Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze

Okładka książki Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze Iwona Kienzler
Okładka książki Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Lira biografia, autobiografia, pamiętnik
Lira
2022-02-16
2022-02-16

Celebryci Polski Ludowej

1962

Z wielką przyjemnością przypomniałam sobie sylwetki kilku celebrytów czasów PRL. Miła lektura.

Jestem dzieckiem schyłku PRL-u, więc co nieco pamiętam z tamtych czasów. Pan Łomnicki to był Wielki Aktor, a tu w tej książce to kawał skur.., znaczy złego człowieka ;-) Celebryci tamtych czasów nie umieszczali miliona zdjęć gdzie się dało, bo się nie dało. Za to żyli z rozmachem, w oparach papierosów i morza wódki... I o tym jest ta książka ;-) Mnie się podobała. Zasłużone 6/10

Książka zawiera to, na co wskazuje tytuł. Nic więcej i nic mniej. Jest to zbiór kilku krótkich biografii.
Jako audiobook do samochodu, nadaje się bardzo dobrze, choć lektorka czyta w mało porywający sposób

Książka ciekawa, chociaż trochę za dużo informacji typowo encyklopedycznych, suchych, dużo dat itd. Liczyłam na więcej ciekawostek, choć i te znalazły się w tej książce.

Ciekawa i barwna pozycja o celebrytach PRL.. Miły i przekonujący głos lektorki dopełnia pozytywnej całości.

Kogo nazywano „Czerwonym Księciem”? Kim był serialowy bohater wszechczasów? Kto uchodził za najsłynniejszego erotomana PRL-u?
W czasach wszechobecnej szarzyzny PRL-u celebryci, kochani przez tłumy i rozpieszczani przez władzę, jawili się przeciętnemu obywatelowi niczym rajskie ptaki, istni królowie życia. Na temat owych sław krążyły rozmaite, często rozdęte do granic absurdu, a nawet krzywdzące plotki, czego na własnej skórze doświadczył niejeden z nich.
Autorka opowiada o politykach, artystach, dziennikarzach i sportowcach, zarówno tych powszechnie uwielbianych, jak i tych znienawidzonych ze względu na przynależność partyjną, czy oskarżanych o zaprzedanie się systemowi.
Cyrankiewicz, Sokorski, Łomnicki, Mikulski, Jaroszewicz, Ciszewski, Komar, Głowacki – w najnowszej książce Królowie życia PRL-u oglądamy ich z zupełnie innej niż dotąd, nieznanej strony.
Książka warta przeczytania , gdyż często krzywdzące opinie i tzw. łatki , jakie otrzymywali bohaterowie książki nie zawsze były adekwatne do czynów i życia jakie wiedli bohaterowie. Warto zapoznać się z kolorowym życiem playboyów i "książąt" czasów PRL-u.

Trochę ciekawostek, trochę historii, raczej dla czytelników, którzy nie pamiętają PRL-u, lub takich co chcą sobie co nieco przypomnieć.

„Królowie życia PRL-u” nie stanowią nowego ujęcia ani pod względem treści dotyczących bohaterów publikacji, ani realiów życia za żelazną kurtyną, są przede wszystkim syntezą informacji w formie biografii wyselekcjonowanych przez Iwonę Kienzler postaci. Książka powinna przypaść do gustu przede wszystkim przedstawicielom pokolenia wychowanego w PRL, którzy z ulgą pożegnali czasy cenzury i powszechnego niedoboru, lecz z nostalgią sięgają wspomnieniami do sukcesów Władysława Komara i nucą melodię z czołówki „Stawki większej niż życie”.
Więcej: https://rynek-ksiazki.pl/recenzje/krolowie-zycia-prl-u/

Osiem osób: Józef Cyrankiewicz, Włodzimierz Sokorski, Tadeusz Łomnicki, Stanisław Mikulski, Andrzej Jaroszewicz, Jan Ciszewski, Władysław Komar, Janusz Głowacki. Prominenci mojej młodości. Można zapytać, dlaczego taki wybór postaci, bo było przecież wielu innych. Można też nie czytać. Mnie pozostał lekki niesmak po tej lekturze.

Lubicie wspominać czasy PRL-u? Ja niestety świadomych wspomnień nie mam, ale bardzo lubię czytać o tamtych czasach i podziwiać pomysłowość ludzi w tamtym czasie. Dlatego z przyjemnością sięgnęłam po najnowszą książkę „Królowie życia PRL”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Lira.
To krótkie historie o życiu niektórych sław PRL-u. Znajdziemy tutaj historię „wiecznego premiera” Cyrankiewicza, opisy jego miłosnych podbojów i zamiłowania do alkoholu. Jest też kilka słów o dość wybuchowym aktorze tego okresu- Władysławie Łomnickim, jego rolach, które pozostają w pamięci także współcześnie. Dla fanów „Stawki większej niż życia” dodatkowym smaczkiem z pewnością będzie rozdział poświęcony odtwórcy kapitana Klossa- Stanisławowi Mikulskiemu.
Książka składa się z ośmiu rozdziałów- każdy poświęcony innemu bohaterowi PRL-u. Znajdziemy tam biografie- chociaż nie mogę do końca tego tak nazwać- bo to nie są tylko suche fakty, a ciekawostki z życia bohaterów. Dzięki lekturze możemy dowiedzieć się, jak naprawdę żyło się celebrytom w latach 70-tych i 80-tych, w jakich knajpach lubili spędzać czas i z czym tak naprawdę musieli się mierzyć. Część z nich „zaprzedała duszę systemowi”, dzięki czemu korzystała z profitów, o jakich zwykłym ludziom się nie śniło.
Lektura jest bardzo interesująca, Autorka, pani Iwona Kienzler wykonała świetną robotę i widać, że zrobiła dokładny reaserch, dużo faktów potwierdzonych jest źródłami, a na końcu książki znajdziemy bardzo bogata bibliografię, do której można sięgnąć, jeśli któraś z postaci wzbudziła większe zainteresowanie.
To solidna dawka wiedzy, takie ciekawostki w pigułce napisane w bardzo przystępny i interesujący sposób. Jeśli lubicie podejrzeć życie celebrytów, to zdecydowanie nie może zabraknąć tej pozycji na Waszych półkach! Zdecydowanie polecam 😊

• PRL
  • Europa środkowo-wschodnia
  • Empik audio fakt

Dodaj cytat z książki Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze