Tajemnica Iny

Tajemnica Iny
OsnoVa
2020-10-28
2020-10-28

– To jest postać, która umyka jednoznacznym ocenom. Tragicznie zagadkowa. Ina Benita nie żyje od kilkudziesięciu lat, ale nadal trudno rozwikłać jej liczne tajemnice. Kolejne sekrety tej charyzmatycznej osobowości wymagają wyjaśnienia – mówi pisarz i scenarzysta Cezary Harasimowicz.

Bardzo ciekawe podejście do tematu, ponieważ mamy tutaj trzech bohaterów. Na pierwszy plan wysuwa się miasto Warszawa, dalej sama Ina oraz tajemnicza postać Jerzego.
Czuły narrator, który przeprowadzi nas przez historię Warszawy i zniewalającego wampa. Zauroczony narrator jest egzekutorem w 993 Referacie Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej Armii Krajowej „Wapiennik”.

Jerzy, to aspirujący pisarz, słuchacz- student podziemnej polonistyki, pochodzi z Warszawy i jest ukochanym ukochanej Alinki. Rozkaz podziemnego państwa, ma unicestwić Inę Benitę, zdrajczynię, kochankę niemieckiego oficera. I tutaj zaczyna się wewnętrzna walka platonicznego uczucia do aktorki i opowieść.

Hołd złożony Warszawie stanowi odyseję topograficzno - architektoniczną z zestawem miejsc modnych, z wyszynkiem i artystycznym wydźwiękiem, gdzie się ubrać, itd...ale i obrazem wojennych zniszczeń i traumatycznych przeżyć.
Polecam:)

Audiobook. Wymagał uważności. Dzieje naprawdę istniejącej polskiej aktorki robiącej furorę przed wojną opowiedziane oczami zakochanego w niej Jerzego, który ma na niej wykonać wyrok. Wciągające, świetnie zarysowane postaci drugoplanowe, opis wojennej Warszawy. Ciekawy pomysł na narrację. Zdecydowanie polecam.

Świetne podejście do tematu. Zarówno przyjęta konwencja, jak i wykonanie doskonałe. Gdyby znane osoby były częściej przedstawiane w taki sposób - jako ludzie z krwi i kości, którzy żyli, popełniali błędy, przeżywali swoje radości - wiedza o nich nie byłaby "pomnikowa" lub "obiegowa". Autor zadał sobie trud zrozumienia i zobrazowania emocji swoich bohaterów, a po dobrym wczytaniu/wsłuchaniu się w treść widać wyraźnie, że solidnie oparł się na faktach. Po prostu rozwinął je w bardzo prawdopodobny, realistyczny sposób. Od książki nie da się oderwać.

Bardzo ciekawe podejście do tematu. Niezwykle podobała mi się zagrywka z opowiadaniem historii przez zakochanego w aktorce głównego bohatera.

Nietypowa konwencja. Dzieje aktorki są opowiedziane przez mężczyznę, który miał na niej wykonać wyrok. Tak, wyrok. Działacze podziemnej Warszawy uznali, że Ina Benita, a właściwie Janina Benita Florow-Bułhak, sprzeniewierzyła się wyznawanym przez nich zasadom. Romansowała z niemieckim, a właściwie austriackim porucznikiem. Miała ujawnić miejsce składowania broni. Młody człowiek, zakochany bez pamięci w aktorce, stara się udowodnić jej niewinność. Narracja jest poprowadzona dwutorowo. Towarzyszymy Jureczkowi, czyli zaangażowanemu w działania Polski Walczącej, w jego codziennym życiu oraz prywatnym śledztwie. A jednocześnie, razem z nim wyobrażamy sobie na podstawie materiałów, do których udało mu się dotrzeć, jak mogło wyglądać życie Iny Benity. Książkę czyta się dobrze, lecz pozostaje uczucie niedosytu. Może dla dopełnienia obrazu powinno się obejrzeć film z tą aktorką. Nie wiem. Namawiać na lekturę nie będę.

Myślę, że sporym nadużyciem jest nazwanie tej książki "fabularyzowana biografią", ja nazwałabym to raczej fabułą z elementami biograficznymi. Męczyła mnie ta książka, bardzo. Słuchałam jej chyba z perzwami ze 2 miesiące. Być może jest i ładnie napisana ale po przeczytaniu opisu od wydawcy spodziewałam się rozwikłania tajemnicy Iny - rozwinięcia tego co się z nią działo po wojnie, jak potoczyły sie jej losy, czemu nawet najbliżsi nie wiedzieli, że była znaną aktorką.
Zamiast tego otrzymałam dywagacje i opisy z "trzeciej ręki" informacji, które w zasadzie były mi znane. Nie oceniam tutaj prozy autora a raczej zawiedzione nadzieje związane z niejasnym opisem książki, która w konsekwensji budzi rozczarowanie, bo jak dostajesz prezent, rozwijasz opakowanie, zaglądasz do pudełka spodziewając się damskiej bielizny a znajdujesz wełniane skarpety to cóż można czuć?

Wiele osób wyraża tu rozczarowanie, że to nie jest tak naprawdę porządna biografia Iny. Pytanie czy - zważywszy na skąpość źródeł - mogła nią być? Wydaje mi się, że Cezary Harasimowicz wybrnął z tego możliwie najlepiej, tworząc fabularną strukturę uzasadniającą bardziej zewnętrzne i subiektywne (bo przecież zakochane) od takiego klasycznego biograficznego chłodnego spojrzenie na losy tej ciekawej, a faktycznie dość zapomnianej aktorki. Mnie ta lektura zachęciła do szperania po internecie za dalszymi informacjami na temat Iny i myślę, że to świadczy o tym, że cel jej napisania został osiągnięty.

W sumie to o Inie niewiele się dowiedziałam, więcej jest o jej wielbicielu. Ładnie napisane.

niska ocena za to, że nastawiłam się na solidne opracowanie, a to ani biografia ani autobiografia ani pamiętnik!!!

To nie jest biografia, to opowieść kogoś, kto kocha się w aktorce, śledzi jej losy i potrafił oprzeć się wykonaniu rozkazu już zabicia. Wydanego bez głębszego zastanowienia, sprawdzenia donosu, analizy... nie jest to dzieło noblowskie, ale poprawna narracja z czyjegoś pkt widzenia. Codziennie bez zastanowienia wydajemy małe wyroki, bo jesteśmy mali, posługujemy się automatyzmami i stereotypami... Tak tak to o nas.

• Przeczytane 2021
  • Audiobooki