Rozplątani. Jak naprawiać trudne relacje?

Okładka książki Rozplątani. Jak naprawiać trudne relacje? Adam Szustak OP
Okładka książki Rozplątani. Jak naprawiać trudne relacje?
Adam Szustak OP Wydawnictwo: RTCK poradniki
poradniki
RTCK
2022-07-02
2014-12-05

Książka zapowiada dużo, ale według mnie i dla mnie nie spełnia tego co zakłada i niestety nie spełniła moich oczekiwań, które oczywiście powstały wyniku zapowiedzi książki. "Porady", które są w książce można tak naprawdę wyprowadzić samemu jak również powielany jest cały czas jeden schemat.

Uwielbiam książki o Adama Szustaka ale też słuchać Jego kazań. w obrazowy sposób przedstawia biblię przez co głębiej dociera do zakamarków duszy .Miałam okazję przeżyć rekolekcje z o. Adamem , to czas który zapada w pamięci a jednocześnie czuje się niedosyt.

Trzeba mieć serce by myśleć sercem. To akurat udaje się Szustakowi. W piękny i mądry sposób przedstawia obraz biblijnych historii, Ewangelii z obecnym czasem i sposobem funkcjonowania w bardzo ważnych, ludzkich relacjach. W mojej wspólnocie nazywamy to fundamentem relacji: Bóg/partner lub przyjaciel/dziecko lub uczeń/wspólnota/ja i moja praca/pasja/odpoczynek.

To mądre wskazówki brata Adama w pigułce. Zręcznie przedstawione przemyślenia. Książka jest mocno spięta, konkretna w, krótki i merytoryczny monolog zaprasza. A może prowadzi wręcz dojrzały dialog ze słuchaczem, czytelnikiem, podróżnikiem, mężem, synem, dzieckiem, bratem, wujkiem.....etc. Do, które brat Adam śle swe przemyślenia z głębi.

W okresie Wielkiego Postu - praktyczne jako rekolekcje nad sobą i swoją drogą życiową.

Czy jest coś do czego mogę się przyczepić?

To fakt, że brzmi cukierkowo co może być trudne do przyjęcia dla bardziej wymagających słuchaczy, agnostyków, ateistów.

Nie mniej próbować warto.
Wszak chodzi oto by pomóc zrozumieć, a nie zaszkodzić 🙏

To mądre...

Recenzja także na moim IG: @dariusz_0k

Dopóki żyjemy, żyjemy wokół ludzi. Żeby nie wiem co, uczestniczymy w dziesiątkach relacji, i nawet jeśli ich nie inicjujemy, jesteśmy mniej lub bardziej czynnymi uczestnikami. Jeśli komunikację porównać do liny, to często na niej się tworzą supły. Czy to konsekwencja tego, że jesteśmy różni? Rozplątywaniu trudnych więzi i relacji poświęcona jest krótka książka o. Adama Szustaka. Książka niegruba ale obfita, pojemna. Dotycząca relacji, próbująca je "rozplątać" jak sugeruje tytuł. Metody tu zawarte oparte są na empatii i pomocy, ale i przerwaniu pewnych nici (jeśli jest taka potrzeba),na uzdrowieniu relacji np. rodziców do dzieci, dzieci do rodziców (w tym kontekście jest o wolności, o wychowaniu z poszanowaniem własnej drogi dziecka, o tym gdzie kończy się wspólna droga rodzica i dziecka). Ogromnie konkretna książka, wg mnie mądra, skondensowana, porównałbym ją do uderzenia w twarz mającego ocucić lub do polania zimną wodą na otrzeźwienie. Niby to rzeczy normalne, wydające się oczywistymi, ale patrząc na toksyczne relacje, na czasem i zaborczą ale miłość, na relacje rodziców i teściów względem swoich dzieci i zawirowania tych wspólnych żyć, na te supły i węzły raniące więzi, potrzebne jest odwoływanie się do pewnych modeli. Ojciec Szustak taką książeczkę przygotował, tradycyjnie z odniesieniami do konkretnych fragmentów Biblii, z odwołaniem do kultury żydowskiej, do kontekstu historycznego, czasem nawet przez niektóre fragmenty historyczne Ewangelii mówiąc o pewnej metaforze ludzkiego życia (zawsze mnie u ojca A.Szustaka fascynuje to, że znajduje jeszcze inną interpretację już wielokroć omówionego fragmentu Biblii, często na podstawie jakiegoś słowa; a taka wielość interpretacji tych samych wersów przez wieki mnie w ogóle fascynuje w Biblii).

Z jednej strony ta książka ma wzbudzić refleksję w czytającym, trochę nim wstrząsnąć wewnętrznie, ale jednocześnie stara się wzbudzić w czytelniku chęć pomocy ludziom wokół niego, naprawiając relacje z bliskimi tak naprawdę pomagamy nie tylko sobie. W wielu książkach o. Szustaka są praktyczne porady jak pomóc sobie, tu na podbudowie i psychologii i Ewangelii, widzimy jak naprawiać relacje z innymi. A więc pomóc i im. Te ewangeliczne sposoby to przypatrzenie się, w jaki sposób uzdrawiał Jezus, w jaki sposób podejść do drugiego człowieka. Szustakowe 3 kroki relacji: podejdź (postaw się na czyimś miejscu),chwyć dłoń (czyli miłość) i podnieś. Remedium na trudne relacje (może gorączkowy okres przedświąteczny będzie wymagał środków zaradczych, żeby budować odporność w miejsce konieczności sięgania od razu po komunikacyjne antybiotyki).

Recenzja także na moim IG: @dariusz_0k

Bardzo lubię książki o. Adama Szustaka. Przede wszystkim za prosty przekaz i za żartobliwy ton. Ojciec potrafi tak po chłopsku i "łopatologicznie" wyjaśnić zawiłe treści z Pisma Świętego, przekazać je tak, że okazują się one łatwe i oczywiste. Sama książka daje nam garść wskazówek, jak naprawiać, jak prostować i jak polepszać trudne relacje.

Bardzo lubię konferencje ojca Adama Szustaka i jego interpretacje Pisma Świętego. Tym razem Szustak bierze na warsztat trudne relacje miedzyludzkie i trafnie porównuje współczesne problemy z tymi opisanymi w Biblii.

Tym razem załapałam się na audiobook odbiór więc został wzbogacony energią tego nietuzinkowego Paulina. Stąd też bardziej emocjonalna i zapadająca w sercu. Mówią, że każdy studiujący Biblię znajdzie w niej coś dla siebie. Mając jednak takiego przewodnika jak o. Adam dostrzeże się jeszcze więcej. Jego interpretacje rzucają nowe światło na to Kim tak naprawdę jest Jezus. To jest prawdziwe światło. Muszę przyznać, że znane mi od dawna fragmenty Ewangelii nabrały zupełnie innej wymowy.

Uwielbiam Ojca Szustaka. Nie wielu tak potrafi tłumaczyć Biblię jak on.

Polecam serdecznie

Uwielbiam Ojca Szustaka. Nie wielu tak potrafi tłumaczyć Biblię jak on.

Polecam serdecznie

Bardzo trafne podejście do tematu relacji międzyludzkich. Przy okazji kilka naprawdę zaskakujących wniosków i interpretacji Pisma Świętego.

Jak zwykle u Adama Szustaka OP, krotko, zwiezle i na temat. Moc przemyslen.

Jak zwykle u Adama Szustaka OP, krotko, zwiezle i na temat. Moc przemyslen.

• Religia
  • Religijne

Dodaj cytat z książki Rozplątani. Jak naprawiać trudne relacje?