Kształt wody

Okładka książki Kształt wody Andrea Camilleri
Okładka książki Kształt wody
Andrea Camilleri Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Komisarz Montalbano (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Montalbano (tom 1)
La forma dell'acqua
Noir sur Blanc
2001-01-01
2001-01-01
83-88459-27-9
Jarosław Mikołajewski
Powieść włoska -- 20 w.

To było poniżej moich oczekiwań.

To było poniżej moich oczekiwań.

Kryminał inny niż klasyczne powieści tego typu. Andrea Camilleri przez wiele lat był związany z teatrem i widać to w tej książce. W powieści nie znajdziemy malowniczych opisów sycylijskiego miasteczka, a cała fabuła oparta jest bardziej na dialogach, w których autor dokonuję ekspozycji. Ma to swoje plusy i minusy. Przyjemnie mi się czytało książkę, ale zabrakło mi opisów postaci oraz Sycylii, która jest tu pozbawiona jej kolorów, a zamiast tego przedstawiona jest dość stereotypowo.

"Kształt wody" autorstwa Andrea Camilleri to powieść kryminalna, w której akcja rozgrywa się w malowniczym Vigacie. Historia rozpoczyna się od tajemniczej śmierci inżyniera Luparello, lokalnej postaci, co stawia pod znakiem zapytania spokój miasteczka. Orzeczenie biegłych wskazuje na przedawkowanie uciech erotycznych jako przyczynę zgonu, co wywołuje kontrowersje.

Komisarz Montalbano, główny bohater, nieśpiesznie podchodzi do zamknięcia śledztwa, zwracając uwagę na dziwne zachowania pewnych osób oraz zagadkowe przedmioty znalezione w pobliżu zwłok. Autor zgrabnie buduje atmosferę tajemnicy i ukazuje skomplikowane relacje między postaciami. Śledztwo Montalbano prowadzi do kolejnych niespodziewanych tropów, odkrywając zakulisowe machinacje i próby kompromitacji zmarłego inżyniera.

Camilleri doskonale operuje napięciem, tworząc intrygujący portret społeczności oraz ukazując złożoność ludzkiej natury. Dialogi są błyskotliwe, a postać komisarza Montalbano pełna jest subtelnego uroku. "Kształt wody" to nie tylko klasyczna powieść kryminalna, ale także obraz życia społeczności, w której ukryte tajemnice wychodzą na światło dzienne, wplatając czytelnika w gęstą sieć intryg.

W miarę jak Montalbano zagłębia się w tajniki śledztwa, czytelnik jest wciągany w wir emocji i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Autentyczność postaci oraz ich złożone motywacje nadają tej powieści głębię, a mistrzowskie przedstawienie lokalnego klimatu dodaje uroku opowieści.

W "Kształcie wody" Camilleri nie tylko bada kryminalne aspekty historii, ale także rysuje subtelny portret społeczności z jej ukrytymi konfliktami i niejasnościami. Wplatając wątki obyczajowe i psychologiczne, autor tworzy pełnokrwiste postaci, które stają się niemal żywymi mieszkańcami Vigaty.

Nie brakuje w tej powieści też elementów humoru, a specyficzny styl Camilleriego sprawia, że czytelnik z łatwością przenosi się w malownicze pejzaże Sycylii. Mimo że "Kształt wody" to klasyczna historia kryminalna, to zdecydowanie wyróżnia się dzięki głębokiemu spojrzeniu na ludzką naturę i społeczne dynamiki.

Podsumowując, "Kształt wody" to nie tylko znakomita powieść kryminalna, ale także literacka podróż po zakamarkach ludzkiej psychiki i społecznych relacji. Andrea Camilleri, zręcznie łącząc elementy tajemnicy, intrygi i humoru, tworzy arcydzieło, które pozostawi czytelnika zafascynowanego do samego zaskakującego finału.

Komisarz...

Montalbano można szybko polubić, widać jego wrażliwość, zamiłowanie do książek, do sztuki, dociekliwość, wytrwałość, ma też oczywiście i przywary. W tym tomie poznaje kobietę, która została jego przyjaciółką na całe życie, a w przyjaźni komisarz jest bardzo lojalny. Początkowo trudno zyskać jego zaufanie, ale gdy to już nastąpi, to jest wierny.
Już w tym tomie widać taką zmysłowość serii, komisarz nie jest ascetą, lubi np. dobrze zjeść. Jedzenie u A. Camilleri bywa sposobem na doła psychicznego, nasz bohater ma bowiem gospodynię, która świetnie gotuje, ale on również często chodzi do różnych restauracji.
całość

Już w tym tomie widać...

Doskonała pozycja Anrei Camilleriego z niezawodnym komisarzem Montalbano i jego fantastycznym zespołem. Świetna akcja z kryminalnymi aczkolwiek zabawnymi wątkami. Niezastąpiony posterunkowy Catarella, który rozbawia do łez.

Świetny kryminał, bardzo oszczędnie napisany, niezwykle klimatyczny i jak to w przypadku świetnych kryminałów bywa, kwestia "kto zabił" jest drugorzędna.

Jakiś czas temu Magazyn Książki opublikował listę 20 kryminałów wszech czasów. Akurat szukałam czegoś dobrego z gatunku, w którym zdecydowanie nie jestem specjalistką. Kiedy zobaczyłam, że "Kształt wody" A. Camilleriego jest dostępny w formie audiobooka na @empikgo natychmiast go włączyłam.

Tytuł ten to pierwsza część opowidająca o perypetiach komisarza Montalbano. Całość dzieje się na Sycylii w nieistniejącym naprawdę mieście Vigata. Są lata 90te, mamy śmierć prominentnego polityka i teoretycznie nic w niej zaskakującego, a jednak komisarz Montalbano nie pozwala zamknąć śledztwa, bo nie wszystkie elementy tej układanki składają mi się w całość. Zaczyna szukać, drążyć, a my, czytelnicy stajemy się świadkami serii zaskakujących wydarzeń związanych z tą śmiercią.

Książka nie jest długa, w formie audiobooka trwała ok 3,5 h. Coś w sam raz na podróż lub upalny wieczór z słuchawkami na uszach.

Czy był to kryminał wszech czasów? Dla mnie zdecydowanie nie. Ot, historia z fajnym, sycylijskim klimatem. Raczej nie sięgnę po kolejne części tej serii, a podobno jest ich sporo.

Sprawnie napisany klasyczny kryminal. Bez wymyslania i epatowania zmasakrowanymi cialami i wydumanymi sposobami mordowania. Na pewno siegne po jeszcze!

No cóż, Camilleri nie dla wszystkich. Autor był bardzo specyficzny, pokazywał w książkach swoje poglądy polityczne (był komunistą). Kryminał dla lubiących Włochy i włoską kuchnię, ale jeszcze raz powtórzę, nie dla wszystkich.

Jedno z regularnie czytanych przeze mnie czasopism o książkach opublikowało ostatnio na swoich łamach ranking dwudziestu kryminałów wszech czasów. Co prawda wzbudził we mnie kilka zastrzeżeń, bo wymieniono w nim takie tytuły, które uważam za słabe lub po prostu złe ale cóż, każdy ma inny gust. W rankingu tym znalazł się tytuł „Kształt wody”, który to popełnił Andrea Camilleri. Miałem akurat pod ręką tę książkę, stwierdziłem, że zaryzykuję.

To dość poprawny kryminał. Ciekawa intryga, ciekawe tło, zarówno społeczne jak i obyczajowe, ciekawe postaci. Ale jedną, podstawową wadą tej książki jest to, że jest bardzo krótka. Intryga przez to cierpi, bo na tak niewielu stronach autor bardzo szybko odkrywa kolejne karty i koniec końców zanim czytelnik na dobre wsiąknie w historię ta już się kończy. Jednak klimat mi się spodobał na tyle, że dam autorowi kolejną szansę i sięgnę po drugi tom przygód komisarza Montalbano.

Do przeczytania i zapomnienia. W moim przypadku uznanie „Kształtu wody” jednym z dwudziestu kryminałów wszech czasów okazało się mocno na wyrost.

• Kryminał
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Kształt wody