Tajemnica Iny

2020-10-28

Okładka książki Tygrys Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Ocena 0,0
Tygrys Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Ocena 7,4
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo ciekawe podejście do tematu. Niezwykle podobała mi się zagrywka z opowiadaniem historii przez zakochanego w aktorce głównego bohatera.

1940
1937

Nietypowa konwencja. Dzieje aktorki są opowiedziane przez mężczyznę, który miał na niej wykonać wyrok. Tak, wyrok. Działacze podziemnej Warszawy uznali, że Ina Benita, a właściwie Janina Benita Florow-Bułhak, sprzeniewierzyła się wyznawanym przez nich zasadom. Romansowała z niemieckim, a właściwie austriackim porucznikiem. Miała ujawnić miejsce składowania broni. Młody człowiek, zakochany bez pamięci w aktorce, stara się udowodnić jej niewinność. Narracja jest poprowadzona dwutorowo. Towarzyszymy Jureczkowi, czyli zaangażowanemu w działania Polski Walczącej, w jego codziennym życiu oraz prywatnym śledztwie. A jednocześnie, razem z nim wyobrażamy sobie na podstawie materiałów, do których udało mu się dotrzeć, jak mogło wyglądać życie Iny Benity. Książkę czyta się dobrze, lecz pozostaje uczucie niedosytu. Może dla dopełnienia obrazu powinno się obejrzeć film z tą aktorką. Nie wiem. Namawiać na lekturę nie będę.

Myślę, że sporym nadużyciem jest nazwanie tej książki "fabularyzowana biografią", ja nazwałabym to raczej fabułą z elementami biograficznymi. Męczyła mnie ta książka, bardzo. Słuchałam jej chyba z perzwami ze 2 miesiące. Być może jest i ładnie napisana ale po przeczytaniu opisu od wydawcy spodziewałam się rozwikłania tajemnicy Iny - rozwinięcia tego co się z nią działo po wojnie, jak potoczyły sie jej losy, czemu nawet najbliżsi nie wiedzieli, że była znaną aktorką.
Zamiast tego otrzymałam dywagacje i opisy z "trzeciej ręki" informacji, które w zasadzie były mi znane. Nie oceniam tutaj prozy autora a raczej zawiedzione nadzieje związane z niejasnym opisem książki, która w konsekwensji budzi rozczarowanie, bo jak dostajesz prezent, rozwijasz opakowanie, zaglądasz do pudełka spodziewając się damskiej bielizny a znajdujesz wełniane skarpety to cóż można czuć?

Wiele osób wyraża tu rozczarowanie, że to nie jest tak naprawdę porządna biografia Iny. Pytanie czy - zważywszy na skąpość źródeł - mogła nią być? Wydaje mi się, że Cezary Harasimowicz wybrnął z tego możliwie najlepiej, tworząc fabularną strukturę uzasadniającą bardziej zewnętrzne i subiektywne (bo przecież zakochane) od takiego klasycznego biograficznego chłodnego spojrzenie na losy tej ciekawej, a faktycznie dość zapomnianej aktorki. Mnie ta lektura zachęciła do szperania po internecie za dalszymi informacjami na temat Iny i myślę, że to świadczy o tym, że cel jej napisania został osiągnięty.

W sumie to o Inie niewiele się dowiedziałam, więcej jest o jej wielbicielu. Ładnie napisane.

Na pewno nie jest to powieść biograficzna. To raczej luźna interpretacja, ale oparta na solidnych źródłach.
Opowieść młodego człowieka, zakochanego w Inie Benice, który dostał rozkaz wykonania wyroku śmierci na aktorce. Była ona oskarżona o współpracę z okupantem. Prawda była inna.
Książka bardzo subtelna, uczuciowa, a jednocześnie rzetelna i trzymająca się faktów. Autor ocalił od zapomnienia nazwiska, na których ja się wychowałam.
Minus dla wydawnictwa za korektę. Tę samą uwagę miałam przy książce V. Severskiego o Honoracie Skarbek.

To nie jest biografia, to opowieść kogoś, kto kocha się w aktorce, śledzi jej losy i potrafił oprzeć się wykonaniu rozkazu już zabicia. Wydanego bez głębszego zastanowienia, sprawdzenia donosu, analizy... nie jest to dzieło noblowskie, ale poprawna narracja z czyjegoś pkt widzenia. Codziennie bez zastanowienia wydajemy małe wyroki, bo jesteśmy mali, posługujemy się automatyzmami i stereotypami... Tak tak to o nas.

Ina Benita występuje tylko jako obsesja głównego bohatera, który jest postacią fikcyjną. Nie wiadomo ile z tych opowieści to wyobraźnia, a które wydarzenia to fakty. Ładny, literacki język to trochę za mało.

Niestety biografią tego nazwać nie moge, raczej opowieścią o zdarzeniach co do których pewności nie mamy. Szkoda ze taka piękna postać została tak nijako przedstawiona. Licze ze znajde prawdziwa biografię Iny.

niska ocena za to, że nastawiłam się na solidne opracowanie, a to ani biografia ani autobiografia ani pamiętnik!!!

Cezary Harasimowicz Tajemnica Iny Zobacz więcej

Video