Ogród babci Marcjanny

Novae Res
2020-08-03
2020-08-03
obyczaje romans polska

Bardzo lekka, miejscami tak lekka, że aż infantylna . Taka nasza wersja ,,To właśnie miłość'' . Czytając czułam zapach kwiatów, ciasta drożdżowego, kawy. To była miła wycieczka na wieś 🙂

Przeczytałam książkę w trakcie jednego dnia, dosłownie jednym tchem. Jest lekka, sielankowa, wzruszająca (może momentami nieco zbyt cukierkowa). Przenosi czytelnika na spokojną wieś w wiosenno-letnich miesiącach, gdzie wszystko kwitnie. Powieść napełnia nadzieją, pozytywnymi uczuciami. Określiłabym ją trochę "bajką" dla dorosłych - ale bajką w pozytywnym znaczeniu tego słowa - ponieważ wszystko się w niej finalnie dobrze układa, dobrze kończy, przypomina też o ważnych kwestiach, takich jak na przykład mówi babcia Marcjanna o miłości: "znaleźć ją i utrzymać to zupełnie dwie różne sprawy. Tego trzeba się uczyć całe życie. Powoli, cierpliwie, tak jak uprawia się kwiaty. Trzeba i wody i łez, i uśmiechu słońca, żeby wyrosły. I nadmiar wody, i za dużo słońca spowodują, że nic z kwiatów nie będzie. Tak jak z miłością. Płacz i pretensje ją zniszczą, tak samo jak przesadna radość i zamykanie oczu na problemy [...]"
Miłosne historie poszczególnych bohaterów skojarzyły mi się też trochę z... "Listami do M", tylko obsadzonymi w letniej, kwiatowej oprawie.

„Ogród babci Marcjanny” jest zbiorem opowiadań o ludzkich losach, które przeplatają się ze sobą tworząc jedną spójną całość. To pachnąca kwiatami i nasycona różnorodnymi emocjami opowieść, na którą składają się wątki sprawiające wrażenie osobnych motywów, niepowiązanych ze sobą. Jednak po dotarciu do jej ostatnich stron dostrzegamy doskonale przemyślaną konstrukcję fabuły, w której każdy epizod ma swoje miejsce i uzasadnienie.

To także wędrówka przez kolejne pory roku, których barwy okraszone są romantyzmem, nostalgią, refleksją, radością a przede wszystkim miłością. W ośmiu krótkich opowiadaniach poznajemy galerię różnych osób, z których każda ma związek z kwiatami. Zuzanna, Joanna, Sławek, Tadeusz, Liliana, Mateusz, Kajetan to tylko niektóre z postaci tworzących wyjątkowy ogród zdarzeń złożonych z wzajemnie splecionych losów.

Pięknie napisana opowieść o różnych odcieniach miłości.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/10/655-ogrod-babci-marcjanny.html

"OGRÓD BABCI MARCJANNY" AGNIESZKA NOWAK

Polska powieść obyczajowa autorki, której nie znałam.
Jest to piękna książka o miłości. Składa się z kilku krótkich opowiadań, a dokładnie ośmiu.
Autorka porównuje życie do ogrodu, w którym rosną różnorodne kwiaty.
Są więc konwalie, niezapominajki, maciejki, maki, chabry, róże, margerytki i stokrotki.
Każda historia jest inna, w każdej występują inni bohaterowie, ale jest coś co ich wszystkich łączy - MIŁOŚĆ :) Jest też ktoś kto spaja wszystkich Babcia Marcjanna.
Jest romantycznie, klimatycznie, dobrze. Spokojnie ciepło i błogo. Masa kolorów i zapachów.
Z przyjemnością chce się przebywać w tym cudnym ogrodzie.
Prosty pomysł, ciekawa fabuła, romantyczne historie i bardzo realistyczni bohaterowie.
Tej lektury się nie czyta, ją się pochłania, a może to ona wchłania nas w swój świat już od pierwszych słów ?Wykreowane światy są pełne uczuć, emocji, delikatności, wrażliwości i tego czego w dzisiejszym czasie nam brak - zatrzymania, wyciszenia, zastanowienia.
Idealna lektura na jesienne wieczory.
Otuli, przytuli i pozostawi nas w dobrym nastroju pełnym optymizmu i wiary w miłość.
Niezwykła podróż w głąb ludzkich relacji i ludzkich pragnień.

Cytaty :"Życie składa się z kwiatów.
Kiedy przychodzimy na świat, wita nas radosny bukiet dla matki.
Kiedy umieramy, przynoszą nam wieńce smutnych kwiatów.
Kiedy bierzemy ślub, kwiatami życzą nam szczęścia.
Kwiaty mówią. Kwiatami wyznajemy miłość.
Kochamy kwiaty".

"Życie jest ogrodem" - świetna metafora moim skromnym zdaniem :)

"OGRÓD BABCI MARCJANNY" AGNIESZKA NOWAK

Polska powieść obyczajowa autorki, której nie znałam.
Autorka porównuje życie do ogrodu, w którym rosną różnorodne kwiaty.
Każda historia jest inna, w...

Ogród babci Marcjanny jest pełen kwiatów i zapachów, które swoim pięknem i zapachem przyciągają nie tylko owady, ale również i ludzi,.którzy szukają szczęścia i miłości.

Ten ogród to początek nie jednej histori, która pisze nowy rozdział wraz z dopasowanym do niej kwiatem, idzie w kierunku słońca, ku lepszemu.

Piękna książka, bardzo przyjemna w czytaniu i pełna kwiatów, które cieszą nasze oczy.
Bardzo polecam !!!

Piękna książka, bardzo przyjemna w czytaniu i pełna kwiatów,...

Pora na recenzje książki "Ogród babci Marcjanny". Książkę miałam okazję przeczytać w ramach Klubu Recenzenta serwisu @nakanapie.pl ♥️
Od razu powiem, że jest to książka bardzo przyjemna, lekka, dotyka i porusza relacje ludzkie,które są porównywane do kwiatów. Możemy się przenieść do świata kwiatów, dokładnie świata niezapominajek, maków, konwalii, stokrotek, margerytek i wielu innych. Każdy kwiat opowiada swoją historię..
Każda historia jest inna, niepowtarzalna. Historia, która jest od radości, wspólnych planów, po małżeństwo, rozpad małżeństwa, śmierć.
Możemy poznać historię Sławka, babci Marcjanny, Liliany, Kajetana, Ani, Tadeusza i wielu innych osób. Młodych i starszych. Warto wiedzieć, że złamane serce, nie zawsze oznacza koniec miłości. .. W naszym życiu w nieoczekiwanym momencie może pojawić się nowa osoba, która sprawi, że na nowo odkryjemy swoje życie, doświadczymy szczęścia, spełnienia , otoczymy się miłością.
Wszystkie osoby w książce tworzą jedną całość. Historia bohaterów rozgrywa się w jednej polskiej wsi. Spokojne życie, bez pośpiechu, bez gwaru i hałasu miasta. Intensywne życie sprawia, że często zapominamy o spokoju ducha, spokoju ciała, relaksie fizycznym i psychicznym. Miasto sprawia, że zatracamy się,wypalamy zawodowo.
Miłość jest jak kwiat. Należy o nią dbać,ponieważ pielęgnowana miłość będzie trwała wiecznie nawet po śmierci. Zachłannie zerwana-odejdzie od Nas, pozostawi żal, tęsknotę .
Życie to kwiaty. Kiedy przychodzimy na świat, wszyscy witają Nas bukietem kwiatów, kiedy umieramy żegnają wieńcem kwiatów. Każde urodziny, imprezy to bukiety kwiatów. Każdy kwiat ma swoją symbolikę. Kwiatami wyznajemy swoje uczucia.
Naprawdę książka bardzo mi się spodobała. Typowa obyczajówka, dobrze napisana, historie wciągające. Jedyny minus to błędy ortograficzne. Były ale nie raziły po oczach. I napisana jest w trzeciej osobie, co dla mnie jest trudnością, niemniej jednak to nie przeszkadzało w opisanej fabule.
Wielkie tak dla tej pozycji i z czystym sercem mogę książkę polecić.

„Ogród babci Marcjanny” to niezwykła książka, dlatego też recenzja będzie inna niż zazwyczaj. Tym razem nie przybliżę Wam zarysu historii. Dlaczego? Po prostu się nie da, nie znajdziemy w książce jednej historii, a kilka zupełnie innych. Każda z nich opowiada o miłości, każda o inne, z innymi bohaterami, a łączy ich wszystkich przemiła staruszka mieszkająca na wsi, w domku z zielonymi okiennicami oraz kwiaty.

Bohaterowie są ciekawi, dający się lubić. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, przeszłość, która nie zawsze jest piękna, problemy, z którymi musi sobie poradzić. To wszystko sprawia, że każdy bohater jest realistyczny....
Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2020/09/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt-ogrod.html

Bardzo szybko za oknami możemy zaobserwować jak ucieka nam już lato i z pełną sobie powagą i dostojeństwem, zaczyna zadomawiać się jesień. Kwiatów wszędzie będzie już coraz mniej, liście zaczną powoli opadać i cały świat będzie zmierzał do tego, aby jak najmilej utulić się do zimowego snu. "Ogród babci Marcjanny" to książka, która pozwala zatrzymać lato u siebie, na znacznie dłuższy okres niż to w rzeczywistości możliwe.

Powieść jest bardzo smukła oraz posiada przepiękną szatę graficzną, która wprowadza idealny nastrój czytelniczy. Sama konstrukcja książki jest bardzo ciekawa, bowiem każdy z rozdziałów nazwany jest imieniem innego kwiatu - i to z tym kwiatem nieodzownie się łączy. Przy początku lektury może się zdawać, że każda historia jest odmiennym opowiadaniem, że każdy kwiat rozpoczyna zupełnie coś nowego. W rzeczywistości jest całkiem inaczej - tak jak wszystkie kwiaty na łące i w ogrodzie rosną nieopodal siebie i często splatają się swoimi korzeniami, tak i tutaj wszystkie te historie układają się w jedną całość.

Bohaterowie są ludźmi, których nie sposób jest nie polubić - babcia Marcjanna, Zuzanna, Lilianna, Maciej, Paweł, Tadeusz, Agata i wiele innych osób. Prócz całego kalejdoskopu kwiatowego, znajdziemy tu również cały kalejdoskop postaci. Być może zdarzy się i tak, że kwiaty spragnione wody, wycisną z oczu czytelnika nie jedną łzę wzruszenia, ale tylko po to by następnie z pełną mocą rozkwitnąć i zachwycić go swoim pięknem.

Lektura tej książki jest czymś bardzo dobrym. Zostawia w umyśle i w sercu subtelne odczucie dobroci, piękna i miłości oraz daje wiele, bardzo wiele nadziei na to, że nigdy nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Książka jest po prostu piękna i dla miłośników lata i kwiecistych ogrodów i łąk, jest najlepszym sposobem na to, aby te piękne i ulotne chwile zatrzymać i móc do nich wrócić w odpowiednim do tego momencie.

"Każdy człowiek nosi w sobie swój kwiat". To piękne zdanie pochodzi z książki "Ogród babci Marcjanny" Agnieszki Nowak.

Przeczytamy w niej osiem opowieści o miłości, nadziei, stracie najbliższych osób. Niezapominajka, maciejka, róża, konwalia, mak, każdy z kwiatów opowiada swoją historię.

Niektórzy z nas nie zauważają kwiatów, nie przyglądają się im, a kwiaty towarzyszą nam przez całe życie. Od narodzin do śmierci. Gdy smucimy się i cieszymy. Na pogrzebach, urodzinach, imieninach, randkach, ślubach. W domu, pracy, szkole, ogrodzie, parku. Kwiaty dziko rosnące na łące, kwiaty cięte. Dawane z okazji i bez, po to by dać nam trochę radości. Często wywołują uśmiech na naszych twarzach, przywołują wspomnienia i o tym właśnie jest ta książka. O cudach natury, które potrafią leczyć ciało i duszę.

Wątki bohaterów książki splatają się ze sobą i jest to bardzo ciekawy zabieg. Łączy ich osoba babci Marcjanny, która pomimo wielu problemów, zawsze znajduje czas, by ich wysłuchać, pocieszyć i nakarmić.

Cześć bohaterów żyje na wsi, a część przyjeżdża, by uwolnić się od zgiełku i hałasu dużego miasta. Odnajdują tu ciszę, spokój, ukojenie, miłość i nadzieję. A niektórzy zostają na zawsze.

Książka nie ma wielu stron, ale bardzo dobrze i szybko się ją czyta. Styl autorki jest bardzo barwny, plastyczny. Zanurzamy się w cudowny świat, pełen magii i wspomnień. Przy lekturze możemy odpocząć od problemów, złapać dystans do świata.

Dla mnie to wspaniale napisana powieść o wielu odcieniach miłości. Jak w życiu nie zawsze jest tylko pięknie i cudownie. Zdarzają się przykre momenty, ale nigdy nie należy tracić nadziei.

Czytając przypominałam sobie cudowne chwile spędzone z moją ukochaną babcią. Jej miłość, ciepło i naleśniki z serem, które uwielbiałam i pamiętam ich smak do dziś. Aż się łezka w oku kręci.

W książce "Ogród babci Marcjanny" Agnieszki Nowak znajdziemy bajkowy świat polskiej wsi, pełen urzekających kolorów i zapachów, cudownych bohaterów i dużo miłości.

Jeśli tak jak ja, uwielbiasz takie pozytywne historie to usiądź w fotelu, ze smaczną herbatką i daj się uwieść przepięknym opowieściom o miłości.

„Ogród babci Marcjanny” przypomina wakacje na wsi. Sielski klimat, natura i wielki spokój. Książka Agnieszki Nowak to subtelna opowieść o różnych obliczach miłości. Nie brak tu emocji.

Różne historie przenikają się i splatają. Bohaterów łączy zaś mieszkająca na wsi babcia Marcjanna. Każda opowieść związana jest z jakąś rośliną. Pojawiają się tu konwalie, stokrotki, niezapominajki, polne maki, maciejka…

Opowieść Agnieszki Nowak jest niewielkich rozmiarów, napisana ładnym, przyjemnym stylem. Czyta się ją szybko. Polecam tym, którzy lubią polską literaturę obyczajową. Dla mnie momentami była nieco zbyt ckliwa i naiwna, ale jak najbardziej jest to lektura ciekawa, mająca swój niepowtarzalny urok.

Więcej na moim blogu: https://urocznica.pl/recenzja-ogrod-babci-marcjanny/.

• Obyczajowe
  • Wrzesień 2020