Monastyr: Podręcznik Podstawowy

Okładka książki Monastyr: Podręcznik Podstawowy Marcin Blacha, Marcin Mortka, Michał Oracz, Ignacy Trzewiczek
Okładka książki Monastyr: Podręcznik Podstawowy
Marcin BlachaMarcin Mortka Wydawnictwo: Portal Seria: Monastyr: Fabularna Gra Dark Fantasy fantasy, science fiction
Monastyr: Fabularna Gra Dark Fantasy
Portal
2004-01-01
2004-01-01
monastyr rpg

Okładka książki Steampunk Bill Baker, James P. Blaylock, Molly Brown, Stepan Chapman, Ted Chiang, Paul Di Filippo, Mary Gentile, Rick Klaw, Jay Lake, Joe R. Lansdale, Ian R. MacLeod, Jess Nevins, Rachel Pollack, Neal Stephenson, Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer, praca zbiorowa
Steampunk Bill Baker, James P...
Okładka książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2003 Anna Brzezińska, Andrzej Pilipiuk, Rafał A. Ziemkiewicz
Nagroda im. Ja... Anna Brzezińska, An...
Okładka książki Strefa Mroku: Jedenastu Apostołów Grozy Jacek Dukaj, Damian Kucharski, Grażyna Lasoń-Kochańska, Tomasz Pacyński, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Rzymowski, Andrzej Sapkowski, Michał Studniarek, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz
Strefa Mroku: ... Jacek Dukaj, Damian...
Okładka książki Torment: Udręka Ray Vallese, Valerie Vallese
Torment: Udręka Ray Vallese, Valeri...
Okładka książki Czerwone pragnienie Brian Craig, William King, Kim Newman
Czerwone pragn... Brian Craig, Willia...
Okładka książki Mroczny Bies. Almanach rosyjskiej fantastyki. Tom 1 Jelena Chajeckaja, Wiera Kamsza, Leonid Kudriawcew, Jewgienij Łukin, Anton Pierwuszyn, Władimir Wasiliew
Mroczny Bies. ... Jelena Chajeckaja, ...

Klimat jest wprost odlotowy, opisy doskonałe, świat plastyczny do granic.
A potem przychodzi mechanika i podręcznik do RPG zmienia się w kolejną opowieść bez bohaterów a MG i zaangażowani gracze z wysiłkiem konwertują go na przystępniejszy system.
Przeczytać? Jak najbardziej! Grać? Na własną odpowiedzialność:)

Klimat jest wprost odlotowy, opisy doskonałe, świat plastyczny do granic.
Przeczytać? Jak najbardziej! Grać? Na własną odpowiedzialność:)

Absolutnie genialny, jeden z najlepszych systemów w jakie grałam. Mrok, moralne dwuznaczności, próba ocalenia duszy, intrygi, arystokracja... Sam podręcznik czytelny, zwięzły i dobrze napisany, a przedewszystkim oddaje klimat rozgrywki.

Wspaniały system z niezwykle bogatym, spójnym światem, stwarzającym wiele możliwości. Poprzez swój temat jest chyba mocno niszowy, co jest dość smutne, bo znacząco ogranicza sprzedaż podręcznika i dodatków, a to blokuje wydawnictwo przed inwestowaniem w nowe publikacje. Cóż.

Jest w Monastyrze sporo rzeczy, które mniej lub bardziej nie podobają mi się: niepotrzebnie momentami skomplikowana mechanika, znaczne ograniczenia w tworzeniu bohaterów (można grać wyłącznie "upadłymi" szlachcicami - WTF?),cholerne stwory rodem z fantasy (liczyłem na rasizmujące RPG). Dlatego te kilka gwiazdek odjąć musiałem.

Wciąż jednak Monastyr jawi się jako erpeg niezwykle ambitny, dorosły i stwarzający możliwość działań z pogranicza wygłupów i artyzmu. A za to z kolei te mocne 8 gwiazdek dodać już musiałem.

(Podobno powstaje Druga Edycja. Nie mogę się doczekać.)

Monastyr, jako podręcznik, ma swoje wzloty i upadki. Jednym z nich jest mechanika która mym zdaniem utrudnia, a nie ułatwia grę. Świat jest interesujący, ale jego ograniczenie tylko i wyłącznie do szlachciców bywa złudne ( a czasem i nudne ). Ja czekam na wersje 2.0 ( która jest w trakcie pisania - o tutaj można poczytać o tym: http://www.monastyr.pl/ ),z lepszymi grafikami i poprawionymi rzeczami które wyszczególniłem. ;]

Najlepszy polski system RPG. Tyle.

Najlepszy polski system RPG. Tyle.

• RPG
  • Podręczniki RPG
  • 4. CHCĘ - ale nie jest to na już
  • Gry fabularne
  • RPG/role-playing games/gry fabularne
  • Podobały mi się bardziej niż inne

Dodaj cytat z książki Monastyr: Podręcznik Podstawowy