Kształt wody

Okładka książki Kształt wody
Andrea Camilleri Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Komisarz Montalbano (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Montalbano (tom 1)
La forma dell'acqua
Noir sur Blanc
2021-07-21
2001-01-01
Data 1. wydania:
2014-10-01
Jarosław Mikołajewski
literatura włoska

Znów dałem się nabrać na prosty trick - jeśli na okładce jest opinia zachwalająca niezwykłe dzieło literackie, to należy się spodziewać, że treść rozczaruje. Tym razem także New York Times narobił mi apetytu na epokowy kryminał, a natrafiłem na chaotyczną, uproszczoną fabułę, niezwykle domyślnego detektywa i rozklapciałą narrację.
Jeśli włoski kryminał i detektyw, to wciąż albo Gianrico Carofiglio, albo Antonio Manzini.

Jeśli włoski kryminał i detektyw, to wciąż...

Pierwsza część cyklu zachęca do czytania kolejnych. Trudno w kryminałach o sympatycznego bohatera a tu proszę - lubiany, uczciwy i z poczuciem humoru. Dorzućmy do tego Sycylię lat 90-tych, śledztwo w sprawie śmierci lokalnej osobistości i nocne spotkania komisarza. Smakowite!

Pierwsze spotkanie

Napisać dobry kryminał to nie jest wcale taka łatwa sztuka. Jako miłośniczka tego gatunku doceniam dobre rasowe kryminały, i do tego grona z czystym sercem mogę zaliczyć recenzowany dziś tytuł.

"Kształt wody" to pierwszy tom przygód komisarza Montalbano. Akcja rozgrywa się w Vigacie, na "pastwisku" zostaje odnalezione ciało inżyniera Luparello, lokalnej, szanowanej persony. Przyczyną zgonu był atak serca podczas uciech cielesnych. Komisarz Montalbano mimo naturalnej przyczyny śmierci, ociąga się z zamknięciem śledztwa, bowiem kilka rzeczy nie daje mu spokoju. Wszystko wskazuje na to, że ktoś chciał skompromitować inżyniera. Potwierdzają to dziwne zachowania pewnych osób, jak i wyjątkowe przedmioty znalezione w pobliżu zwłok. Śledztwo komisarza odkrywa zaskakującą prawdę.

To było moje pierwsze spotkanie z piórem Camilleriego i jestem mile zaskoczona. Powieść nie jest obszerna, ale jakże bogata wewnętrznie. Mamy tu obraz sycylijskiego środowiska, zagrywki polityczne, walki mafijne, a pośrodku tego komisarza, który ceni prawdę i sprawiedliwość. Ma poczucie humoru, potrafi przymknąć oko wtedy kiedy wymaga tego sytuacja, nie jest drętwym służbistą, a policjantem z powołania. I jest wierny jednej kobiecie, a to też się chwali.

"Kształt wody" to bardzo dobre rozpoczęcie przygody z serią o komisarzu Montalbano, spodobał mi się styl pisania autora, jego ironiczny humor i ciekawe zagadki kryminalne, a przede wszystkim barwny główny bohater. Jestem ciekawa kolejnych tomów, a Wam polecam z całego serca, jeśli jeszcze nie mieliście okazji, sięgnijcie po serię kryminałów Camilleriego.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję
Oficynie Noir Sur Blanc.

Pierwsze spotkanie

Dobrze i ciekawie napisany kryminal z ciekawym twistem na koncu. Mozna polubic glownego bohatera od razu i dowiedziec sie wiecej o Sicilii.

Moja przygoda z Komisarzem Montalbano dopiero się rozpoczyna, polecam.

Moja przygoda z Komisarzem Montalbano dopiero się rozpoczyna, polecam.

Proza wyjątkowa, proza plastyczna, bawiąca, zadziwiająca i z niesamowitym wdziękiem. Do świata komisarza Montalbano, do fikcyjnej sycylijskiej wioski, do tamtejszych miasteczek wracam po ponad 10 latach. Czynię to z wielką, przeogromną przyjemnością. Jak ja lubię tę serię.
Seria liczy 30 tomów powieści i kilka tomów opowiadań. Część z nich, trochę więcej niż połowa została przetłumaczona na język polski.
Bohaterem serii jest przecudowny, wyjątkowy komisarz Montalbano. Żyje on w fikcyjnej sycylijskiej osadzie o nazwie Vigata.
W Vigacie, w sumie spokojnej osadzie, pewnego dnia zostaje odnalezione ciało inżyniera Luparello. To taki lokalny VIP, osobistości. Nic więc dziwnego, iż jego śmierć burzy spokój Vigaty. Tym bardziej, iż wg. orzeczenia biegłych, przyczyną śmierci był atak serca spowodowany "przedawkowaniem" uciech erotycznych.No i się zaczyna :)
Wiele równie wysoko postawionych person nalega na komisarza Montalbano żeby jak najszybciej zamknął śledztwo. Ten jednak czy to wiedziony intuicją, czy przeczuciem ociąga się z odłożeniem dochodzenia ad acta. Prowadzi je nadal. I dobrze robi. Dziwne rzeczy, dziwne przedmioty, kuriozalne zdarzenia zdają się mnożyć i komplikować całą sprawę. A wierzcie mi, to dopiero początek.
Kształt wody po raz pierwszy został wydany w 1994 roku. Mamy więc okazję poznać dawne Włochy, dawnych mieszkańców Sycylii, świat bez smartphonów, komputerów, obserwować prawdziwe policyjne śledztwo. A owe śledztwo jest diamentem. Majstersztyk po prostu :) pełne sycylijskiej mentalności, wspaniałych miejsc, przygłupich podwładnych i odrobinę mądrzejszego przełożonego. A w tym wszystkim on, komisarz Montalbano. Przeciwieństwo przeczołganych przez życie, obezwładnionych przez nałogi skandynawskich bohaterów. Żaden także z niego superman amerykański. Ot przeciętny facet, niegłupi, ale też nie jakiś geniusz, razem ze swoimi wadami, zaletami, dowcipem i specyficznym stylem bycia. Postać, której nie da się nie lubić. Podobnie, jak trudno nie polubić Sycylii AD 1994.
Więcej wam nie zdradzę. Zachęcam za to do sięgnięcia po ten cudowny, klimatyczny, uroczy kryminał i powieść społeczno-obyczajową w jednym. Rozkosz czytania gwarantowana. Polecam.

Zamknięty już cykl obejmuje 29 powieści - do tej pory przetłumaczono na polski 19 oraz 68 opowiadań - z czego przetłumaczono 58 (w trzech zbiorach opowiadań). Komisarz Salvo Montalbano to czterdziestoparolatek, ma partnerkę, z którą, z racji odległości, spotyka się nieregularnie. Lubi dobrą kuchnię. Autor nazwał go tak na cześć hiszpańskiego pisarza kryminałów Vázqueza Montalbano. Do jego współpracowników należą m.in. Fazio, Mimi Augello i przezabawny Catarella. Akcja dzieje się w fikcyjnej miejscowości sycyliskiej Vigata. Siłą tego cyklu, oprócz komizmu, jest odmalowanie sycylijskich charakterów bohaterów. Polecam!

Świetna książka. Polecam

Świetna książka. Polecam

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zajrzeć do sycylijskiej Vigaty, by poznać komisarza Montalbano, albo jeśli chcielibyście uzupełnić kolekcję powieści Camilleriego, właśnie macie na to szansę. Wydawnictwo Noir sur Blanc wznawia cykl.
"Kształt wody" po raz pierwszy został wydany w 1994 roku i był pierwszą powieścią detektywistyczną autora. Fikcyjne sycylijskie miasteczko stało się miejscem, do którego zaglądało coraz więcej czytelników...

(cd recenzji na fb)

"Kształt wody" to pierwsza część serii o komisarzu Montalbano.
Niestety porównując do kolejnych części ta wypada słabo.
Moim skromnym zdaniem wszystkiego było tu za mało. Nawet komisarz wypadł nijako.
Ale nie zmienia to faktu że nadal jestem fanką Camillerego.

"Kształt wody" to pierwsza część serii o komisarzu Montalbano.
Niestety porównując do kolejnych części ta wypada słabo.
Ale nie zmienia to faktu że nadal jestem fanką Camillerego.

Dodaj cytat z książki Kształt wody