Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta

Okładka książki Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta Piotr Borlik Patronat Logo
Patronat Logo
2023-03-22

Wyróżniona opinia i

Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta

przeczytanych książek 2379 napisanych opinii 2331

Świetnie się bawiłam czytając o losach Klary - kogoś, kogo bardzo polubiłam. To moja pierwsza książka tego autora i jestem zachwycona. Chodź to komedia obyczajowa, to nie jest cukierkowa, słodka.

Główna bohaterka jest strasznie irytująca, ale samą książkę dobrze mi się czytało.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Klara jest po trzydziestce. Ma dwóch synów, męża lekarza i pracę, którą nie za bardzo lubi. Ma też sporo wad, które przedstawia po kolei czytelnikom, przytaczając fragmenty ze swojego życia. Jaka jest więc Klara i co wydarzy się w jej świecie? Przekonajcie się sami...
Nazwisko Piotr Brolik nie jest mi obce - często wypożyczam jego książki czytelnikom w bibliotece. Sama do tej pory nie miałam okazji poznać "mrocznej strony" Autora, więc do jego pierwszej komedii obyczajowej podeszłam z "czystą głową". Jak wypadło to spotkanie?
Jestem bardzo na tak. Książkę czyta się bardzo szybko I przyjemnie. Lubię sarkastyczny humor, a tego tu nie brakuje. Postać Klary świetnie wykreowana. To aż przerażające, że facet potrafi tak wejść w głowę kobiety i przelać to na papier. Klara nie jest doskonała, ma swoje wady (o czym informuje już tytuł),niektóre jej decyzje mogą denerwować ... Ale ja ją bardzo polubiłam . Obserwujemy codzienne życie kobiety, ze wszystkimi jego urokami. Jest zabawnie, ale nie tylko, pojawiają się problemy...
Książka mi się podobała.

Podobno mężczyźni nie rozumieją kobiet.

Podobno kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa.

Podobno.

Okazuje się jednak, że chcieć to móc i można między bajki włożyć powyższe stwierdzenia.
Wystarczy tylko chwila wysiłku, co doskonale udowadnia Piotr Borlik w Klarze.

➡️Komedie obyczajowe to nie jest moja działka, zazwyczaj sięgam po thrillery i kryminały. Ale wychodzi na to że razem z Panem Piotrem postanowiliśmy poszerzyć swoje horyzonty, bo autor przyzwyczaił swoich czytelników do cięższych i bardziej mrocznych tematów.
Zapewne jego oddani czytelnicy musieli przeżyć niemały szok wiedząc informację o nowej książce autora.

➡️Ale czy ryzyko się opłaciło?

Jak najbardziej.

➡️Szczerze to po samej treści w życiu nie domyśliłabym się, że za Klarą stoi mężczyzna.

➡️I choć z bohaterką miałam relacje love-hate, bo były momenty w których niemiłosiernie mnie irytowała swoim zachowaniem to jednak muszę przyznać że mamy wiele wspólnego!

➡️Tak naprawdę każda z kobiet odnajdzie w Klarze cząstkę siebie, a raczej w jej wadach 🤭

Ja mogę się przyznać, że obie nie zrobimy kariery w gastronomii, a u Magdy Gessler co najwyżej wylądujemy na zmywaku 😉
W przypadku Klary dobrym rozwiązaniem byłoby również zamknięcie na klucz szafki z alkoholem 😂.

➡️W całej historii nie brakuje poczucia humoru i lekkiej ironii. Na pierwszy rzut oka historia wydaje się jedną z tych lekkich to pod płaszczykiem żartu zostało ukryte drugie dno.

Każda z nas posiada większe i mniejsze wady jednak nie oznacza to że jesteśmy gorsze od innych. Wszystkie jesteśmy wartościowe i to tylko od nas zależy czy nasze słabości zdominują nasze życie.

Bo choć możemy bez końca wymieniać nasze wady to ta jedna zaleta powoduje, że wszystko inne traci na znaczeniu.

Czas spędzony z książką pozwoli na oderwanie się od szarej codzienności.

Z całą pewnością jest to bardzo udany eksperyment ze strony autora, który pokazał że Pan Piotr nie boi się wyjść ze swojej strefy komfortu.

I teraz pozostaje tylko jedno zasadnicze pytanie, czy Pan Piotr w poprzednim życiu byl kobietą? 🤔

Podobno mężczyźni nie rozumieją kobiet.

Podobno kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa.

Podobno.

Wystarczy tylko chwila wysiłku, co doskonale udowadnia Piotr Borlik w Klarze.

Zawsze sądziłam, że obyczajówka to nie mój gatunek. Aż trafiłam na książkę “Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta” Piotra Borlika. Jest to komedia obyczajowa, bardzo życiowa, odzwierciedlająca codzienność nie jednej kobiety. Wciągnęłam się w czytanie już po pierwszym rozdziale. Potem co prawda czytałam książkę po jednym rozdziale i bardzo żałuję, że nie mogłam poświęcić jej więcej czasu.
Myślę, że u każdego człowieka przychodzi taki moment, że się dystansuje, zwalnia, aby zastanowić się nad własnym życiem. Zadaje sobie pytanie, czy właśnie tak miało ono wyglądać. Tytułowa Klara za sprawą pewnego wydarzenia również zaczyna patrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Klara jest nietuzinkową może nawet odrobinę kontrowersyjną postacią z całym wachlarzem przeróżnych cech. Zwariowana, zaradna, silna, naiwna, mściwa, szczera - to tylko niektóre z nich. Życie Klary wypełniają blaski i cienie. Ma stałą pracę, jest matką nastolatków, którzy potrafią ją solidnie wkurzyć i żoną troskliwego Krystiana, którego nie kocha - to jedna z jej wad, do których się otwarcie przyznaje. Jej życie wydaje się dobre i poukładane, ale czy takie naprawdę jest?

Bardzo przyjemnie czytało mi się historię Klary. Jestem pod wrażeniem tego, jak autor realnie wykreował kobiecą postać. Szczerze? To utożsamiałam się trochę z tą bohaterką. Też jestem matką nastolatka, też pracującą, ale łączą nas także poglądy i przemyślenia. Autor ukazał relacje kobiety z bliskimi, jej codzienność, jej rozterki. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego po autorze kryminałów. Jestem miło zaskoczona.

“Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta” to powieść trochę nostalgiczna, trochę słodko-gorzka, ale bardzo prawdziwa. Bawi, ale także sprowadza na ziemię i zmusza do refleksji.

24 rozdziały, a w nich świat Klary- matki, żony, kobiety nie idealnej. Takiej jak ja.

Co sprawia, że ta historia jest wyjątkowa? Autorem jest mężczyzna. Do tej pory nie wiem jak to zrobił, że tak idealnie wyczuł i przedstawił świat Klary, jej emocje, przemyślenia. Chociaż momentami muszę przyznać, ze samokrytyka i wady Klary były dla mnie trochę naciągane. Przecież nikt nie jest idealny!

Klara zbliża się do 40tki. Jest przebojowa, konkretna, ale też zołzowata i sarkastyczna. Bardzo samoświadoma - nie boi się mówić o swoich uczuciach i emocjach. To spora odwaga i moim zdaniem oznaka dojrzałości. Można ją lubić albo nie, ale na pewno nie będziecie się z nią nudzić.

To moje pierwsze spotkanie z autorem, ale jestem zaintrygowana. Myślę, że nie ostanie.

Poznajmy Klarę. Klara to świetna babka, która ma same wady i tylko jedną zaletę. Tych wad jest sporo bo aż dwadzieścia trzy ale to naprawdę świetna kobitka, której nie da się nie lubić. Klara ma dwóch synów, nastolatków, troskliwego męża i głowę pełną pomysłów, do tego niesamowitą energię. Jednak to wszystko to nie do końca to czego oczekuje od życia. Męża nie kocha, a synów nie lubi. W pracy tkwi od jedenastu lat chociaż nie spełnia jej oczekiwań.
Jednak pewne wydarzenie zmienia życie Klary. Czy na lepsze czy na gorsze to już oczywiście musicie sami ocenić.
Do Klary poczułam wielką sympatię i mogłabym się z nią zaprzyjaźnić, bo mieć tak szaloną przyjaciółkę to znak, że nie ma nudy.
Wydarzenia, które autor wymyślił dla naszej szalonej bohaterki są dosyć naturalne, wzięte z codziennego życia.
Jest jednak jeden problem...czytając o wadach Klary możemy sobie uzmysłowić pewną rzecz, że większość z nas ma podobne wady jak Klara i być może nie zdawał sobie z tego sprawy bo ja na pewno nie, a pod wieloma wadami Klary mogę się podpisać.
Cieszę się, że zaczęłam właśnie od tej książki bo pewnie po kryminałach, których jestem wielką fanką nie sięgnęłabym po coś co kompletnie nie jest w moim stylu.
Nie wiem czy to aura na zewnątrz czy styl pisania Piotra Borlika ale książkę przeczytałam w zaledwie dwa dni (przepraszam szefowo, że czytałam podczas pracy ale nie mogłam się oderwać)
Podsumowując książka lekka i przyjemna, w końcu to komedia. Gdybym nie wiedziała kto jest autorem powiedziałabym, że napisała ją kobieta (przepraszam panie Piotrze). Jeśli jesteście fanami właśnie takich lekkich książek to zdecydowanie polecam wam "Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta".

Zacznę od tego, że to przerażające, iż mężczyzna @piotrborlik potrafi tak bardzo wczuć się w rolę kobiety i tak dużo o nas wie. Szpieg we własnym obozie, madko elektryczna… to tak, jakby wyszedł na scenę facet i zaśpiewał „Jestem kobietą” – zresztą taki przypadek już był. Chyba chcą przejąć nasze supermoce.

Klara – idealna kobieta z cała gamą słabości; przecież nie wad; chwileczkę, nie zapędzajmy się na nieistniejące tereny #wszystkiewadyklaryijejjednazaletawksiąże

PAMIĘTAJMY - NIE WAD.

A teraz poważnie:
Manipulantka, imprezowiczka (stanowczo za dużo alkoholu),zaradna, wygadana, piękna (subiektywnie),szalona, lojalna, zagubiona, wystraszona, zabawna – cała ona. Chwilami kwiczałam ze śmiechu, umiała w przekonywanie do słuszności (własnej). I nie jest tak, że łykałam wszystko, co Autor nam zaserwował, niestety kilka przywar bohaterki mi nie odpowiadało, ale tacy właśnie jesteśmy. Pomimo, życia wśród ludzi, czego potrzebujemy jako zwierzęta stadne, mamy swój prywatny świat, który odkrywamy tylko przed sobą, a i tu nie zawsze jesteśmy szczerzy.
Powieść podzielona na rozdziały, pozwala poznać i rozebrać Klarę na części pierwsze, skrupulatnie (to bardzo w stylu męskim) „powytykać” wszystko, co robimy naturalnie jak oddychanie. Sama nie słucham Disco Polo, rani me uszy, ale przecież ona może, w samochodzie byśmy dały sobie po łapkach przy manipulowaniu pokrętłami radia; praktykująca katoliczka, skoro chce; mściwa, kto nie jest niech, pierwszy rzuci kamieniem; wybacza - brawo, nie zapomina - owacje.

Nie znam (jeszcze) kryminałów Pana Piotra, ale po przeczytaniu komedii jego autorstwa, postanawiam to zmienić.

Zapraszam na opowieść jak widzą nas mężczyźni, za co nas kochają i cenią.

Klara – idealna kobieta z cała gamą słabości; przecież nie wad;...

Dobrze się bawiłam, ale wolę autora w kryminalnej odsłonie.

Dobrze się bawiłam, ale wolę autora w kryminalnej odsłonie.

• Audiobooki
  • Obyczajowe