Strażnicy Starego Lasu. Miecz Lelka

Okładka książki Strażnicy Starego Lasu. Miecz Lelka Grzegorz Gajek
Okładka książki Strażnicy Starego Lasu. Miecz Lelka
Grzegorz Gajek Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Strażnicy starego lasu (tom 2) fantasy, science fiction
Strażnicy starego lasu (tom 2)
Jaguar
2020-06-17
2020-06-17

SQN Charytatyw... Andrzej Betkiewicz,...
Okładka książki Obiata. Antologia słowiańska Silke Brandt, Aleksandra Dobies, Krzysztof Dzieniszewski, Grzegorz Gajek, Michał Jankowski, Adam Kaczmarczyk, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Monika Maciewicz, Graham Masterton, Karolina Mogielska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Kalina Sucharska, Katarzyna Wierzbicka, Zeter Zelke
Obiata. Antolo... Silke Brandt, Aleks...

Wczoraj wrzuciłyśmy Wam naszą opinię do pierwszego tomu "Strażników Starego Lasu", a dziś przychodzimy do Was z opinią kontynuacji, czyli "Strażnicy Starego Lasu. Miecz Lelka".

Przeklęta mgła zniknęła, lecz to nie koniec zmagań naszych bohaterów z przeciwnościami losu. Wraz z nadchodzącym listopadem, zbliża się wyjątkowe święto - Powłóki. Podczas tego święta granica pomiędzy światem umarłych, a światem żywych zostaje zatarta, by nowe dusze mogły zasiedlić świat. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem. Równowaga tego dnia zostaje zaburzona, a leśne istoty tracą rozum... Gdyby tego było mało, to mieszkańcy Starego Lasu muszą zmierzyć się z jeszcze jedną istotą - Królem Wierzb.

Czy kontynuacja okazała się być równie dobra, co pierwszy tom? Owszem. Autor nie odpuszcza i serwuje nam dalsze losy przyjaciół ze Starego Lasu na wysokim poziomie. Kolejne zagrożenia, niosą ze sobą trudne wyzwania dla naszych bohaterów. Lelek i spółka pozbawieni przewodnika, który mógłby ich prowadzić muszą sami zadbać o rozwinięcie swoich umiejętności, które pomogą im w walce ze złem. Tym samym Lelek wraz z Fafkelem wyruszają po nauki do Zamrowego Kurhanu. A reszta zespołu nie próżnuje i również dostaje własną misję... Modraszka i woj Mojmir wyruszają na poszukiwania. Muszą odnaleźć wiedźmę, która nauczy ich pewnego zaklęcia.

Autor potrafi tworzyć fantastyczne postacie. Jak w części pierwszej zauroczył nas Lelek i niepozorny skrzat Fafkel, tak i tutaj znalazły się nowe postacie, które zasługują na kilka słów. W szczególności na uznanie zasługuje Białka, która to dołącza do zespołu i pokazuje, że nie tylko zaprawiony w walce woj może skopać komuś tyłek. Kolejną postacią jest oczywiście Wandena, która ma jasny cel - musi pomścić swoją rodzinę.

Dodać musimy jeszcze, że w tej części bardzo podobały nam się dialogi pomiędzy postaciami. Uwielbiamy, gdy bohaterowie nie szczędzą sobie docinek, a tutaj ich nie brakowało. A sama akcja książki i jej dobrze wyważone tempo sprawiły, że podczas lektury nie było miejsca na nudę.

Podsumowując: jest niebezpiecznie, słowiańsko i nieprzewidywalnie. Jeżeli pierwszy tom za Wami, to koniecznie sięgnijcie po kontynuację, a dobrą zabawę macie gwarantowaną.

Za egzemplarze dziękujemy Wydawnictwu Jaguar.

Link do instagrama:

Strażnicy Starego Lasu miecz Lelka to druga część z cyklu planowanej trylogii. Także czekają nas nasi ulubieni bohaterowie. Ale czy na pewno?
Sympatyczne książki, a konkretnie ich fragmenty możecie usłyszeć na moim facebooku. Czytaliśmy je razem, więc macie pewien zarys fabuły oraz jesteście obeznani z postaciami. Wcześniej książkę nazwałam "polskim Władcą pierścieni", bo ma pewne wspólne. Mamy książkę fantasy, drużynę składającą się z członków kilku ras, podróż i misję. Wszystko elegancko. Nawet bardziej przystępnie napisana, bo Tolkien jest dla cierpliwych. Pierwsza część "Strażników" była mocno family friendly, ta z kolei jest trochę mroczniejsza. Książka rozpieściła nas faktem, że bohaterowie są bardzo "mocni" charakterem, mają swoje określone cechy, a nawet sposób mówienia, więc jest bardzo różnorodna. Druga część prezentuje ten sam wysoki poziom, jednak czy chcemy czy nie bohaterowie uczą się od siebie wzajemnie, zmieniają pod wpływem pewnych decyzji, ich postawy życiowe cały czas pracują. Wyszło to bardzo naturalnie, a wręcz życiowo ale takie rozwiązanie nie wszystkim może się spodobać, jeśli lubią pewien określony typ herosa.
Pierwsza część książki zostawiła nas z ogromnymi tarapatami oraz kolejną misją do odklepania, tym razem bardziej dramatyczną, bo nadającą konkretny cel. W części drugiej zaś sprawa skomplikowała się bo okazało się, że mamy kolejnego antagonistę i to również bardzo groźnego. Niemniej wszystko jeszcze bardziej się kaszani, choć sprawa i tak była wystarczająco ciężka.
To, co mnie w treści rozczarowało to fakt, że książka naturalnie wyznacza punkty kulminacyjne fabuły, buduje wokół nich napięcie przez pewien czas, a samo wydarzenie okazuje się pierdnięciem komara w skali książki. Chyba dwa razy podczas lektury byłam wręcz rozdrażniona tym faktem. To jak czekać na gwiazdkę, a dostać mandarynkę. Na dodatek kwaśną i z pestkami. Nie rozumiem, czemu ludzie to jedzą.
Przejdźmy do oprawy graficznej, której warto poświęcić chwilkę. Jeśli poprzednią okładkę uważałam za średnio udaną, to ta jest świetna. Kompozycja, kolory, witrażowe piękno. Cudna. W środku znowu znajdziemy szkice Vargasa, któego powinniście znać ze współpracy z wydawnictwem BOSH. Głównie te same, ale dostajemy koncepty nowych postaci. Umilają odbiór.

Druga część przygód naszej drużyny, jest równie niebezpieczna i trudna do zrealizowania. Grupie brakuje przewodnika, ale po rozczarowaniach z poprzednimi mędrcami, obawiają się oni zdrady. Zdając sobie sprawę, że przeciwnik jest od nich zdecydowanie potężniejszy, muszą podszkolić swoje umiejętności. Lelek razem z Fafkelem udają się do Zamrowego Kurhanu, by leszy nauczył się władać żelastwem. Tym samym strażnik lasu będzie musiał zmierzyć się ze swoimi przekonaniami, które go ukształtowały. Spotkanie z wojownikami będzie o tyle trudniejsze, że znajdzie się wśród swoich bliskich, których przed laty opuścił.
Modraszka w towarzystwie Mojmira wyrusza na poszukiwania wiedźmy Strychy, aby poznać zaklęcia pomocne w walce ze Żmijem. Nie wszystko jednak pójdzie zgodnie z planem. Szukanie sojuszników również nie będzie dla drużyny łatwym zadaniem, gdyż przebiegły Żmij potrafi skutecznie skłócić ludzi i leśne stworzenia, by napuszczać ich na siebie.

W powieści zdecydowanie mniej jest słów, które pochodzą z gwary i uważam, że jest to jak najbardziej na plus. Nadal styl staromowy jest zachowany, ale już nie wpływa to aż tak mocno na odbiór treści, dzięki czemu łatwiej się skupić na fabule.
Pojawiają się nowe postacie, jak Białka - siostra Lelka czy Wandena - osierocona przez Żmija dziewczyna, która chce pomścić swoją rodzinę. Jednak choć łączy ich wspólny cel, nie wszyscy chcą go osiągnąć w ten sam sposób.

Mocną stroną powieści nadal są dobrze wykreowani bohaterowie. Tym razem do zespołu dołącza Białka, która podobnie jak Mojmir doskonale radzi sobie w walce. Jednak jej nastawienie do ludzi jest inne niż Lelka, więc relacja z chłopakiem z Wierzb jest mocno napięta. Ale doskonale czyta się dialogi między członkami grupy, pełne docinek, ale i troski. Nadal moimi ulubionymi postaciami jest Mojmir i Fafkel. Ta dwójka jest duetem, który doskonale się uzupełnia.

Druga część serii „Strażnicy Starego Lasu” jest opowieścią o przemianach jakie zachodzą w uczestnikach, szczególnie w Lelku. Zdaje on sobie sprawę, że drużyna potrzebuje wodza i stara się on pełnić tę rolę. Nadal jest to jednak grupa, w której ważna jest lojalność, zaufanie i przyjaźń.
Tempo akcji jest zrównoważone. Mamy dynamiczne sceny, ale i chwilę na zastanowienie oraz przemyślenie kolejnych decyzji.
W książce czuć również słowiański klimat, choć chyba nie jest on aż tak widoczny jak w „Białej wieży”. Nadal jednak towarzyszą nam słowiańskie bóstwa i pradawne zwyczaje, a nawet przerażające bestie.
Jeżeli polubiliście się z dwójką leszych, wojem Mojmirem i dzielnym skrzatem to druga część ich niebezpiecznej misji, jest dla was pozycją obowiązkową.

• Nowe serie kontynuacja
  • 50 2020