Torquemada

Wydawnictwo Poznańskie
1986-01-01
1986-01-01
inkwizycja Hiszpania Torquemada katolicyzm

Tematyka fascynująca, może i faktycznie dane lekko przekłamane, natomiast książkę polecam każdemu. Autor opisując dzieje i sposób zdobywania i sprawowania władzy Triany opisał sposób funkcjonowania typowo totalitarnego kraju. Czym różni się inkwizytor od faszysty, komunisty, czy jak ostatnio coraz więcej eko-fanatyków. Każdy fanatyzm jest zły, jest pokazywaniem prawdy tylko z jednego punktu widzenia, a co najgorsze tworzy aparat populizmu i terroru, z którym człowiek albo się zgadza, albo nie, albo jest za, albo przeciw, albo jest dobry, albo zły... nic nie jest czarno-białe, wybór należy do nas, ale we wszystkim należy zachować umiar i nie wierzyć we wszystko i nie usprawiedliwiać swoich czynów jakąkolwiek demagogią. Zwłaszcza nasze czasy tworzą osobników, za których myślą mass-media.

Skończyłem właśnie te książkę i naprawdę,dochodzę do wniosku,że napisał to człowiek tak samo chory z nienawiści do kościoła katolickiego ,jak i Wielki Inkwizytor Hiszpanii,był chory z nienawiści do ludzi wogole. Nie zapominam też o roli Izabelli i Ferdynanda ,którzy tylko przy kimś takim ,jak Torquemada,mogli upiec swoją polityczna pieczeń. To co wypisuje tam pan Cepik,to naprawdę horror,choć wiemy dziś jak przesadzone były przez lata liczby dotyczące ludzi skazanych i spalonych na stosie. Dziś wg. dostępnych danych ,w Hiszpanii,jest to ok 2000,a nie jak chce autor, 16 tysięcy . Oczywiście każde życie ,które zabrały wyroki Inkwizycji,to wielka niesprawiedliwość. Moja ocena to slabe 3.

Przepięknie opisano geniusz Torquemady, dzieje Hiszpanii w czasach Wielkiego Tancerza z Triany, tylko stylistyka autora książki taka słaba. Warto było przebrnąć do końca, z tą lekturą warto się oswoić, wiem że jest trudno... Samo przeczytanie zajęło mi kilka miesięcy. Powodzenia i wytrwałości, przyszły Czytelniku!

Temat ciekawy i fascynujący. Jednocześnie bardzo wstydliwy dla Kościoła Katolickiego. Książkę jednak ciężko i wolno się czyta. Dla zainteresowanych tematem

Jestem zawiedziony po tej lekturze - po pierwsze, słabo z warsztatem. Autor nie może się zdecydować na styl którym pisze i wychodzi mało strawny misz-masz. Po drugie, nie jestem specjalistą, ale albo autor korzystał z jakiś innych źródeł, albo w kilku miejscach mija się z prawdą, lub koloryzuje.

Trochę książka historyczna, trochę powieść o Wielkiej Inkwizycji Hiszpanskiej.
Bez wątpienia autor zgłębił temat oraz iberyjską historię i kulturę. Pisze rozbudowanym językiem i zdaniami złożonymi, bardzo kontrastującymi ze współczesną literaturą.

Ale ma dziwny styl. Ni to biografia ni to powieść z mikrodialogami.
Bardzo częste przeskakiwania wątku od postaci do postaci, retrospekcje wydarzeń już opisanych w książce ale widziane przez innych bohaterów. Ich myśli i refleksje biorą górę nad dynamiką powieści i stają się nużące.
Ciężko się czytało mimo, że temat jest ciekawy.

Trochę książka historyczna, trochę powieść o Wielkiej Inkwizycji Hiszpanskiej.

Ale ma dziwny styl. Ni to biografia ni to powieść z mikrodialogami.
Bardzo częste przeskakiwania wątku od postaci do postaci,...

Momentami średnio zgodna z prawdą historyczną i przekoloryzowana, ale ogólnie dość dobra książka. Postać Torquemady to przykład triumfu chaosu, szaleństwa i wynaturzenia, do których może prowadzić ślepy fanatyzm uzasadniany sam przed sobą wielkimi ideami i szczytnymi hasłami. Mało jest książek o tym mrocznym kapłanie noszącym dumny tytuł Wielkiego Inkwizytora Hiszpanii, a szkoda. Wiele się można bowiem z historii jego życia nauczyć. Rzecz jasna ku przestrodze.

Oddanie realiów życia w XV-wiecznej Hiszpanii stojącej u progu dziejowych przemian o znaczeniu doniosłym dla całego świata jest ciekawe, ale, jak już wspomniałem, miejscami mocno odstające od rzeczywistości. Kolejny minus książki to fabularyzowanie jej wręcz na siłę. Czasem nie warto sztucznie tworzyć fabuły dla historii, którą wystarczy mądrze opowiedzieć jako zwykłą biografię. Jednak autor książki uznał za stosowne uczynić inaczej. Jak już mówiłem: szkoda...

Niemniej jednak książkę polecam. Choćby przez wzgląd na ubogi wybór lektur dotyczących hiszpańskiej inkwizycji. Ta ciemna strona historii Kościoła katolickiego jest ważną lekcją, z której warto wyciągnąć wnioski - choćby za pomocą niniejszej książki.

marzec 2013

marzec 2013

Książka napisana w bardzo przystępnej formie - zaledwie dotyka tematu mrocznej strony kościoła. Myślę, że laicy w tym temacie - rzeczonej mrocznej strony - powinni rozpocząć swoją edukację od tej pozycji, zanim przeczytają cokolwiek Yasllopa czy Deschnera.

Książka, o której pisze autor w przedmowie, że jest oparta na faktach powinna być bardziej rzetelna. Dużo fikcji, BARDZO zawyżona liczba ofiar i przejaskrawione działanie inkwizycji w Hiszpanii. Nie polecam jeśli ktoś szuka wiedzy historycznej na temat inkwizycji w średniowiecznej Hiszpanii.

• historia
  • Biografie