Kolonie i obozy czyli skrywana prawda

Okładka książki Kolonie i obozy czyli skrywana prawda Maria Polańska
Okładka książki Kolonie i obozy czyli skrywana prawda
Maria Polańska Wydawnictwo: Agrafka biografia, autobiografia, pamiętnik
Agrafka
2022-01-01
2022-01-01
kolonie obozy

Maria Polańska przychodzi do nas z propozycją książki, która rozjaśni nasza wiedzę odnośnie kolonii.

Zamieszczając w książce wiele ciekawostek, odpowie na pytanie: czym są kolonie i obozy. Dowiemy się także kiedy powstały; kto je zapoczątkował (w tym miejscu byłam bardzo zdziwiona, ponieważ osoba ta pochodzi z moich stron🤯); czy warto puszczac na nie dzieci.

Jedno jest pewne - jeśli nie wiesz, czy Twoje dziecko jest samodzielne, to kolonie i obozy są zdecydowanie miejscem, które odpowie na Twoje pytanie.

W książce poznamy ciekawe historię pisane z perspektywy wychowawcy, a także uczestnika.

Dowiemy się w jaki sposób zostać wychowawca na obozie.

Podsumowując: ksiazka ma charakter pozycji, która ujawnia tajniki obozów i kolonii. Jest bardzo krótka, co pozytywnie wpływa na jej lekturę. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i obalić panujące mity.

Polecam osobom rządnym przygód 🤎🖤🤎

Jedno jest...

Byliście kiedyś na kolonie lub obozie?
Ja tak, uwielbiałam jeździć na kolonie jak byłam młodsza, ubolewałam nad tym jak byłam coraz starsza i można możliwość jeżdżenia nagle zniknęła. Kiedyś marzyłam o zostaniu wychowawcy na koloniach, jednak ja i mnóstwo dzieci to istny horror, no nie mam cierpliwości, a ja wiem co tak na prawdę na tych koloniach się dzieję i jakie pomysły mają te dzieci, czasami sama należałam do takich dzieci, ale ciii...
Książka pokazała mi kolonie oczami wychowawcy, ja zawsze podziwiałam i będę podziwiać, osobę która tam jeździ. Kiedyś myślałam, ha ma wakacje za darmo, jeszcze mu za to zapłacą, ale powiedzcie kto z was chciałby opiekować się dziećmi i być za nich odpowiedzialny przez ok. 10 dni, bo ja nie. Przecież dzieci mają takie pomysły, że głowa mała. Książka bardzo fajna, przypominająca to co się dzieje właśnie na takich obozach.
Nigdy w sumie nie zastanawiałam się co musi przeżywać, nie wychowawca kolonii, a kierownik i dzięki właśnie tej książce się dowiedziałam. Współczuję tej osobie jeszcze bardziej, nie pomyślałabym, że nie tylko dzieci mogą dać popalić, a wychowawcy młodzi również, którzy myślą tak jak kiedyś ja, że jadą na darmowe wakacje. Jeśli ktoś z was myśli nad zostanie takim opiekunem, koniecznie muszą przeczytać tą książkę. Czasami myślimy, że coś jest łatwiejsze do wykonania, niestety jednak tak nie jest. Nie ma się co oszukiwać dzieci są trudne, praca na takim obozie jest strasznie trudna, powiedzmy że trwa nawet tylko przez 2 miesiące to moim zdaniem gorsza praca niż nauczyciel w szkole, a dlaczego bo macie opiekę nad tymi dziećmi 24h na dobę przez co najmniej zazwyczaj 10 dni. Kto to lubi ogromnie podziwiam i szanuję za taką pracę i cierpliwość.
Jednak nie ma co mówić tylko o złych rzeczach, że jest ciężko i tak dalej, bo nie zawsze tak bywa. Nie wszystkie dzieci są niegrzeczne, złe i mają straszne pomysły. Są też grzeczne. Jednak nie ma co się oszukiwać, każda kolonia, każdy obóz to inne historie. Człowiek, który pracuję z dziećmi na takich wyjazdach musi bardzo dużo przewidzieć, co jak się niestety często okazuję to bardzo trudne. Dzieci mają cudowną wyobraźnie przecież. Ja się uśmiałam trochę i zszokowałam, że takie pomysły niektórzy mają, też się przeraziłam, że różne rzeczy mają miejsce na obozach, ale co tam wspomnienia z takich kolonii są cudowne i gdybym mogła, chętnie bym powtórzyła taki wyjazd. No szkoda, że nie można się cofnąć w czasie. Zachęcam do przeczytania książki, jest relaksująca jak dla mnie, można się sporo dowiedzieć, gdybyście na przykład kiedyś swoje dzieci chcieli tam wysłać 😊

Byliście kiedyś na kolonie lub obozie?

Książka „Kolonie i obozy czyli…” to garść wspomnień autorki (łącznie z tymi najwcześniejszymi, kiedy sama była kolonistką) i uwag (na poły praktycznych) z kolejnych etapów drogi zawodowej – pełnienia obowiązków wychowawczyni kolonijnej i funkcji dyrektorki kolonii.

Brakowało mi tu emocji, anegdotek (które w przedstawionej formie nie do końca nimi były) i odrobiny przygody, by uznać to za coś więcej niż zapis spostrzeżeń i nauk, którymi autorka z racji swojego doświadczenia (niezaprzeczalnie bogatego) chce się podzielić lub dać im upust.

Nie nazwałabym tej pozycji rozrywkową i nie radziłabym jej zabierać z tym przeznaczeniem na urlop, ponieważ jest ona zdecydowanie dla określonej grupy odbiorców, czyli m.in. kadry kolonijnej, pedagogów i rodziców (tych aż „za bardzo” zaangażowanych w wychowanie).

Jednak nie żałuję lektury i potraktowałam ją jako ciekawostkę, zwłaszcza że nie jest to obszerna pozycja. Ale cóż, w pewnym sensie znajduję się w „targecie”.

Dzisiaj proponuję książkę pt. "Kolonie i obozy czyli skrywana prawda" autorstwa Marii Polańskiej.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Agrafka

Są to wspomnienia wieloletniej opiekunki obozów i kolonii skierowane do przyszłych wychowawców oraz rodziców. Możemy poznać historię istnienia kolonii, jak zmieniały się warunki na koloniach i obozach w miarę upływu lat. Czy wiecie, że istnieją od 1882?

Znanym propagatorem wyjazdów dzieci i młodzieży na kolonie i obozy był J. Janusz Korczak, także pedagog i wychowawca kolonijny.

Jak zostać wychowawcą? Czy w dzisiejszych czasach zrobienie kursu kolonijnego to kwestia 3 dni? Jak wyglądał pierwszy wyjazd, pierwsze doświadczenia naszej opiekunki?

W jaki sposób trzeba podchodzić do młodzieży, jakie obowiązują zasady, na co zwrócić uwagę w swojej pracy. Nie wszyscy w tej roli się sprawdzają. Obozy i kolonie to nie urlop nad ciepłym morzem, a przede wszystkim praca.

Jedno jest pewne, że obozy i kolonie, to świetna szkoła życia i pierwszy krok do samodzielności, wysyłając tam dzieci rodzice mogą się przekonać jak, je wychowali.

Znajdziecie w książce historie niektórych kolonistów oraz poznacie prawdę i tajemnice kolonii i obozów. Zachęcam do przeczytania książki.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Agrafka

Liczyłem na reportaż... dostałem ciąg myśli i wspomnień bez korekty.

Liczyłem na reportaż... dostałem ciąg myśli i wspomnień bez korekty.

• E-booki Legimi

Dodaj cytat z książki Kolonie i obozy czyli skrywana prawda