Cezary Harasimowicz Wydawnictwo: OsnoVa biografia, autobiografia, pamiętnik
OsnoVa
biografia, autobiografia, pamiętnik
2020-10-28

Na pewno nie jest to powieść biograficzna. To raczej luźna interpretacja, ale oparta na solidnych źródłach.
Opowieść młodego człowieka, zakochanego w Inie Benice, który dostał rozkaz wykonania wyroku śmierci na aktorce. Była ona oskarżona o współpracę z okupantem. Prawda była inna.
Książka bardzo subtelna, uczuciowa, a jednocześnie rzetelna i trzymająca się faktów. Autor...

To nie jest biografia, to opowieść kogoś, kto kocha się w aktorce, śledzi jej losy i potrafił oprzeć się wykonaniu rozkazu już zabicia. Wydanego bez głębszego zastanowienia, sprawdzenia donosu, analizy... nie jest to dzieło noblowskie, ale poprawna narracja z czyjegoś pkt widzenia. Codziennie bez zastanowienia wydajemy małe wyroki, bo jesteśmy mali, posługujemy się...

Ina Benita występuje tylko jako obsesja głównego bohatera, który jest postacią fikcyjną. Nie wiadomo ile z tych opowieści to wyobraźnia, a które wydarzenia to fakty. Ładny, literacki język to trochę za mało.

Niestety biografią tego nazwać nie moge, raczej opowieścią o zdarzeniach co do których pewności nie mamy. Szkoda ze taka piękna postać została tak nijako przedstawiona. Licze ze znajde prawdziwa biografię Iny.

“Tajemnice są największe, kiedy milczą”

Ina Benita to polska aktorka, która występowała na deskach teatrów w okresie międzywojennym i czasach II wojny światowej. W czasie II wojny współpracowała z kontrwywiadem i pomagała w rozpracowywaniu Niemców, którzy współpracowali z polskimi aktorami. Po odkryciu jej związku z oficerem Wehrmachtu Ina Benita została umieszczona w...

Nudna, praktycznie o niczym. O fascynacji niezwykłą aktorką? Ta książka to wydmuszka. Uwielbiam Inę Benitę, ale ta książka strasznie mnie zawiodła.

Niezwykle poetycka, subtelna, piękna... Jak dobry, przedwojenny film. Polecam

Cezary Harasimowicz opisuje historię przedwojennej aktorki, gwiazdy sceny i srebrnego ekranu.
Ina Benita -
piękna i charyzmatyczna,
niesłusznie oskarżona o kolaborację z okupantem,
współpracowała z wywiadem AK,
więziona na Pawiaku,
zakochana w niemieckim oficerze, który uczucie do Iny okupił degradacją i wysłaniem na front wschodni,
matka zagubionego w czeluściach...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dziś przychodzę do Was z recenzją niezwykłej książki, bo inaczej o „Tajemnicy Iny” Cezarego Harasimowicza napisać nie sposób. Biografia wybitnej gwiazdy przedwojennego kina jest dla autora punktem wyjścia do snucia opowieści o świecie którego już nie ma i który przez nas, współczesnych, został zapamiętany jako romantyczny miraż. Cezary Harasimowicza pisząc o Inie Benicie...

Ina Benita jak dotąd nie była mi znana, dzięki książce Cezarego Harasimowicza mogłam ją lepiej poznać.
Ina to przedwojenna polska aktorka, niezwykła, piękna, utalentowana.
Jej życie było owiane tajemnicą, jak się okazało współpracowała z Armią Krajową, siedziała w więzieniu na Pawiaku.
Z książki dowiadujmy się, że po Powstaniu Warszawskim wyjechała do USA.
Warszawa jako...

• Legimi