Opowiadania pełne pasji

Okładka książki Opowiadania pełne pasji Grażyna Bąkiewicz, Rafał Grupiński, Renata Jabłońska, Adam Kaczanowski, Jarosław Klejnocki, Irena Matuszkiewicz, Iwona Menzel, Zofia Mossakowska, Maciej Przepiera, Bartłomiej Świderski, Monika Szwaja
Okładka książki Opowiadania pełne pasji
Grażyna BąkiewiczRafał Grupiński Wydawnictwo: Wydawnictwo MG literatura piękna
Wydawnictwo MG
2008-01-01
2008-01-01
978-83-926064-6-8
Opowiadania pasja

W zasadzie tylko dla opowiadania Moniki Szwai, reszta słaba.

W zasadzie tylko dla opowiadania Moniki Szwai, reszta słaba.

Jedenaście opowiadań jedenastu polskich autorów, na LC słabo: 5,95 (38 ocen i 2 opinie). To jedziemy:
Monika Szwaja „Kapelusz z rajerem”. (rajer - zdobiące pióro czapli). Autorka ma na LC 22 pozycje, 785 fanów i 10885 czytelników. U mnie raz siedem gwiazdek, raz sześć. To krótkie opowiadanie bardzo udane, z chęcią widziałbym więcej poczynań autorki w krótkiej formie. Dla zachęty 8/10
Bartek Świderski „Kolumbowie: post tormentum”. (tormentum - maszyna wyrzucajaca kamienie w starożytnym Rzymie; Tormentum – Dark Sorrow is a point-and-click adventure game developed and published by OhNoo Studio. The game was released for Microsoft Windows and OS X in March 2015. It was later released for Android and iOS in April 2016.). Na stronach książki wydrukowany jest tytuł „Kolumbowie: post mormentum” (????),czyli sprawa się wali już na etapie tytułu. Świderski ma na LC 10 pozycji, 0 fanów i 916 czytelników. Szukam, lecz znajduję tylko aktora o tym nazwisku. Również nie znajduję podstawy do tłumaczenia przez autora (s.12): „…post tormentum bellicum, czyli ‘po koszmarze wojny’..”. A treść i forma koszmar! Dziadek - powstaniec, którego wnuk stara się o przyjecie do Bundeswehry, co ma być porównywalną zbrodnią ze wstąpieniem ojca do PZPR. Świderski widocznie nie słyszał, że rozkaz Rządu Londyńskiego z 19.01 1945 roku o rozwiązaniu AK, zalecał żołnierzom i oficerom AK wstępowanie w nowe struktury reżimu komunistycznego. Skandaliczny bełkot za który winię redaktorów wydawnictwa MG. Super PAŁA!!
Maciej Przepiera „Bajkowy świat”. Autor na LC ma 7 pozycji, 3 fanów i 992 czytelników. Najlepsza z tych siedmiu osiągnęła 6,07, lecz z Wikipedii wynika, że „tworzył” w latach 2002 - 2006 i szczęśliwie zaniechał dręczenia czytelników. Bo w opowiadaniu dręczy dzieci wykazując bzdury w najpopularniejszych baśniach, by wpaść w końcu w bełkot (s.62):
„….Mężczyzna produkuje dzielnych rycerzy, których nazwano plemnikami. Teraz będą naprawdę trudne do wyobra Zenia liczbu. Bo jednorazowo do oblężenia zamku.. ..przystępuje trzysta milionów rycerzy.. ..A każdy z nich ma w sobie moc obudzenia Życia. I tylko czasem jeden z nich dociera do Królewny. Reszta umiera…”
Pamiętam film, w którym Woody Allen był Plemnikiem, lecz nie był to film dla dzieci. W opisanym przypadku przydałby się psychoanalityk. Oczywiście PAŁA!!
Mam dosyć; odnotowuję jeszcze dwie autorki z niezbyt rewelacyjnymi osiągnięciami tj
Zofia Mossakowska „Faraonka”. Autorka ma na LC 14 pozycji, 5 fanów i 1129 czytelników. Ja dotąd nie miałem styczności z jej utworami.
Iwona Menzel „Ząbki gryzonia”. Na LC autorka ma 12 pozycji, 14 fanów i 1668 czytelników. Ja jej twórczości nie znam.
Następną znam - Irena Matuszkiewicz „Pasje odtajnione”, bo recenzowałem jej dwie pozycje i za „Przeklęte, zaklęte” dałem 7 gwiazdek, lecz straciłem chęć do czytania tego zbioru, więc przepraszam autorów niezrecenzowanych, a dla świętego spokoju daję gwiazdki 3/10 i odradzam Państwu ten zbiorek bez ładu i składu, którego redaktorom nie chciało się przypilnować nawet tytułu o czym pisałem powyżej (tormentum czy mormentum - powtarzane DZIESIĘĆ razy!!!)

Zbiór opowiastek w konwencji: lekkie, łatwe i przyjemne. Lektura w sam raz na letnie popołudnia/wieczory w klimacie slow :-)

Do nabycia tego tomiku zachęciła mnie cena - 4 zł. Był to prezent do zakupu dokonanego w jednej z księgarni internetowych.
Każde z opowiadań ma innego autora, są też różnej długości: od kilku do nawet 40 stron. I z różnej perspektywy przedstawiają stan, jakim jest szeroko rozumiana pasja. Często mają półotwarte zakończenia, i jak to krótkie formy mają w zwyczaju, są dosyć... specyficzne. Jedne ciekawsze, inne trochę mniej, prezentują względnie wyrównany poziom.
Tym, co najbardziej w niektórych mi przeszkadzało, była prowadzona dwutorowo narracja, a więc przerywanie wątku głównego innym, który niekoniecznie wnosił dużo do tematu. To mnie nieco dekoncentrowało i irytowało. Ale to raczej typowy zabieg.
Jeśli macie pod ręką - można przeczytać, ale żeby jakoś specjalnie warto było tego szukać to nie powiem...

• 2016
  • Na mojej półce
  • Zbiory
  • Polskie
  • 11.Legimi, Empik itp

Dodaj cytat z książki Opowiadania pełne pasji