Twarz bez wieku

Self Publishing
2020-01-01
2020-01-01
uroda azja pielęgnacja

Ogromne rozczarowanie. Ebook, który zdawałoby się, będzie zwieńczeniem pracy i treści o przeciwstarzeniu się twarzy, które oferowała nam przez lata autorka na youtube. Niestety otrzymujemy wzmianki o jakichś badaniach naukowych bez szczegółów, brak bibliografii, brak wiedzy i poszerzenia naszych horyzontów co do pracy mięśni i procesu starzenia. Kilka zestawów ćwiczeń i zero szczegółowych objaśnień. Książka ma 48 stron, kosztowała chyba 48 zł (w tej cenie są lepsze pozycje). W tych 48 stronach otrzymujemy głównie zdjęcia twarzy Basi (krok po kroku) z krótkimi instrukcjami jak wykonać dane ćwiczenie i reklamy produktów sprzedawanych przez autorkę. Jeśli ten ebook nie miał nas uczyć o twarzy i starzeniu a pokazać kilka zestawów ćwiczeń, to w takim wypadku należałoby do niego dołączyć link/ kod QR z dostępem do materiału video jak wykonać ćwiczenia. W sumie wolałabym za tę cenę kupić 3h szkolenie video z wykonywania masażu. Niestety otrzymałam krótki i ubogi ebook, który przeczytałam w 10 minut.
Ćwiczenia wykonuję i nie widzę różnicy ani na plus, ani na minus.
2 gwiazdki za ładną grafikę i przyjemne zdjęcia.

Nie, nie I jeszcze raz nie. Pani Basia coś tam gdzieś poczytała, obejrzała i zrobiła kompilację. Tego co znalazła z tym co jej się wydaje. Już wstęp mnie zabił. Te "teorie" starzenia twarzy. Odkrywanie odkrytego. No milo ze pani Basia ma swoje poglądy na anatomię i budowę mięśni, kości, skory, tkanek. Miło, ze zyje z tego i paru innych tego typu działań. Książka dobra dla powierzchownie zainteresowanych, bo można sobie zrobić niezły psikus. Osobiście nie polecam, naprawdę zainteresowanym sugerowałabym jednak zainteresowanie się literaturą fachową a nie tym, co wydaje się pani Basi.

A ja się nie zgodzę z opinią poprzedniczki MogwaiGirl. Jestem zakochana w książce, właśnie przez jej krótką treść. Nie musiałam tracić pół dnia na czytanie, żeby zabrać się za ćwiczenia. Krótki wstęp, siadam i rozciągam. Nie oszukujmy się, większość poradników posiada zapychacze, a jak już mam wybierać, wolę te w formie grafiki lub subtelnej, pasującej do treści reklamy, bo nie tracę czasu na czytanie czegoś, co nie ma sensu.
Daję 9/10 za prostotę, przyjemną oprawę graficzną i wyjątkową treść.

Obserwuję autorkę książki już od dobrych paru lat - przeczytałam sporo artykułów na blogu, obejrzałam mnóstwo filmików na YT, teraz z ogromnym sentymentem śledzę na Instagramie. Wiem, że autorka od lat zgłębia tajniki przeciwstarzenia i oczekiwałam, że e-book będzie zwieńczeniem jej researchu w tym temacie. Jako wieloletnia, lecz niezaślepiona fanka, muszę jednak przyznać, że trochę się zawiodłam.

Pierwsze co nasuwa mi się na myśl po przeczytaniu tej książki to wyrażenie "przerost formy nad treścią". W cenie 48zł, za którą można by kupić porządne, grube tomiszcze, otrzymujemy e-book, który ma zaledwie 44 strony. Co więcej, duża część z tego to grafiki. Rozumiem, że w przypadku tego typu poradnika zdjęcia poprawnie wykonanych ćwiczeń to element niezbędny (zresztą uważam, że jest to główny atut książki),jednak po odjęciu wszystkich grafik (chociażby tych wprowadzających do rozdziałów i innych "zapychaczy") pozostaje nam mało konkretnej treści. Do tego kilka stron to reklama kosmetyków wyprodukowanych przez autorkę, co przy tak małej ilości treści pozostawia lekki niesmak. Osobiście liczyłam na trochę więcej teorii, przytoczenie konkretnych badań, jakieś solidne uzasadnienia dla mięśniowej teorii starzenia twarzy, jednak o tym jest tutaj tylko krótka wzmianka. Autorka co jakiś czas odwołuje się do badań naukowych, jednak nigdzie nie zamieściła żadnej bibliografii.

Jak już wspomniałam, dużym plusem książki są opisy i zdjęcia ćwiczeń mięśni twarzy. W pewnym momencie czułam się trochę przytłoczona ich ilością i zastanawiałam się, jak je wpleść w mój codzienny rytuał pielęgnacyjny. Z pomocą przyszły gotowe zestawy zaproponowane przez autorkę. Niestety jeszcze za wcześnie, żebym mogła ocenić, jak te ćwiczenia wpływają na stan mięśni mojej twarzy. Niektóre ćwiczenia się powtarzają, a przy niektórych autorka przemyca reklamę swoich kosmetyków - te dwa elementy troszkę mnie drażniły. Osobiście, jako osoba profesjonalnie zajmująca się treścią, trochę inaczej podzieliłabym ćwiczenia, aby uniknąć powtórzeń i nie przytłaczać czytelniczek ilością ćwiczeń do przyswojenia, skoro część z nich i tak się powtarza. Możliwe jednak, że przemawia przeze mnie moje zboczenie zawodowe i czytelniczka nie zajmująca się na co dzień tworzeniem treści nie dopatrzyłaby się niedociągnięć w tej kwestii.

Podsumowując, nadal darzę autorkę dużym sentymentem, bo swego czasu była dla mnie źródłem wielu inspiracji i wciąż z ciekawością śledzę publikowane przez nią treści. Po e-booku spodziewałam się jednak czegoś więcej.

• Poradniki

Dodaj cytat z książki Twarz bez wieku