Północna zmiana

Czwarta Strona
2021-02-10
2021-02-10
literatura polska

90% książki to obyczajówka. Niby kryminał ale pod tym względem nic się nie dzieje.
Słabe

Słabe

No cóż, lubię tę autorkę. Jedne książki są bardziej ciekawe, inne mniej, ale potrafi tak pisać, że chce się czytać. Może ta pozycja nie jest jakaś wybitna, jednak przeczytałam z przyjemnością.

Bardzo wciągająca opowieść kryminalna umiejscowiona w Polsce w latach 80tych. Jest wątek kryminalny oraz miłosny a całość czyta się jednym tchem. Na pewno sięgnę po inne książki tej autorki. Polecam

Co to w ogóle było? Gniot jakiś okropny. Pobrałam to gdzieś, jako darmowy dodatek i patrząc na opinie innych czytelników, spróbowałam. Szkoda czasu było. Jakaś to powieść dla nastolatek, jakieś morderstwo, jakaś mapa... A stan wojenny, to zwykła zabawka. No i jeszcze ci uprzejmi milicjanci i ubole... Nie, szkodliwa książka. Nie czytać.
Teraz po niej potrzebuję porządnej dawki wartościowej literatury.

Teraz po niej potrzebuję porządnej...

PRL, stan wojenny, trochę o pracowaniu, trochę o studiowaniu, a trochę o ZOMO i Solidarności. Do tego lekki wątek kryminalny. Mnie sama historia wciągnęła, byłam ciekawa zakończenia, które trochę mnie rozczarowało, jakby urywając się. Za dużo otwartych wątków, które nie zostały dokończone. Jednak, ta książka ma w sobie coś, nie żałuję, że spędziłam z nią czas.

Mamy rok 1980. Inga, która całe życie była tą "gorszą" córką staje u progu dorosłości Dziewczyna nigdy nie miała w życiu lekko, a na dodatek zmaga się z traumą po samobójstwie przyjaciela, o które jest obwiniana. Prawdziwa przyczyną wprowadza wszystkich w szok.
Przez matkę zostaje zmuszona do wyboru pracy zamiast studiów, a tam szczęście się do niej uśmiecha. Szef daje jej szansę na studia i wyjazd w zastępstwie kierownika ośrodka nad morze. Tam poznaje młodego Kanadyjczyka, który przyjechał do Polski w poszukiwaniu rodziny i cennej pamiątki po dziadku. Inga nie zdaje sobie sprawy nawet jak ważną jest w tym wszystkim osobą. Niestety, chłopak zostaje zamordowany w jej mieście, a dziewczyna odkrywa sekrety rodzinne i również zaczyna być nękana, nie do końca rozumiejąc dlaczego.

Cóż, moim zdaniem nie można tej książki nazwać typowym kryminałem. Zabrakło mi tutaj bardziej akcji. Muszę przyznać, że jestem nieco rozczarowana, spodziewałam się czegoś więcej. Niestety momentami się nudziłam, a i samo zakończenie tym razem mnie nie powaliło.

Ta autorka jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Tym razem cofamy się do przeszłości i intryg.

Inga traci najlepszego przyjaciela i nie może pogodzić się z jego śmiercią. W domu rodzinnym sytuacja jest wręcz nie do zniesienia a czasy w których żyje bardzo trudne. Milicja, SB, kartki na żywność itp...
W czasie służbowego wyjazdu spotyka pewnego Kanadyjczyka, który mówi jej ze jest bardzo podobna do kogoś z rodziny. Kiedy Inga zostaje wmieszana w zaginiecie chlopaka postanawia dowiedzieć się więcej o nim i rozwikłać pewna tajemnice rodzinna. Sprawy nabierają tempa a ona jest coraz bliżej prawdy o sobie ojcu matce i siostrze.
Polecam.

O trudnej drodze do emancypacji i ukończenia (zaocznie) studiów w PRL, z doklejonym, przy użyciu taśmy scotch, wątkiem kryminalnym. Na wzruszenie ramion.

Było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Nie miałam żadnych oczekiwań, były różne opinie, ale muszę powiedzieć , że książka mi się spodobała. Nie jest to typowy kryminał, pół na pół obyczajowymi wątkami, z tajemnicami Ingi, a trochę ich jest. Zaczyna się od wyjaśnienia np. dlaczego jest niekochana przez rodzinę, dlaczego jej przyjaciel popełnił samobójstwo, a jego rodzina ją obwinia o to ,zaginięcie nowo poznanego chłopaka i co ona ma z nim wspólnego. Widzimy też jak nabiera pewności siebie pod wpływem okazania , życzliwości przez obcą dla niej osobę , która wysyła ją w delegację, gdzie nabiera dystansu do swojego życia i rodziny.
Uważam ,ze naprawdę fajnie napisana książka z pozytywnym przesłaniem.

Hanna Greń Północna zmiana Zobacz więcej
Hanna Greń Północna zmiana Zobacz więcej