Historia, której nie było

Okładka książki Historia, której nie było Agnieszka Jankowiak-Maik
Okładka książki Historia, której nie było
Agnieszka Jankowiak-Maik Wydawnictwo: Otwarte historia
historia
Otwarte
2022-04-27
2022-04-27
Historia Polski fake news kobiety w historii CiekawostkiHistoryczne.pl

Historia bez retuszu

Książka banalna , może być interesujące jedynie dla osób które nie inyesowały się nigdy historią . Cytaty filofeowe przypomniały mi co warto zamiepatć ,ale ja nie jestem w szkołę .Ja decyduję co warto zamiepatć a na pewno nie jest to ta książka.

Powracam tu po ponownym przeczytaniu, sama jestem zdziwiona, że jeszcze nic o niej nie napisałam, a to tak ważna książka, że chciałabym ją rozdawać na koniec roku — każdego roku. Dlaczego? Bo naprawia moje wyobrażenia o historii, pokazuje, jak wiele jedynie myślałam i sobie wyobrażałam, a nie wiedziałam. Napisana w przystępny sposób pozycja popularnonaukowa dla dużych i małych, ale bez banałów! Same konkrety!. Kawał dobrej pracy. No i jeszcze ilustracje, które są ucztą dla oka.

Ta książka powinna być obowiązkową lekturą w szkole. A takich nauczycieli powinno się ozłocić. Rewelacja, świetnie zrobiony research. Książka jest fenomenalna.

Bardzo potrzebna książka, świeże spojrzenie, odważne, lekki, dobrze się czyta. polecam

Świetna, lekko napisana książka obalająca wiele wciąż powatarzanych na lekcjach mitów. Autorka sprawie tłumaczy dlaczego historia jest POLITYCZNA i nigdy nie jest wolna od ideologii. Polecam młodzieży i dorosłym! Dodatkowy atutem są przepiękne ilustracje!

Wbrew zapewnieniom wydawców książka Agnieszki Jankowskiej-Maik nie odmieniła mojego spojrzenia na historię. Autorka mówi o manipulowaniu dziejami Polski i tworzeniu mitów, lecz tak naprawdę sama opiera się na domysłach, półprawdach i powiela narosłe w ciągu ostatnich lat kłamstwa historyczne. Mam wrażenie, że większość rozdziałów przesiąknięta jest poprawnością polityczną, zaś sama autorka niekiedy sama zaprzecza postawionym przez siebie tezom wstawiając w ich miejsce inne. Jedynymi rozdziałami, które mocniej przykuły moją uwagę był rozdziały poświęcone historii wywalczenia przez Polki praw wyborczych po uzyskaniu przez nasz kraj niepodległości oraz stosunku Winstona Churchilla do Polski.

Największą wadą tej książki jest jednak sposób, w jaki została wydrukowana. Nie dość, że interlinia jest zbyt szeroka, to jeszcze napisane dużą czcionką na fioletowym tle cytaty, które mocno rozpraszały moją uwagę i odwracały moją uwagę od treści. Miałem przez to wrażenie, jakbym czytał czasopismo typu "Bravo", a nie książkę popularnonaukową.

Myślę, że książką bardzo potrzebna i ciekawa - zarówno ze względu na "naprostowanie" kilku "faktów" historycznych, jak i włączenie do polskiej historii kobiet, które w tej historii występują. Natomiast mam poczucie, że książka chyba bardziej dedykowana jest dla osób, które w historii się trochę lepiej orientują, ponieważ ja sama miałam poczucie, że momentami przewija się tam tyle nazwisk i zdarzeń, że nie jestem w stanie tego wszystkiego ze sobą połączyć.

Bardzo miła książka o mitach patriotycznych, które utrwaliły się w naszej pamięci narodowej. Czytałam książkę w formie audiobooka, więc dodatkowo lektorka była świetną wartością dodaną.
Niby nic nowego dla kogoś kto interesuje się historią, ale bardzo doceniam wartość popularyzatorską i feministyczną.

Naprawdę ciekawa.
Kupiłam dla syna, ale oczywiście ja też przeczytałam, i muszę przyznać, że z przyjemnością.
Nie jest to pozycja dla wytrawnych miłośników historii, a raczej dla początkujących entuzjastów odkrywania niuansów przeszłości.
No i jak dla mnie za krótka, mogłoby być tego więcej, może autorka pokusi się o kontynuację i znajdzie dla nas czytelników inne historyczne mity do obalenia.

Naprawdę ciekawa.

Absolutnie świetna książka!
W przystępny sposób weryfikuje naszą wiedzę na różne tematy.
Polecam :)

Absolutnie świetna książka!
W przystępny sposób weryfikuje naszą wiedzę na różne tematy.
Polecam :)

• Historyczne