Córki puszczy, siostry ognia

Okładka książki Córki puszczy, siostry ognia Monika Godlewska
Okładka książki Córki puszczy, siostry ognia
Monika Godlewska Wydawnictwo: Spisek Pisarzy fantasy, science fiction
Spisek Pisarzy
2024-03-27
2024-03-27

Okładka książki Magazyn Histeria LVII Jarosław Dobrowolski, Tomasz Droszkowski, Monika Godlewska, Daniel Krawczyk, Michał P. Lipka, Piotr Grzegorz Orłowski, Hubert Piśkorski, Jan Słomski, Robert Zawadzki, Marcin Zwoleń
Magazyn Hister... Jarosław Dobrowolsk...
Okładka książki W paprociach tańczące Vivienne Clairette, Anna Czekaj, Anna Dziedzic, Katarzyna Garczyk, Marta Gidyńska, Monika Godlewska, Barbara Granops, Emi Korel, Małgorzata Niemtur, Kamila Śliwińska, Justyna Sosnowska, Kajetan Szokalski, Justyna Wojsz, Paulina Wróbel
W paprociach t... Vivienne Clairette,...
Okładka książki Z liśćmi szumiące. Antologia jesienna Vivienne Clairette, Anna Czekaj, Anna Dziedzic, Katarzyna Garczyk, Monika Godlewska, Barbara Granops, Emi Korel, Daria Kwiecińska, Małgorzata Niemtur, Kamila Śliwińska, Justyna Sosnowska, Kajetan Szokalski, Justyna Wojsz, Paulina Wróbel
Z liśćmi szumi... Vivienne Clairette,...

Osada w puszczy, społeczeństwo gdzie kobiety nie mają głosu i są własnością ojca, poten męża i magia - fajne tło, ALE!
No właśnie ale... 4 lub 5 homoseksualnych kobiet, których dramy przytłaczają całą resztę. Tyle co skończyłam słuchać, a to jest element który pamiętam najlepiej.
Jak już to odfiltrujemy to zostaje nam raczej słaba historia - bez energii i ekscytacji - którą słuchałam by zabić czas, a nie miałam innego pomysłu.
Do tego siostry są irytujące, każda myśli tylko o sobie i swoich widzimisię.

Jeśli chodzi o fantastykę to zawsze preferowałam zagranicznych, ale ostatnio przekonuję się do polskich autorów. Właśnie z tego powodu sięgnęłam po Córki puszczy siostry ognia. Książka zachęciłam mnie opisem i byłam ciekawa czy spodoba mi się treść.

Trzy siostry; Rachela, Judyta i Anna żyją w czasach gdy kobiety nie mają wpływu na swój los. Najpierw decydują o nim ojciec, a poźniej mąż. Jednak żadna z sióstr nie lubi się podporządkowywać. Rachela jest ściśnięta w małżeństwie gdzie musi utrzymać pozory, Judyta kocha inna kobietę, a Anna marzy o męskim zawodzie łowcy. We krwi sióstr płynie magia, jednak jakie skutki będzie ona miała dla mieszkańców osady?

Powiem wam że mam bardzo mieszane uczucia o tej książce.

Z jednej strony jest to piękna historia o kobietach którymi rządzą mężczyźni, a które chcą decydować o swoim losie. O sile i potędze siostrzanej więzi, jak i sile samych kobiet. Historia dzieję się w zamkniętej społeczności żyjącej w osadzie, pokazuje sojusze, kłótnie i intrygi w tak małej grupce. Jak i o tym jak działa męska władza i rywalizacja o nią.

Z drugiej strony brakowało mi momentami logiki oraz było parę wpadek. Sam fakt zamkniętej społeczności - po czasie każdy jest rodziną z każdym. Magia była tutaj bardziej dodatkiem niż głównym elementem, ale w niej też brakowało spójności - raz inkarnacja, a innym razem siła umysłu.
Jednak najbardziej raziła mnie mieszanka imion polskich i zagranicznych, na przykład mamy Józefa Denninga.

Pomimo tego faktu, książkę czytało się dość przyjemnie i lekko. Bardzo ciekawie było zobaczyć świat z trzech punktów widzenia, to jak każda z sióstr inaczej widzi tą społeczność. Styl pisania autorki jest płynny przez co szybko i łatwo czyta się tą powieść. A najważniejsza w tej lekturze jest siła kobiet.

Jak mówiłam na początku mam bardzo mieszane uczucia dlatego:

Ocena:
5/10

Współpraca z wydawnictwem Spisek Pisarzy

Akcja toczy się w małej osadzie, odciętej od reszty świata Puszczą, do której, ze względów bezpieczeństwa, wchodzić mogą jedynie nieliczni. Poznajemy historię z perspektywy trzech sióstr: Racheli, Judyty i Anny Lowe, które są córkami Przywódzcy osady. Każda jest inna, każda ma swoje problemy, każda ma swoje tajemnice.

Rachela, najstarsza z nich jest nieszczęśliwą mężatką, która spełnienia swoich pragnień i potrzeb szuka w ramionach innego mężczyzny niż jej mąż. Judyta, zaręczona z mężczyzną którego nie kocha, ukrywa swoje uczucia i pragnienia względem innej kobiety. I wreszcie Anna, najmłodsza a zarazem najbardziej niepokorna córka, pragnie należeć do Łowców, grupy mężczyzn którzy mogą wchodzić do Puszczy aby polować, a także bronić mieszkańców osady przed grozą, która mieszka wśrod drzew puszczy.

Życie tych trzech kobiet w społeczeństwie które jest bardzo bogobojne i gdzie kobieta jest zależna od ojca lub męża, nie jest łatwe. Jeszcze trudniejsze staje się gdy mieszkańcy osady zaczynają ginąć i tylko siostry Lowe, mogą ocalić osadę albowiem w ich żyłach płynie magia.

Historię poznajemy z perspektywy każdej z sióstr, co moim zdaniem czyni tą historię bardziej pełną, ponieważ każda z nich ma do odegrania inną rolę. Jednocześnie poznajemy bliżej każdą z bohaterek, jej myśli i uczucia. Każda z kobiet podchodzi do życia w inny sposób, dlatego przy czytaniu kolejnych rozdziałów, towarzyszyły mi inne emocje.

Tło społeczne tej historii, to ludzie którzy żyją według zasad i nakazów opartych na wierze w Najwyższego Pana. To buduje nam świat, w którym kobiety nie mają właściwie żadnych praw, o ich losie decydują mężczyźni, ojcowie lub później mężowie. Rolą kobiety jest urodzenie potomka i żyć cnotliwie.

Przez książkę przewija się mnóstwo postaci, można się pogubić. Na szczęście dla osób takich jak ja, którym ciężko spamiętać wszystkich bohaterów, na końcu książki jest rozpiska wszystkich rodzin o których jest mowa.

Na ogromny plus mogę dodać, że wątek kryminalny, czyli morderstwa mieszkańców oraz poszukiwania sprawcy jest wciągający, a zakończenie jest bardzo zaskakujące.

Nie powiem żeby była to łatwa i lekka książka. Poruszone zostało kilka wątków które wzbudzają skrajne emocje: zdrada małżeńska, miłość dwóch kobiet, czy równość kobiet i mężczyzn. Dlatego moim zdaniem, po tą książkę należy sięgnąć w momencie kiedy macie dużo czasu i czystą głowę. Dzięki temu będziecie mogli całkowicie oddać się tej historii.

Ta książka w pewien sposób zmusza nas też do refleksji, nad tym jak mogłoby wygląć życie kobiet, gdyby 100 lat temu nasze praprababki nie zawalczyły o prawa kobiet. Ważnym wątkiem jest też poruszenie miłości osób tej samej płci. Dlatego jak już wspominałam, książka jest napakowana różnymi emocjami.

Co jeszcze mogę powiedzieć o tej książce, po za tym że jest świetnie napisana, a jak ją zaczęłam czytać to przepadłam na kilka godzin? Może poprostu zakończę to w taki sposób, że polecam tą książkę, bo to jest niesamowita opowieść o tym jaka siła drzemie w kobietach.

Rachela, najstarsza z nich jest nieszczęśliwą mężatką,...

Lubicie silne kobiece postacie w książkach ?

Osobiście uwielbiam, a tym razem mamy ich aż trzy .

Książka mimo,że wygląda na fantastykę to raczej gratką będzie dla fanów powieści obyczajowych .
Samej magi mamy niestety nie wiele ale tajemnicza ,mroczna postać dodaje tutaj adrenaliny, a same wątki sióstr też są niezwykle ciekawe.

Każda z dziewcząt kryje swoją tajemnicę , żadna z nich nie czuje się szczęśliwa w świecie gdzie małżeństwo dokonywane jest z rozsądku ,a nie wyboru.
Każda z nich ma inne marzenia i cele jednak razem spróbują uratować mieszkańców swojej wioski .

W tej książce nie wszystko jest oczywiście, historia opowiedziana z trzech perspektyw często się nakłada i daje nowe światło na całość historii.
Przyznam ,że nawet po lekturze mam problem aby powiązać wszystkie postacie drugoplanowe,bo było ich niezwykle dużo .
Od początku czytelnik zostaje wyrzucony w środek wydarzeń i trzeba szybko się zorientować co ,kto , z kim i dlaczego.

Połączenie wątków natomiast jest ciekawe . Mamy mocno rozrysowany wątek miłosny, troszkę thrillera i szczyptę fantastyki . Jest to połączenie, którego nie spotkacie na codzien ale sprawia ,że czytelnik mocno wsiąka w całą historię.

Przyznam , że najbardziej prócz kreacji sióstr,które są waleczne i twardo stąpające po ziemi najbardziej podobał mi się klimat książki . Niezwykle mroczne ,momentami duszny i przysparzający ciary . Puszcza sama w sobie jest tu strzałem w dziesiątkę.

Propozycja od @wydawnictwospisekpisarzy była niezwykłą podróżą przez mrok , tajemnice ,utkane romanse i więzi w świecie gdzie kobieta nie ma prawa głosu . Jednak właśnie to kobiety sprawiły ,że podróż była nie tylko magiczna ale też bardzo wciągająca.

(Współpraca barterowa)

Lubicie silne kobiece postacie w książkach ?

Osobiście uwielbiam, a tym razem mamy ich aż trzy .

Każda z dziewcząt kryje swoją tajemnicę ,...

Dawno nie czytałam takiej książki!

Połączenie obyczajówki z elementami fantastyki, a może bardziej realizmu magicznego. Zamknięta społeczność – osada – otoczona puszczą, która żyje, dosłownie i w przenośni. A do tego silne kobiece postacie, które w świecie mężczyzn postanawiają walczyć. Nawet za cenę swojej wolności. Mowa o tytule „Córki Puszczy. Siostry Ognia” autorstwa Moniki Godlewskiej.

Opis:

Trzy siostry urodziły się w złym dla siebie czasie. Żyją w osadzie, w której panują surowe zasady ustanawiane przez mężczyzn. Bo to oni tam panują i ten świat należy do mężczyzn. Ale w kobietach coś się zaczyna budzić. Zaczyna nawoływać je puszcza. Z kolei z drugiej strony nadchodzi niebezpieczeństwo. Wilk, który zaczyna mordować mieszkańców osady. Ktoś coś musi zrobić. Czy to właśnie one będą tymi, które temu zaradzą?

Opinia:

Bardzo lubię takie książki, w których nie wszystko jest powiedziane wprost. Wiecie jest tak mistycznie. W tych kobietach jest magia, ale nie taką jakbyśmy sobie wyobrażali. Bo to magia wolności, magia siły, magia ziemi i natury, magia ognia. Ale nie jest to takie wszystko oczywiste. Ich moc nie jest do końca określona. Są nazywane wiedźmami, ale czy faktycznie mają taką władzę jaką się im przypisuje? A może to tylko strach przed siłą i zawziętością kobiet buduje w głowach pozostałych ich obraz.
Obraz potrafiących wynieść się poza standardy i pisane zasady.

Ale książka ma też kilka małych (subiektywnych) minusów, o których chciałabym wspomnieć. Bo jest tutaj sporo postaci. Sporo rodzin, na czele których stoją starsi rodem. I niekiedy ta mnogość osób może przytłaczać. Ale autorka wychodzi naprzeciw i buduje drzewo genealogiczne, do którego w każdym momencie można sięgnąć.

Książka jest też pisana z perspektywy 3 kobiet. Nie ma tutaj rozdziałów. I początkowo mi to przeszkadzało i nie potrafiłam się przestawić. Trochę czułam się zagubiona, ale to tylko na początku. Później już jest zdecydowanie lepiej.

Dawno nie czytałam takiej książki!

ig studenko

(#współpracabarterowa z @wydawnictwospisekpisarzy )

Podczas czytania książki przeniosłam się do świata magii, gdzie kobiety nie mają praw.
Jednak poznajemy historię trzech sióstr, z których każda skrywa swoje tajemnice. Rachela, Judyta oraz Anna główne bohaterki nie pasują do swoich czasów, w których żyją.

Rachela, najstarsza z sióstr żyje w nieszczęsliwym małżeństwie, wyniku czego szuka brakujących jej rzeczy u innego mężczyzny. Judyta, kocha drugą kobietę, jednak jest zmuszona do zawarcia małżeństwa z mężczyną. Anna nie godzi się ze swoim losem, łamie zakazy i prawa w imię wolności.
Podczas prób ratowania osady przed wilkiem przez mężczyzn. Siostry czują, że muszą to one ją ocalić.

Sięgają po książkę byłam pewna, że znajde tutaj dużo motywu magii. Jednak, nie jest jej tutaj aż tak dużo to pokazuję że nie jest to główny motyw. Czytając książkę, znajdziecie tutaj m. in. motyw sióstr, walki z niesprawiedliwością, o sile kobiet, motyw miłości i przyjaźni.

Bardzo mi się podobało przedstawienie postaci, ich wykreowanie przez autorkę. Postacie nie są tylko wspomniane, lecz pokazane są ich uczucia oraz pragnienia. Bohaterki walczą o swoją wolność, pokazują swoją determinację.Cała historia odgrywa się w osadzie, przy puszczy. Również osada, puszcza czy sam wilk zostały bardzo dobrze wykreowane.

ig studenko

(#współpracabarterowa z @wydawnictwospisekpisarzy )

Rachela, najstarsza z sióstr żyje w nieszczęsliwym...

Niestety lektorka popełniała błędy językowe, ale dało się tego słuchać póki fabuła mnie nie znudziła i poirytowała. Chyba obyczaj to nie mój gatunek 😉 ile można słuchać o tym, że ona kocha ją, ale musi wyjść za niego, bo tak jej każą...
No i imiona kładą tą książkę dla mnie. Nie byłam w stanie się do nich przyzwyczaić. Porzucam lekturę

Dawno nie spotkałam lektury, w której do samego końca miałam problem z ogarnięciem, kto jest kim.
Liczba postaci, rodów, linii pokrewieństwa i władzy odebrały tej powieści lekkość, która pozwoliłaby czytelnikowi zatopić się w historii.

„Córki puszczy, siostry ognia” zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. Nie mogłam oderwać się od niej.
Każda z bohaterek tej powieści jest niesamowicie silną kobietą. Sprzeciwiają się stereotyopom walcząc z patriarchatem, a jednocześnie przygotowują się do walki ze złem, które nadchodzi.
Szczególnie polubiłam Annę, która chce zająć się łowiectwem, ale jako kobieta nie może tego robić. Więc w męskim przebraniu i w tajemnicy przed wszystkimi ćwiczy wraz ze swoim wujkiem, który jako jedyny daje jej szansę. Pojawia się też wątek wlw oraz aranżowanych małżeństw, co nasunęło mi pytanie, czy można zmusić się do miłości?
Czytając tę książkę przenosimy się do absolutnie innej rzeczywistości i bardzo mi się to podoba. Tylko bardzo wrażliwe osoby ostrzegam, że w książce pojawiają się dość drastyczne opisy.
Koniecznie muszę sięgnąć po inne książki Pani Moniki, która na codzień jest lekarką, co od razu zwróciło moją uwagę, bo spodziewałam się, że tak wspaniała książka musiała zostać napisana przez osobę posiadająca wykształcenie w tym kierunku. A tu taka miła niespodzianka!
Bardzo dziękuję za możliwość zrecenzowania tej pozycji i czekam na kolejne dzieła Pani Moniki ❤️.

Współpraca reklamowa

„Córki puszczy. Siostry ognia” to naprawdę oryginalna pozycja. Gdybym miała ją jakoś zakwalifikować sprawiłoby mi to ogromną trudność. Z jednej strony jest to przykład literatury obyczajowej, zawiera także szczypta magii, medycyny naturalnej, guseł i puszczy, która ma swoje własne tajemnic. Z drugiej mamy tutaj mocno rozbudowane wątki romantyczne i ktoś mógłby powiedzieć, że jest romansem. Z trzeciej zaś to po części thriller, kryminał czy powieść sensacyjna. Dzieje się tutaj naprawdę sporo, bohaterowie mnożą się bez liku, a całość przyprószona jest nutką tajemnicy. To także książka o dyskryminacji i walce kobiet o równość. No i bardzo mi się podobał ten pomysł dotyczący klanu, tej maleńkiej struktury społecznej, w której wszyscy są ze sobą blisko i z której tylko pozornie dbają o siebie nawzajem. Z ogromnym zaciekawieniem śledziłam losy trzech sióstr i zastanawiałam się jak potoczy się ich życie oraz walkę z niesprawiedliwością. Bardzo podobało mi się także zwieńczenie całej tej opowieści. Cieszę się, że autorka dodała do niej magię!

Narracja poprowadzona z trzech perspektyw. Motyw wiedźmy. Przepięknie ukazane uczucie, które dojrzewa i klimat puszczy, natury która góruje nad człowiekiem.

Trzy siostry z których każda jest zupełnie inna. Magia, którą trzeba odkryć oraz zło które czai się tuż za rogiem.

• Fantasy science fiction
  • W planach ebook

Dodaj cytat z książki Córki puszczy, siostry ognia