Moje życie z Madonną

Okładka książki Moje życie z Madonną Christopher Ciccone
Okładka książki Moje życie z Madonną
Christopher Ciccone Wydawnictwo: Hachette Polska biografia, autobiografia, pamiętnik
Life with My Sister Madonna
Hachette Polska
2009-01-01
2009-01-01
Maria Frączak
madonna piosenkarze muzyka film biografia

Książkę napisał brat Madonny, który był wyrażnie urażony, tym, że siostra go od siebie odsunęła, co daje się odczuć podczas czytania. Madonnie dalece do anioła, to wie chyba każdy. Nie trzeba czytać tego "dzieła" by się o tym przekonać.
Rodzinne konflikty dorośli ludzie rozwiązują w inny sposób. Trudno też traktować tę pozycję poważnie, gdyż z racji pobudek, z jakich została napisana, nie mamy pewności, czy pewne rzeczy nie zostały trochę podkoloryzowane. Jak dla mnie jest to pozycja dla fanów serwisu pudelek.pl
Istna szmira. Czytając ją czułem wręcz zażenowanie.

Brat Madonny, otwarty gej, kierownik artystyczny kilku jej tras koncertowych opublikował tom wspomnień. Książka ukazała się jak dotychczas jedynie po angielsku. 342-stronicowe wspominki czyta się lekko i – jeśli się jest fanem M., a takich wśród gejów nie brakuje – z wypiekami na twarzy. To, co zaskakuje w książce Christophera Ciccone, to opis dość burzliwego i toksycznego związku rodzeństwa. Christopher zarzuca siostrze m.in. skąpstwo i... bierną homofobię. Oraz obsesję kontrolowania wszystkiego, ale o tym akurat już dawno wiedzieliśmy… Wylicza incydenty, podczas których Guy Ritchie, mąż piosenkarki z lubością opowiadał antygejowskie żarty w towarzystwie gejów i głośno wyrażał swoją dezaprobatę dla wszystkiego, co przegięte, ciotowate, gejowskie. „Spojrzałem na Madonnę. Myślałem, że kobieta, która zbudowała popularność na rzeszy gejowskich fanów, zaprotestuje w tym momencie. Myliłem się. Nie drgnął jej nawet pojedynczy mięsień twarzy” – tak Christopher kwituje jedno z homofobicznych zachowań Guya. „Guy i Christopher byli z 2 różnych planet. Disco ciotki i inne gejowskie postacie musiały odejść. Guy czuł się nieswojo w ich towarzystwie” – potwierdził w swojej autobiografii aktor Rupert Everett, przyjaciel divy.

W książce brata Ambitna Blondynka nie jest jednak przedstawiona jednowymiarowo. Autor zadbał o to, by sportretować ją również jako kobietę w średnim wieku gotową do poświęceń dla dobra męża i dzieci. Nieco konserwatywną. To nie jest image, który fani są w stanie lekko przetrawić. Dobra lektura, którą, jak zwykle w wypadku podobnych publikacji, należy traktować momentami z przymrużeniem oka. Autor podsumowuje: „Przyszedłem na świat jako syn mojej matki, ale czy tego chcę czy nie, odejdę jako brat Madonny”. Mimo sensacji, brudów i żali, po lekturze staje się jasne, że jest to głównie opowieść o uzależnieniu. Od sławy, ekscytujących podróży i artystycznych wyzwań, ale przede wszystkim od Madonny. „Nie byłem uzależniony od narkotyków czy alkoholu, choć tak właśnie woli myśleć moja siostra” – zapewnia Ciccone w ostatnich rozdziałach. – „Byłem uzależniony od niej”.

Czekamy na polskie wydanie.

(Marcin Gaweł, nr 15, recenzja angielskiego wydania)

Nie byłem i nie jestem fanem Madonny. Jej głos nie powala mnie na kolana, ale czasami patrzę na show, a po lekturze będę miał oczy otwarte na inne aspekty jej występów. Książki bym nie przeczytał,gdyby ni to, że stałem się jej posiadaczem zupełnie przez przypadek (prezent).

"Moje życie z Madonną" to opowieść jej brata Christopera Ciccine. Po tej lekturze zastanawiam się, gdzie są granice prywatności i jak trzeba kochać pieniądze, aby sprzedać rodzinne sekrety. Madonna w tej książce jest pokazana w sposób negatywny, jako egoistka, zapatrzona w siebie, w swoje potrzeby, pałająca chęcią zysku, skąpa i zdeterminowana w drodze do sukcesu. Christoper nie oszczędza swojej rodziny, w tym rodziców, ale również podważa mity, o tym, że Madonna wylądowała w Nowym, Yorku z dwudziestoma dolarami w kieszeni.

"Moje życie z Madonną" nie jest adekwatne do treści. Widać pragnienie ogrzania się w blasku swojej słynnej siostry. Christoper jako artysta malarz i dekorator domów nigdy nawet nie zbliżył się do osiągnięć siostry. Nie podoba mi się to, jak bardzo neguje życie Madonny, sam nie będąc do końca fair względem niej. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, ze ta książka jest zemstą na siostrze. Osobiście po lekturze rozumiem zachowanie kobiety i chęć trzymania brata na dystans.

Książka warta przeczytania. Szczególnie polecam fanom piosenkarki i wielbicielom biografii znanych osób. Trzeba przyznać, że książka napisana jest z polotem, sam jednak podejrzewam, ze została napisana przez "pisarza -ducha", co jest powszechnie praktykowane w USA. Mnie otworzyła oczy na wiele aspektów życia Madonny. Osobiście nigdy bym się nie zamienił.

Choćby z obserwacji otoczenia znane mi są meandry relacji między rodzeństwem. Potrzeba wiele dyplomacji i perfidii, żeby przeżyć w wielodzietnej rodzinie. Tym niemniej, związek miłości i biznesu, jak również wzajemnego mecenatu (finansowego czy inspiracji) jaki istniał od zawsze między Madonną a jej bratem Christopherem można porównać do gry w szachy między Francisem Urquhartem a Cersei Lannister.

Po przeczytaniu i ocenieniu tej książki dowiedziałam się o sobie czegoś nowego - co niekoniecznie mi się podoba, ale muszę być wobec siebie uczciwa. Otóż sprawiało mi frajdę czytanie o tych wziętych rodem z reality show dramatów celebrytów.

To, że Madonna jest kapryśną diwą, wie każda osoba, która choć troszkę śledziła jej życiorys. Zresztą, gwoli prawdy, chyba nie ma wielu prawdziwie skromnych celebrytów, wiele z takich zachowań to raczej wykalkulowane zagranie medialne niż szczerość, ale i tak - igrzyska muszą być, show must go on. Dlatego tak wiele się im wybacza.

Bardzo wciągająca ciekawa książka pokazująca ciemne strony bycia sławnym.

Bardzo wciągająca ciekawa książka pokazująca ciemne strony bycia sławnym.

Zmieniłambym tytuł na "Skomlenie chciwego braciszka".
Dla mnie Madonna to ikona .Można lubić lub nie ,ale faktem jest ,ze osiągnęła dużo ,ze weszła do historii i zawdzięcza wszystko sobie . Czy tylko sobie ? wiadomo ze tu można dyskutować ale tez wiadomo ,ze nikt nie jest sam.... Jej brat jednak nie robił dla niej niczego czego nie można było by uzyskac od innych osób .
Dzieki tej książce jeszcze bardzej podziwiam Madonnę (choć nie trafia w mój gust muzyczny i stylistyczny;) ) .
Wspólczuje jej takiego brata - uzwazajacego iż mu się należy tylko dlatego ze jest jej rodziną , kasajacego za plecami ....

Zmieniłambym tytuł na "Skomlenie chciwego braciszka".
Dla mnie Madonna to ikona .Można lubić lub nie ,ale faktem jest ,ze osiągnęła dużo ,ze weszła do historii i zawdzięcza wszystko sobie . Czy tylko sobie ? wiadomo ze tu można dyskutować ale tez wiadomo ,ze nikt nie jest sam.... Jej brat jednak nie robił dla niej niczego czego nie można było by uzyskac od innych osób...

Bestseller, ktory na dlugo przed ksiazki wydaniem. Bowiem ksiazka to raczej zal za uraconym majatkiem Christophera i za jego dawnym, dobrym zyciem.
Madonna obdarzyla zaufaniem brata ale ten obrazony jest na Guya Ritchiego. Zerwal wspolprace z siostra. No chyba to nie jeden powod do zerwania pracy. Drugi to narkotyki i wystawne zycie Christophera. Jak to wiemy od milosci do nienawisci bardzo krotka droga i slynne rodzenstwo musialo sie rozstac. Ksiazka byla pisana na zamowienie i oprocz skandali i czczych gadek brak dowodow. Zycie Madonny znamy z telewizji, muzyki i biografii Taraborreliego. Ksiazka tylko dla fanatykow Madonny. Prawdziwi fani oddzielaja ziarno od plew. Nie ruszaja tu ani opisy cietego jezyka gwiazdy ani rozkoszne imprezy badz kokainowe wyczyny bogow sceny muzycznej XX wieku. Life with my sister Madonna miala byc historia opowiadajaca o kobiecie o wielu maskach. Pelnej sprzecznosci kobiety, ktora raz to prowokuje a raz jest matka pelna geba. Neurotyczki pozbawionej pogody ducha. Ksiazka to raczej uwagi dotyczace zycia Madonny a nie rzetelne fakty. Mam przeczucie, ze Christopher troche sie grozi paluszkiem siostrze zamiast ja wspierac i ze bedzie to pana Ciccione jednorazowa przygoda z pisaniem.

2028

Brat Madonny odsłania kulisy ich współpracy oraz dzieciństwa. Demaskuje różne mity czy zmyślenia które sobie kreowała piosenkarka. Ich trudna relacja pełna wzlotów i upadków znajduje się w centrum akcji. Dzieciństwo i młodość mieli burzliwe. Wcześnie rodzinę Ciccione dotknęła tragedia, gdy Madonna miała zaledwie 3 latka a Christopher rok, ich ukochana mama umarła na raka. Ojciec został sam z szóstką potomstwa ( Paula, Melanie, Marty, Anthony, Chris i madonna) więc szybko podjął decyzję i ożenił się z ówczesną pielęgniarką żony, Joan, i dochował się z nią dwójki dzieci (Jennifer i Mario). Rodzeństwo kochało obie babcie, babcię Micheline i Elsie Mae ( ze strony marki) które ich wychowywały.
Madonna z racji podobieństwa do zmarłej matki była ulubienicą taty, który wiele jej wybaczał. Już gdy miała naście lat, stworzyła z Chrisem wspólny front- chciała uczęszczać na lekcje gry na fortepianie, zaczęła lekcje baletu a brat towarzyszył jej na tej drodze. Niejako go ukształtowała gdy jako tancerz uświetniał jej pierwsze występy.
Skłonność do prowokowania objawiła się już gdy Madonna miała 14 lat. Wymalowana farbą, praktycznie naga, wijąca się w wyuzdanym tańcu zaszokowała lokalną społeczność. Dostawszy się do college'u, i tak wkrótce rzuciła studia, ruszyła na podbój Nowego Jorku. Ściągnęła też brata obiecując niezłe zarobki.
Dość szybko jako osoba charyzmatyczna zaczęła odnosić sukcesy. Jej brat wspierał ją jako dyrektor artystyczny przez wiele lat, reżyserując jej występy, asystując przy doborze tancerzy, nawet godził się z upokarzającą rolą ”garderobianego”. Poznawali wspólnie celebrities, siostra była katalizatorem w przyznaniu się Chrisa do swojego homoseksualizmu, towarzyszką na gorących imprezach, kapryśną klientką jeśli chodzi o wystrój jej kolejnych domów.
Rozdźwięk między rodzeństwem spowodowany był też wykorzystywaniem przez Madonnę wszystkich trudnych kwestii aby lepiej sprzedać płyty. Np wykorzystała grób matki- "nawet naszą matkę sprowadziła do roli statysty w swoim własnym filmie".

Niestety, chociaż bardzo cenię Madonne jako osobę, która wywarła ogromny wpływ na muzykę i kulturę, to książkę czytałam co raz bardziej znużona. Autor - brat piosenkarki - obiecuje pikantne informacje, a tymczasem otrzymujemy puste historie. Na zmianę - jak to wspaniale, że mu pomogła w karierze i pojawiała się w trudnych dla niego momentach / jak to fatalnie go traktowała i wykorzystywała. Czułam się jak na rollercoasterze, gdzie na zmianę jest uwielbienie i nienawiść, czego efekt jest taki, że nie wiem ile z napisanych przez niego informacji jest zgodnych z prawdą, a ile wynikiem prywatnej zemsty wobec siostry.

P.S. Potrzebowałam na zajęcia informacji o piosence Vogue - okoliczności w jakich powstała oraz historii teledysku. Nie wiem jak w biografii Madonny może być jedno zdanie dotyczące jednej z najważniejszych piosenek lat 90, ale ok... :/

Nie ma to jak dorobić się na słynnej siostrze. Czyta się nieźle ale ile w tym prawdy a ile chęci zysku?

• Biografie
  • Muzyka