ciocią. Oni zaprzepaścili swoją szansę na rodzinę a dziś mogą tylko poszukać agencji „dla Was” i kupić sobie chwilę szczęścia.

Ta książka tak naprawdę jest opowieścią o ludzkich uczuciach i emocjach. Pozwala spojrzeć optymistycznie na gatunek ludzki i pozwala uwierzyć, że jednak mimo wszystko w nas ludziach drzemią emocje, które można rozpalić chociażby drobną iskierką płynącą z serca drugiego człowieka. Nie obronimy się przed nimi .... nawet jeśli bardzo byśmy tego chcieli.

• K-el
  • 2014 (52 książki)