Katarzyna Aragońska t.1 i 2

Okładka książki Katarzyna Aragońska t.1 i 2 Jean Plaidy
Okładka książki Katarzyna Aragońska t.1 i 2
Jean Plaidy Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Seria z klepsydrą powieść historyczna
powieść historyczna
2009-01-21
Jadwiga Olędzka
Katarzyna Aragońska historia Anglii i Hiszpanii

Na półkach: , , , , , , , , ,

Nie pierwszy już raz trafiam dzięki LC na świetną lekturę. Wprawdzie w Polsce wydano niewiele powieści historycznych Jean Plaidy (mam wrażenie, że tylko jedną, za to w trzech tomach, i to dość dawno temu),odkryłam, że była to bardzo pracowita, żeby nie powiedzieć płodna pisarka – zostawiła po sobie około 200 powieści, w tym pisanych również pod różnymi pseudonimami. Ale to, co mnie najbardziej cieszy, to fakt, że tak wiele z nich poświęconych jest moim ulubionym epokom w historii Anglii – czasom Plantagenetów i Tudorów. Szkoda, że nie znajdziemy ich przetłumaczonych na język polski, ale cieszmy się tym, że są i że jest to doskonała gratka dla entuzjastów historii i języka angielskiego.

Postać Katarzyny i jej wywołujących współczucie losów, jest znana chyba wszystkim, popularyzowana przez seriale, liczne powieści i publikacje historyczne poświęcone Henrykowi VIII i jego słynnym małżeństwom i jeszcze bardziej słynnym sposobom pozbywania się żon, konfliktowi z Papieżem, który nie chcąc, nie mogąc, bojąc się nie przystaje na żądania Henryka, dążącego za wszelką cenę do unieważnienia małżeństwa z Katarzyną, co w końcu prowadzi do zerwania przez króla stosunków z Kościołem. Małe, okrutne dziecko, mimo dojrzałego wieku i potężnej postury, przyzwyczajone do tego, że dostaje wszystko, co mu się zamarzy, jest bezwzględne i nikt ani nic się nie liczy w drodze do osiągnięcia szczęścia u boku pożądanej Anny. Nawet ten, który tak bardzo mu pomógł w odsunięciu Katarzyny na boczny tor, Wolsey, chorobliwie ambitny kardynał, człowiek cieszący się nieograniczonym zaufaniem władcy, pod koniec swoich dni nie może liczyć na łaskę Henryka. Wątek Wolseya, jego spektakularny upadek, jest według mnie jednym z ciekawszych w książce i postać ta wzbudziła we mnie litość, mimo wcześniejszych negatywnych uczuć. Takich ciekawych wątków jest tutaj bardzo dużo, szczególnie związanych z samą Katarzyną, jak na przykład relacje między nią a Ferdynandem, jej ojcem. Największy smutek budzi księżniczka Maria, przyszła okrutna królowa Anglii, odrzucona przez ojca, uznana przez niego za bękarta i jakby królowi było mało zadawanego cierpienia, odsunięta na siłę od ukochanej matki.

Dużo można o tej książce i wydarzeniach w niej opisanych mówić. Niby nic nowego, a jednak wciąż budzą emocje cierpienia zadawane przez człowieka, który powoli staje się potworem, mającym jeszcze w sobie tyle obłudy i czelności, żeby w swoich oczach stać się osobą skrzywdzoną. Czasem wierzyć się nie chce, że to prawda, że to się zdarzyło, może niedokładnie w takiej wersji, jaką nadała książce wyobraźnia autorki – w końcu to tylko powieść – ale jednak. Chociaż przyznaję, że powieść jest dość jednostronna a postać Henryka przerysowana, jestem pod wielkim wrażeniem – polecam.

Okazuje się że najlepsze powieści pisze samo życie. Fascynująca historia życia i śmierci, o biedzie, poniżeniu,godności, okrucieństwie, chwale i władzy. Wspaniały przekrój przeróżnych i barwnych osobowości, a smaku wszystkiemu dodaje fakt, że historia nie jest wyssana z palca. Mnie brakło w tej historii tylko jednego - mianowicie dalszych części w języku polskim ( znalazłam książkę autorki o Marii Tudor, ale bez przekładu :-(

luty 2013

luty 2013

Przepiękna książka z historią w tle. Nigdy nie sądziłam, że ten gatunek może być tak wciągający. Przeczytałam książki jednym tchem. Polecam wszystkim!

• Z historią w tle
  • Tudorowie