Nawyk nieodwlekania. Proste sposoby pokonania prokrastynacji

Okładka książki Nawyk nieodwlekania. Proste sposoby pokonania prokrastynacji S. J. Scott
Okładka książki Nawyk nieodwlekania. Proste sposoby pokonania prokrastynacji
S. J. Scott Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
The Anti-Procrastination Habit: A Simple Guide to Mastering Difficult Tasks
Sensus
2019-01-21
2019-01-21
Piotr Cieślak
Nawyk nieodwlekania Proste sposoby pokonania prokrastynacji prokrastynacja

Moim skromnym zdaniem pozycja zasluguje na wyzsza ocene niz srednia tutaj. Niby nic odkrywczego ale zebrane w jednek ksiazce rozne metody i pomysly ktore realnie pozwalaja nam pomoc w nieodwlekaniu spraw :)

Krótka książka o produktywności i kształtowaniu nawyków. Autor przedstawia wiele koncepcji, z których większość jest zaczerpnięta od innych osób zajmujących się tą tematyką.
Myślę, że są lepsze pozycje opisujące tematy przedstawione w tej książce.

Myślę, że są lepsze pozycje opisujące tematy przedstawione w tej książce.

Książkę wypożyczyłam z Filii nr 3 MBP w Katowicach. Mam problem z prokrastynacją, więc z ogromną ochotą ją przeczytałam. I nie żałuję, że przeznaczyłam na to czas. W prosty sposób wyjaśnione, dlaczego odkładamy zadania i inne aktywności na później oraz, co można zrobić, żeby temu przeciwdziałać na co dzień. Zarówno w życiu osobistym, jak również w zawodowym. Ponadto konkretne ćwiczenia. Autor zachęca do recenzowania jego książek. Posłuchałam go i jestem tutaj, ale nie tylko dla jego literatury.

Prokrastynacja - tendencja utożsamiana z odwlekaniem, opóźnianiem lub przekładaniem czegoś na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia.

Osiem powodów prokrastynacji:
1. Jesteś perfekcjonistą
2. Boisz się nieznanego
3. Obiecujesz sobie, że zrobisz to "później"
4. Skupiasz się na prostych zadaniach
5. Cierpisz na brak motywacji
6. Nie wiesz, jak zacząć
7. Łatwo się dekoncentrujesz
8. Brakuje Ci czasu

Autor zaczyna książkę krótką historią o tym, jak jego ojciec mógł zginąć, gdyby odwlekał pójście do doktora, ponieważ wymagał natychmiastowej operacji serca. Prokrastynacja może zagrażać nawet życiu. Na co dzień przeszkadza ona w zdobywaniu lepszych ocen, lepszych wynikach w pracy, lepszemu odżywianiu i ćwiczeniach fizycznych, powoduje kłopoty finansowe itd. Książka została wydana w 2017 roku (polska wersja w 2019) i obecnie zamieszczone w niej linki już nie działają, a autor do nich odsyła co jakiś czas, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę, żeby się negatywnie nie zdziwić.
S. J. Scott jest twórcą wielu książek związanych z samodoskonaleniem, m.in. w temacie nawyków, lecz większość jego książek jest średniej jakości, nie są one ani jakoś nadzwyczajnie złe, ani dobre.
W tej publikacji odwołuje się on do innych źródeł (wspomina on o tym już na początku książki),przez co można się tutaj dowiedzieć o takich zagadnieniach jak Getting Things Done, kwartalnych celach S.M.A.R.T, pracy głębokiej, Zjedz tę żabę (zaczynaj dzień od najtrudniejszego zadania),mininawykach, piętrzeniu nawyków, macierzy Eisenhowera itp.
Na koniec jest mowa o aplikacji Beeminder, która będzie pobierać od nas opłatę za nieprzestrzeganie nawyków, ale czy ktokolwiek skorzysta z takiej opcji?
Jako że wiele razy powiela się temat spisania swoich celów, założeń, powodów itd. to nie polecam słuchania tej książki w formie audiobooka, no chyba że ktoś będzie na bieżąco wykonywał zadania od autora. Pojawia się tutaj wiele strategii, to żadna z nich nie jest szczegółowo opisana i sam autor proponuje, aby sięgnąć po inne książki związane z nawykami, dlatego nie polecam tej książki, jeśli ktoś już miał do czynienia z jakimiś książkami o nawykach, ale jeśli to by była jego pierwsza książka na ten temat, to mógłbym nawet polecić, tyle że jest sporo lepszych książek o tym, a ta jest po prostu średnia.

Osiem powodów prokrastynacji:
1. Jesteś perfekcjonistą
2. Boisz się nieznanego
3. Obiecujesz sobie, że zrobisz to "później"
4. Skupiasz się na prostych zadaniach
5. Cierpisz na brak motywacji
6. Nie wiesz, jak zacząć
7. Łatwo...

Prawdopodobnie najbardziej typowy, bezpłciowy amerykański poradnik, definicja przeciętności. Zachęca do zaprzęgania się w kierat wiecznego wzrostu produktywności, żeby potem móc heroicznie wyrywać czas dla rodziny, która ponoć jest na pierwszym miejscu. Target ten sam co zawsze: Amerykanin po trzydziestce, ze względnie uporządkowanym życiem osobistym i zawodowym, pracownik średniego szczebla w korporacji lub (jak autor) właściciel małej firmy.

Kilka porad jest naprawdę w porządku. Technikę pomodoro czy słuchanie ulubionego podcastu do ćwiczeń sama stosuję. Jeśli trafi to u kogoś w odpowiedni poziom zmotywowania to może nawet pomóc.

Przy czym trudno jest znieść lekturę bez przewracania oczami. Autor non-stop zamieszcza promocję swojego bloga, innych swoich książek, a także (co ciekawe) TEJ książki. Serio, kilka razy pojawia się stwierdzenie że "o kwestii x dowiesz się z książki >>Nawyk nieodwlekania. Proste sposoby pokonania prokrastynacji<<". Zresztą kilka innych wyrażeń też powtarza się niemal słowo w słowo.

Poza tym jest to kompilacja polecanek aplikacji oraz książek innych autorów, wymienianie w punktach jak autor robi rzeczy (to dobrze, że podaje przykłady z życia wzięte, ale jego życie jest po prostu niereprezentatywne, nie mówiąc już o kolejnych kilku okazjach do promocji własnej osoby),powoływanie się na rzekome zasady stosowane przez milionerów, skupianie się przez cały czas na celach, pomysłach, projektach, planach i oczywiście zwiększeniu produktywności.

Książka dotyka ważnego dla mnie tematu. Niestety przeczytałam już kilka perełek z tej dziedziny, przez co wynudziłam się jak mops. Niestety jest pochodną tych pozycji, przez co nie udało się jej nawet czegoś nowego w moje życie dołożyć.
Trochę banalności w niej czułam.

Trochę banalności w niej czułam.

Zbiór porad jak poradzić sobie z prokrastynacją, w dużej części zaczerpnięty od innych znanych autorów. Jest dość dużo powtórzeń tych samych treści i odnośników do innych książek autora. Plusem jest to że książka rzeczywiście jest motywująca i można z niej wyciągnąć coś ciekawego, jednak myślę, że gdybym przeczytała jej wersję papierową a nie ebooka to miałabym poczucie zmarnowania czasu.

Książka, która jest zbiorem sposobów na prokrastynację. Jeżeli ktoś czytał już książki o tej tematyce, to ta pozycja nie przyniesie mu nic nowego. Mnie się podoba, ponieważ jeszcze nie miałam okazji sięgnąć po klasyki takie jak "Zjedz tę żabę", które tu zostaje wspomniany i opisany w skrócie. Tak wiele innych koncepcji. Polecałabym tę książkę osobą, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tematyką prokrastynacji, ponieważ dla nich poruszane przez autora metody będą czymś nowym.

Warto zwrócić uwagę na formę, w jakiej została stworzona ta książka. Mamy tu dużo przykładów i ćwiczeń, które skłaniają do myślenia nad sobą.

[wysłuchane w audiobooku]

Słuchałam i miałam ochotę zanucić: „Ale to już było…”. I nie, wcale nie chodzi mi o to, że ta książka jest mało odkrywcza (chociaż…). Jeśli ktoś zaczyna się interesować tematem produktywności i zarządzania czasem – znajdzie tu wiele konkretów.

To zresztą ogromny plus książki S.J. Scotta – nie jest naszpikowana anegdotami, które niewiele wnoszą, a sprawiają tylko, że chcesz powiedzieć: „Do brzegu, człowieku, do brzegu!”.

Co poza tym? Macierz Eisenhowera, Pomodoro, jedzenie żaby od razu, a słonia po kawałku, checklisty, rozbijanie zadań na drobne, podsumowanie tygodnia, zasada Pareto, mikronawyki, określanie priorytetów… Pewnie o wielu tych technikach już słyszeliście.

Czy ta książka pomoże mi pokonać prokrastynację? Raczej nie. Nie wniosła do mojego życia nic nowego. Ale doceniam zwięzłość, podsumowania i podawanie rad w punktach. Cieszę się, że nie musiałam wysłuchać 500 anegdot, zanim autor przeszedł do sedna. A te historyjki, które się pojawiły, dały oddech niezbędny na przemyślenie sprawy.

Czy poleciłabym Wam ten tytuł? Jeśli choć dwa elementy z wypisanych przeze mnie wyżej były Wam obce – tak, sięgnijcie po tę książkę. Jeśli wszystkie te zasady i techniki znacie – „Nawyk nieodwlekania” niczym Was nie zaskoczy.

PS Skończyłam słuchać wczoraj, opinię napisałam dzisiaj. Czyli jednak trochę jest lepiej z tym nieodwlekaniem ;)

[wysłuchane w audiobooku]

Polecam dla tych co jeszcze nic w tym temacie nie czytali, bo jes dużo poruszonych wątków ale bardzo pobieżnie.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Nawyk nieodwlekania. Proste sposoby pokonania prokrastynacji