Mrówki nie mają skrzydeł

Okładka książki Mrówki nie mają skrzydeł Silva Gentilini
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Mrówki nie mają skrzydeł
Silva Gentilini Wydawnictwo: Fame Art literatura piękna
Le formiche non hanno le ali
Fame Art
2022-02-23
2022-02-23
2017-11-01
Ewa Trzcińska
cierpienie kobieta dziecko ciąża gwałt molestowanie niechciany dotyk

Wyróżniona opinia i

Mrówki nie mają skrzydeł

przeczytanych książek 422 napisanych opinii 253

Niewątpliwue autorka wykazała się więlką odwagą, zamieszczając w swoim debiucie tak osobiste wątki autobiograficzne. Przemoc przecieka tu przez palce, narastająca złość czsamia wymusza przerwę w czytaniu. Trochę rozczarował mnie sposób w jaki zostało ujęte i napisane zakończenie, ale liczę na dalsze tak odważne i bezkompromisowe publikacje pani Silvy Gentilini.

Bardzo poruszająca historia dwóch kobiet , trudne życie , przemoc , gwałt. Warto przeczytać

Dla jednej z nich historia ta ma początek w 1913 roku, dla drugiej w 1969 i choć dzielą ich lata życia oraz obraz codzienności, to ich opowieści są ze sobą połączone. Słowa „Czym bym się stała? Biedną ofiarą. A ofiary wzbudzają jedynie litość. Nie chciałam być tą, która wzbudza litość. Nie chciałam być ofiarą. Już nigdy nią nie będę, dla nikogo na świecie“ to fragment myśli jednej z nich, ale równie dobrze mogą być głosem obu. Bo tak wiele je łączy. Margherita i Emma nie czują się w swoich rodzinnych domach dobrze, dotyka je przemoc (choć w różnych formach, nierównych proporcjach),zachodzą w nieplanowaną ciąże, a potem okoliczności zmuszają je do porzucenia dzieci, bo tylko w ten sposób mają szansę zawalczyć o przyszłość. Ich życia dzieli pięćdziesiąt lat, a jednak obie zmuszane są do udawania, kłamania i uciekania, bronienia się przed męskimi napaściami i negatywnymi komentarzami, a nawet gdy wszystko zdaje się w końcu wchodzić na stabilne tory — przydarzy się coś, co wywróci ich świat na nowo. Dosięgają ich rozdzierające serce krzywdy, a jednak są one na tyle silne, by móc wciąż oddychać. Dla swoich dzieci, na przekór krzywdom, jakie je dosięgnęły. A jak wiele je łączy, tak jeszcze więcej dzieli.

Silva Gentilini tworząc „Mrówki nie mają skrzydeł“ sięgnęła po doświadczenia własne oraz swojej rodziny. Wlała w powieść tak wiele bólu, tak wiele duszących uczuć, że historia ta łatwo może przytłoczyć, ale warto się z nią zmierzyć. Dla świadomości, dla perspektywy i dla bolesnego piękna, jakie z niej wybrzmiewa. Były momenty, gdy czułam tę powieść naprawdę mocno i takie, gdy byłam od niej na dystans, ale od momentu, gdy wszystkie puzzle trafiły na swoje miejsce odczuwałam już jedynie czytelniczką satysfakcję i ogromne uznanie dla autorki.

przekł. Ewa Trzcińska

Zaczęło się dobrze, powoli kreślił się pełny obraz. Dwie historie przeplatajace sie ze sobą. Niby odmienne, a jednak podobne. Nieco chaotycznie przedstawione, trochę poszatkwane, ale potrafiłam się w nich odnaleźć. Na dodatek pięknie napisana, działała na wyobraźnie. Rozbudzając ciekawość. Dając nutkę gorzkiego posmaku, bo opisane sytuację były pełne bólu i smutku.

Gdyby nie końcówka, która była mocno naciągana powiedziałabym, że jest to świetna książka, ale niestety ta końcówka mocno obniżyła moją note. Było bardzo dobrze, a potem siadło. I tak trochę skisło.

Gdyby...

Wzruszająca, włoska literatura, której „głównymi” bohaterkami są dwie kobiety. W książce opisane są ich losy.
Obie przez sytuację życiową, zostały zmuszone do porzucenia własnych dzieci.

Obie przez sytuację życiową, zostały zmuszone do porzucenia własnych dzieci.

Dramaty dwóch kobiet. Patologia i przemoc.

Dramaty dwóch kobiet. Patologia i przemoc.

Co to była za książka! Niezwykle ważna, przejmująca i poruszająca. Traktująca o pozycji społecznej kobiet w niesprawiedliwych dla nich czasach, a także o przemocy domowej, walce o przetrwanie, relacjach rodzinnych i rodzicielstwie. Chciałbym trafiać tylko na takie świetne pozycje!

Ciężko jednoznacznie ocenić. Sześć gwiazdek za to, że wciąga od pierwszej strony. Natomiast cała historia trochę zagmatwana. Nawet trochę irytująca. Z przykrością stwierdzam, ze to bohaterki irytowały mnie najbardziej. Opisywane jako niezwykle zaradne i buntownicze a w rezultacie kompletnie zagubione i rozchwiane. Prawdę mówiąc takie przeżycia zazwyczaj zostawiają swój ślad ale tutaj to autorka trochę zagmatwała wizerunki bohaterek.

Nie ocenię tej książki gwiazdkami, bo z jednej strony zawiera strasznie dużo głupot, a z drugiej – przeczytałam jednym tchem.

Głupoty były tego rodzaju, że ojciec dziewczynie regularnie wybija zęby, ale ona mimo wszystko ma powodzenie, jest piękna, a sąsiedzi nie zauważają patoli, którą mają za płotem. Temu samemu ojcu (wieloletniemu oprawcy w każdym możliwym sensie) wspomniana dziewczyna powierza opiekę nad swoim dzieckiem, bo „go to cieszy i uspokaja”. Przykładów jest oczywiście więcej.

Nie zrozumiałam wielu wyborów bohaterów, a nawet wyborów stylistycznych autorki. Na przykład tego, że mamy tu dwie linie czasowe i dwie główne postaci kobiece, i w jednym przypadku narracja jest pierwszo-, a w drugim - trzecioosobowa. Do samego końca miałam nadzieję, że będzie to miało jakikolwiek sens, ale nie ma. Ogólnie styl poniżej oczekiwań, a coś, co można by zamienić w sagę rodzinną, Gentilini ogarnęła na mniej niż 300 stronach, więc jest też szybko i płytko.

To mogła być bardzo dobra powieść, ale ze względu na wspomniane dziury wyszła mocna niedoróbka.

Ileż to razy kobiety zderzały (-ją) się ze ścianą obojętności, odpowiedzią „tak to już jest”. Ta książka to opowieść o przekuwaniu złości i bezradności w siłę napędową, by torować sobie drogę w świecie mężczyzn.
Tłem dwóch głównych bohaterek są ludzie odwracający wzrok, z ustami zaciśniętymi w cienką, bladą linię. Życzę nam wszystkim by nasz wzrok skierował się ku najbliższemu otoczeniu. Abyśmy nie obawiali się wyjść z tła zaledwie kilka kroków do przodu by zareagować. Brak odpowiedzi jest niemą odpowiedzią.

• Literatura piękna
  • Przeczytane 2022