Szewczenko. Moje życie, moja piłka

Okładka książki Szewczenko. Moje życie, moja piłka Alessandro Alciato, Andrij Szewczenko
Okładka książki Szewczenko. Moje życie, moja piłka
Alessandro AlciatoAndrij Szewczenko Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Forza gentile. La mia vita, il mio calcio
Sine Qua Non
2022-02-09
2022-02-09
Barbara Bardadyn
Andrij Szewczenko AC Milan

Okładka książki Nienasycony zwycięzca Alessandro Alciato, Carlo Ancelotti
Nienasycony zw... Alessandro Alciato,...
Okładka książki Pirlo. Myślę, więc gram Alessandro Alciato, Andrea Pirlo
Pirlo. Myślę, ... Alessandro Alciato,...

Andrij Szewczenko kojarzy mi się przede wszystkim z potworem z dalekiego Wschodu, zespołem Dynama Kijów prowadzonym przez pułkownika Walerija Wasilijewicza, Łobanowskiego, gdzie razem z Rebrowem w ataku, ładowali bramy najpotężniejszym przez dwie kampanie pod koniec lat 90-tych. Później był transfer do Milanu i czarna noc Juventusu na Old Trafford w finale Ligi Mistrzów w 2003 roku. Mecz kończył Szewczenko. Podszedł, w oczach miał psychopatyczny obłęd, spojrzał na lewo, na prawo, i ruszył na Buffona. Trafił i dał Milanowi upragniony Puchar Mistrzów. Los dał, los zabrał, dwa lata później w Stambule, ale to już inna historia. Świetna biografia, trzeba pamiętać, że takich piłkarzy, z byłego bloku Wschodniego, jest jak na lekarstwo.

Na tle innych biografii/autobiografii sportowych zawiera mało kulisów szatni. W swoim przekazie jest bardzo wyważona, wiele wydarzeń traktuje bardzo powierzchownie. Czytając ją, miałem wrażenie, że Szewa nie chce nikogo urazić, o nikim nie wypowiedzieć się negatywnie. W moim odczuciu pozycja jest godna polecenia tylko dla fanów Milanu, Chelsea oraz samego Szewczenki. Z samej lektury nie dowiemy się niczego kontrowersyjnego, nie zapamiętamy na dłużej niczego konkretnego. Ot, takie czytadło na jeden, góra dwa wieczory.

Lekka i przyjemna lektura, nie tylko dla fanów Milanu, ale ogólnie piłki nożnej w starym dobrym stylu. Wracają wspomnienia :)

Andriy Szewczenko jest najwiekszą legendą ukraińskiej piłki, oraz jednym z najlepszych piłkarzy Milanu XXI wieku. Odcisnął również ogromny wpływ na grę Dynama Kijów, gdzie pod wodzą Walerego Łobanowskiego wraz z kolegami dokonywali wielkich rzeczy grając w Lidze Mistrzów (między innymi pamiętna victoria nad Barceloną na Camp Nou 4:0).
Największe sukcesy odnosił jednak we Włoszech, gdzie przez kilka lat wiódł prym w ataku AC Milan wygrywając między innymi Ligę Mistrzów po zwycięstwie nad Juventusem, czy docierając do jeszcze bardziej pamiętnego finału, przegranego po karnych z Liverpoolem.
Piłkarz bez wątpienia wybitny, jednakże jego pobyt w Chelsea okazał się niewypałem. Trapiony kontuzjami, nie mógł się pokazać w nowym otoczeniu. Być może nie pasował do specyfiki ligi angielskiej, jak wielu piłkarzy przed i po nim, trudno to stwierdzić.
Ciekawa biografia, jednak odniosłem wrażenie, że przelatujemy tu przez całą masę wydarzeń niejako po łebkach. Opisać jeden, czy drugi finał Ligi MIstrzów na przestrzeni 6 czy 8 stron? No uważam, że to trochę niepoważne...

Największe sukcesy odnosił jednak we...

Andrij Szewczenko to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych postaci w historii ukraińskiego i światowego futbolu. Był legendą Milanu, Dynama Kijów, reprezentacji Ukrainy. Wygrał Złotą Piłkę, przez kilka lat był uznawany za jednego z najlepszych napastników na świecie, a po zakończeniu piłkarskiej kariery nie porzucił futbolu – został trenerem. Na początku tego roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się autobiografia Andrija Szewczenki.

Książka rozpoczyna się od krótkiej charakterystyki Andrija Szewczenki napisanej m.in. przez Carlo Ancelottiego czy José Mourinho. Później do głosu dochodzi główny zainteresowany, który pisze o swoim dzieciństwie, początkach przygody z futbolem. Wszystko jest uporządkowane chronologicznie. Pochodzący z Dwirkiwszczyny Ukrainiec opowiada o latach spędzonych w Dynamie Kijów i pracy pod okiem Walerija Łobanowskiego, który odkrył jego talent, a następnie go oszlifował.

Szewczenko dużo uwagi poświęca sprawom stricte piłkarskim. Pisze, jak wyglądała jego kariera w poszczególnych klubach, mówi o szczegółach gry dla Chelsea, ujawnia przyczyny swojego niepowodzenia w zachodnim Londynie. Brakuje jednak pikantnych anegdot, które dodałyby książce kolorytu. Momentami aż prosi się, by Szewczenko opisał jakąś ciekawą historię, gdyż można przypuszczać, że przez lata grając na najwyższym poziomie, ma ich wiele w zanadrzu, choćby z czasów pamiętnej nocy w Stambule. Szewa przyjął jednak inną taktykę i uznał, że czytelników zainteresują wyłącznie czysto piłkarskie aspekty jego kariery, co nie do końca było właściwe.

Andrij Szewczenko nie kryje się ze swoimi poglądami politycznymi, w przeszłości wielokrotnie je prezentował, jednak w swojej książce konsekwentnie pomija ten temat. Nie wypowiada się o relacjach swojego kraju z Rosją. Wojna na Ukrainie wybuchła co prawda pod koniec lutego, zaś książka została wydana na początku lutego, ale przecież już dużo wcześniej doszło do aneksji Krymu czy innych konflików między tymi państwami. Szewczenko w ogóle nie porusza tego tematu, nad czym można ubolewać. 45-latkowi można zarzucić także to, że bardzo mało uwagi poświęcił swojej przygodzie z reprezentacją Ukrainy w roli szkoleniowca.

Ogólnie książka jest ciekawa, przyjemnie się ją czyta, jednak momentami brakuje jej przysłowiowego pazura. Choćby kilka ciekawych anegdot zza kulis mogłoby dodatkowo wzbogacić tę książkę i sprawić, by stała się ona jeszcze ciekawsza. Zagorzali kibice Milanu, czy w ogóle pasjonaci futbolu, przeczytają ją z wielką przyjemnością i nie będą zawiedzeni, ale inaczej może być z osobami, które sięgają po książki sportowe głównie w poszukiwaniu pikantnych anegdot.

Niewyróżniająca się niczym autobiografia Andrija Szewczenki jest oczywiście całkiem niezłym, rozrywkowym czytadłem. Ma pewne ciekawe elementy, ma też pewne braki i jakby nie wychodzi poza schemat poprawnej książki o futbolu. Na plus to pokazanie swojego dzieciństwa, futbolowej młodości, błędów, początków kariery, sporo jest o grze w Dynamie Kijów i Milanie, znacznie mniej o Chelsea, no i dużo miejsca poświęcono kontuzjom. Ta warstwa jest całkiem przyjemna, można sobie poprzypominać stare czasy, liczyłem, że będzie trochę więcej o grze w kadrze narodowej, a trochę się to wszystko sprowadza do rozmyślań czy Szewa będzie w stanie grać w tych meczach. Książką została wydana w 2021 roku, więc można też było oczekiwać, że będzie coś o kulisach wybrania na selekcjonera reprezentacji Ukrainy, lecz pozycja kończy się na tym wydarzeniu. Całość jest całkiem niezłą rozrywką, ale brak tutaj jakiejś szerszej perspektywy, nie ma tutaj jakichś anegdot, ciekawostek z szatni, nawet jakiegoś głębszego spojrzenia na relacje między piłkarzami, ot czasem coś przedyskutowali po przegranym meczu albo obejrzeli finał Ligi Mistrzów. Na pewno to ciekawa sentymentalna podróż dla kibiców pamiętających Szewę, ale też jest to pozycja niczym niezaskakująca.

Świetna, wciągająca pozycja. Czytana dosłownie jednym tchem, polecam każdemu Milaniście jak i też kibicom innych klubów.

Typowa piłkarska biografia. Czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Milanistom można spokojnie polecić.

Jedna z najlepszych książek piłkarskich. Fajnie opowiedziane historię z życia prywatnego jak i zawodowego

Mimo totalnych braków tzw. smaczków i kulis z szatnii piłkarskiej, czytało się bardzo przyjemnie. Bardzo dobry piłkarz, legenda Milanu i pozytywna postać. Polecam

• Sport
  • Piłka nożna