Zupełnie inna bajka

literatura młodzieżowa
Butterfly
2023-02-13
2023-02-13

Naprawdę ciekawa historia sama główna bohaterka bardzo urocza a jej nie akceptacja otoczenia wiarygodna książka warta polecenia ;>

Zacząć wypadałoby, że książka nie miała korekty. Jest dużo błędów, czyta się źle.
Historia pisana na siłę, na zamówienie, bo temat jest teraz na czasie. Niestety nie ma w tej opowieści autentyczności. A zachęcanie do wiary i kościoła, który rzekomo jest miejscem przyjaznym dla lgbtq+... Sorry, nie, nie polecam

To było takie... nijakie. Może to było po prostu za krótkie. Fakt, że jest to queerowa literatura polskiej autorki jest pewnie głównym ciekawym aspektem tej książki. Według mnie, książka dobra dla młodszego czytelnika, ok. 11 lat.

Alex, choć wygląda jak chłopiec, w głębi siebie wcale nim nie jest. Jest dziewczyną uwięzioną w ciele, którego nienawidzi, które jest jej oślą skórką. Strach, brak akceptacji u bliskich, rówieśników, zdezorientowanie – to emocje, które towarzyszą jej każdego dnia. Pragnie założyć sukienki, biżuterię, pomalować się, jednym słowem zrobić to wszystko, co robią dziewczyny, jednak nie może. Każdego dnia musi udawać kogoś, kim wcale nie jest, kogoś, kim nie chce być. Na szczęście nie jest całkowicie sama, a babcia, która całkowicie ją akceptuje, daje jej ogromne wsparcie. Tylko czy ono wystarczy? Czy znajdzie się ktoś jeszcze, kto pomoże Alex? Czy będzie mogła w końcu być sobą?

Książka jest literaturą młodzieżową, jednak osobiście uważam, że powinno ją przeczytać wiele osób. Historia Alex porusza ważny, ciężki temat, jakim jest transpłciowość. Osobiście uważam, że każdy ma prawo do własnego życia, akceptacji i jeśli nie robi tym krzywdy innym, nikt nie powinien się wtrącać. Niestety wiele osób ma zupełnie inne zdanie, przez co osoby takie jak Alex często pozostają w ukryciu, samotnie mierząc się z wieloma emocjami.
Wracając do książki, według mnie była ciekawa, wciągająca, wywołująca wiele emocji. Jest to jedna z niewielu pozycji, którą przeczytałam zarówno ja, jak i moja nastoletnia córka i obie uważamy, że powinno być o niej głośno. Historię Alex powinno poznać wielu ludzi, aby poznać emocje, uczucia osób takich jak ona.

Główna bohaterka jest dobrze wykreowana, realistyczna. To młoda osoba zmagająca się z wieloma problemami, z emocjami, które ciężko uciszyć. Obie z córką ją polubiłyśmy.

„Zupełnie inna bajka” to książka dla młodzieży, którą według mnie i córki powinna przeczytać nie tylko ta grupa, ale również wielu dorosłych. Poruszany w niej temat sprawia, że powinno być o niej dużo głośniej, niż jest. Obie polecamy.

Recenzja książki pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/06/zupelnieinnabajkawydawnictwoibis.html

“Zupełnie inna bajka” to historia Alex – dziewczyny uwięzionej w ciele chłopca. Alex codziennie zmaga się z brakiem akceptacji ze strony rodziców, rówieśników i całego otoczenia. Jedynym wsparciem jest jej brat bliźniak i babcia. Niestety rodzice nie dopuszczają do siebie myśli, że “z ich synem może być coś nie tak”.

Jestem pod ogromnym wrażeniem stylu pisania Katarzyny Ryrych. Potrafi w tak piękny sposób pisać o emocjach, smutku, tęsknocie. Z każdej kartki dosłownie wylewa się żal i rozpacz głównej bohaterki. Powieść niesamowicie przytłoczyła mnie swoją autentycznością. W wielu momentach bardzo chciałabym po prostu przytulić Alex i wesprzeć ją miłym słowem.

O ile piękniejszy byłby świat, gdyby ludzie byli po prostu bardziej empatyczni... Żeby to się stało, trzeba od najwcześniejszych lat uczyć dzieci szacunku i uświadamiać, że życie nie jest tylko czarne i białe. Wiem, że takich osób jak Alex jest całkiem sporo w naszym kraju. Uważam więc, że to książka obowiązkowa dla nastolatków, ich rodziców i nauczycieli. Na pewno pozwoli z szerszej perspektywy spojrzeć na problemy, z jakimi zmagają się dzieci z dysforią płciową.

Bardzo polecam! 8/10!

Jestem pod ogromnym wrażeniem stylu pisania Katarzyny...

Wyobraź sobie, że każdego dnia musisz zakładać ubranie, które na ciebie nie pasuje, które cię krępuje, i więzi, które w żadnym stopniu nie odzwierciedla tego, kim jesteś. Poprzez nie identyfikują cię inni, ale przecież to nie jesteś ty, to tylko zewnętrzna powłoka, którą musisz nosić. Każdego dnia, dzień po dniu, wciąż na nowo odziewasz swoją oślą skórkę… Właśnie tak czują się osoby transpłciowe. Właśnie tak czuła się Alex, której zupełnie inną bajkę opowiedziała Katarzyna Ryrych.

„Zupełnie inna bajka” to silnie nasączona emocjami opowieść o dziewczynie, która żyje w chłopięcym ciele, o jej zmaganiach z codziennością, z odtrąceniem i niezrozumieniem bliskich, o poszukiwaniu swojej tożsamości i odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Stajemy się mimowolnymi obserwatorami jej przemiany, dojrzewania do prawdy o tym kim jest i czego pragnie. To niezwykle poruszająca i trudna droga. Droga naznaczona strachem, tajemnicami, wstydem, niewiedzą. Prowadząca do radykalnych kroków…

Alex miała rodzinę, która wciąż czekała, aż chęć bycia dziewczyną jej minie. Miała prawdziwą przyjaciółkę – ale na ile była to prawdziwa przyjaźń, skoro nigdy nie przyznała się Natalii kim naprawdę jest? Miała też chłopaka, swoją pierwszą młodzieńczą miłość, która pozwoliła jej poznać siebie, ale którą zniszczyła prawda i strach. Miała też babcię, jedyną bliską osobę, która dawała jej wsparcie, w towarzystwie której mogła być sobą. Miała też wsparcie w osobie mądrej lekarki, która ani przez chwilę nie wątpiła w to, że w ciele Alka mieszka zagubiona Alex.

Książka jest świetnie napisana, jakby była zbiorem myśli i emocji Alex, jej tajemnym pamiętnikiem, nad wyraz szczerym i prawdziwym. Krótkie zdania, a nawet pojedyncze słowa sprawiają, że wyznania Alex nabierają autentyczności i podkreślają targające nią uczucia.
Bardzo ważna, bardzo mocna, bardzo potrzebna.

Ostrzegam, gdy zaczniecie, to nie odłożycie jej, aż wybrzmią ostatnie słowa tego wyznania.

"Zupełnie inna bajka" Katarzyny Ryrych to książka po brzegi wypełniona emocjami. Historia, która czytelnika poruszy, ale i otworzy mu oczy na to, co niekoniecznie jest tylko białe lub wyłącznie czarne.
Alex, dziewczyna uwięziona w chłopięcym ciele, opowiada o swoich uczuciach, trudnych rodzinnych relacjach, braku akceptacji, pierwszej miłości i niemocy, która pcha ją po równi pochyłej w ramiona śmierci.
Rodzina bagatelizująca problem, rodzice liczący, że to chwilowy wybryk, który minie i babcia, która stara się zrozumieć i pozwala choć na moment być sobą. I on, Piotrek, który kocha dziewczęcą delikatność Alex.
Czy ta znajomość przetrwa próbę zmierzenia się z prawdą?
Czy postawa rodziców względem córki uwięzionej w ciele chłopca zmieni się?
Ważna to książka, która ukazuje niełatwą prawdę. Opowieść Alex odkrywa trudy codzienności osoby transpłciowej. Przedstawia kilka punktów widzenia: głównej postaci, brata, matki, ojca, babci i przyjaciela. Jest w nich wiele niedowierzania, złości i żalu. Brakuje zrozumienia i akceptacji. Brakuje fachowej pomocy, nie tylko Alex, ale i rodzinie, która coraz bardziej się od siebie oddala.
Autorka na końcu książki zamieściła zagadnienia związane z akceptacją drugiego człowieka oraz z płcią, z biologicznego i psychologicznego punktu widzenia. Ponadto opublikowano informacje, gdzie szukać pomocy i jak wspierać osoby w kryzysie samobójczym.
Tę książkę powinien przeczytać każdy rodzic/opiekun i nauczyciel.

Alex jest dziewczyną. Lubi sukienki, szorty, błyskotki. Marzy o długich włosach. Chętnie sięgnęłaby po przybory do makijażu, gdyby nie jej ciało. Ośla skóra, tak o nim mówi....

Jest to powieść dla młodzieży, która przywołuje na myśl powieści Krystyny Siesickiej czy Stanisława Kowalewskiego.
Historia opisana jest z perspektywy transpłciowej osoby nastoletniej, która w otaczającej rzeczywistości czuje się zagubiona, niezrozumiana i wyobcowana. Jest to opowieść o odkrywaniu kim się jest, o lękach związanych z odrzuceniem ze strony rodziny i znajomych, o poszukiwaniu siły i własnej drogi. A także o tym, jaką moc mają osoby wspierające, i o tym, że taka obecność i wsparcie mogą uratować życie.

Jest to książka niepozorna objętościowa. Nie słyszałam też w żadnym miejscu o jej wydaniu. Pojawiła się na rynku wydawniczym cicho i niepostrzeżenie, a wielka szkoda, bo zawiera treści, które są podane w przystępny sposób, a mogą stać się zaczynem do późniejszej dyskusji i zmiany świata w lepsze, bardziej empatyczne miejsce.
Okładka jest bardzo myląca. Ja, patrząc na nią, niemal nie przeczytałam opisu. Dlatego sądzę, że w kolejnych wydaniach warto byłoby pomyśleć o okładce bardziej przemyślanej i mniej kojarzącej się z literaturą dziecięcą.
Książka posiada posłowie mówiące o zagadnieniach związanych z akceptacją drugiego człowieka oraz z płcią z punktu widzenia psychologii i biologii, jak również odwołania do literatury fachowej oraz wskazówki gdzie można uzyskać pomoc oraz jak wspierać osoby w kryzysie samobójczym.
Treść powieści została skonsultowana z Biurem ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

• Nowości 2023
  • 2023 r.
  • Samodzielne
  • 0-200
  • Brak?
  • Dzieci
  • Bez oceny

Dodaj cytat z książki Zupełnie inna bajka