Wieża Nerona

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Okładka książki Wieża Nerona
Rick Riordan
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Apollo i boskie próby (tom 5) fantasy, science fiction
Apollo i boskie próby (tom 5)
The Tower of Nero
Galeria Książki
2020-10-14
2020-10-14
Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar
mitologia Neron literatura młodzieżowa mitologia grecka mitologia rzymska Rzym herosi misja wyrocznia
Inne

Wyróżniona opinia i

Wieża Nerona

przeczytanych książek 742 napisanych opinii 8

O dwóch ostatnich tomach serii „Apollo i boskie próby”, czyli o „Grobowcu tyrana” i „Wieży Nerona” powiem zbiorczo, bo to dwa tomy, które bardzo się wyróżniają na przestrzeni całej serii. Przy okazji trzech pierwszych tomów miałam zastrzeżenia, Apollo mnie czasami irytował, a misje mnie nie porywały, za to ostatnie tomy wszystko mi to wynagrodziły. Dwa ostatnie tomy to pełna poświęceń wojna, w której biorą udział również bohaterowie, których kocham od „Olimpijskich Herosów”, więc nic więcej nie było mi trzeba. Sam Apollo przeszedł tak ogromną przemianę na lepsze, że końcowo stał się bohaterem, któremu szczerze kibicowałam. Naprawił błędy z przeszłości i odkrył, że bycie człowiekiem wcale nie jest takie znowu gorsze niż bycie bogiem!

Tak samo, jak i wszystkie inne serie Riordana, które do tej pory czytałam, tę również będę wspominać naprawdę dobrze.
Pierwsze trzy tomy oceniłam na 7/10, czwarty na 8/10, a ostatni okazał się zdecydowanie najlepszy i dostał ode mnie 9/10.❤️

Reread 11.11.2020
Wspaniała książka. Uwielbiam twórczość Riordana!

Reread 11.11.2020
Wspaniała książka. Uwielbiam twórczość Riordana!

W sumie chyba najlepsza część , ale i tak seria z Apollo nie przypadła mi do gustu i o dziwo Olimpijscy Herosi choć gorsi od serii z Percy’m podobały mi się bardziej od serii o Apollo. Na plus pojawienie się Percy’go i Annabeth i dzięki temu dowiadujemy się trochę o ich planach na przyszłość. Powiem szczerze , że przeczytam jeszcze najnowszy tom z Percy’m i zakończę przygodę z książkami autora. No chyba , że wyjdzie jeszcze inny tom z Percy’m i Jego bliskimi , bo jednak Percy to Percy. Tak samo Annabeth. Bez nich to nie to samo

Może jest to przesyt serii, ale ten tom wydał mi się najsłabszy. Ostateczna walka z Neronem i Pytonem do której czytelnik był przygotowywany od 1 tomu była wyjątkowo bezproblemowa w porównaniu do zaskoczeń i kreatywnych rozwiązań z poprzednich tomów.
Mocno czuć też, że autor opiera się na poczuciu nostalgii i przywiązania do bohaterów z poprzednich serii i wplata ich stopniowo w kolejne tomy, więc zdecydowanie serii tej nie polecałabym komuś kto dopiero zaczyna przygodę z uniwersum Riordana.
Ostatecznie seria zasługuje na plus dzięki humorowi, lekkości i bardzo płynnej i ciekawej fabule plus oczywiście motywy mitologiczne, ale nie jest to najlepsza seria pióra Riordana - dla fanów na pewno się spodoba :)

Nie najgorsze zakończenie całej sagi. Wielu bohaterów wraca co było dosyć miłe. Walka z Neronem bardzo ciekawa pod względem mnogości bohaterów, a z kolei walka z największym wrogiem Pytonem trochę krótka i szkoda, że Apollo mierzył się z nim samotnie. No i na koniec zaskoczenie bo nie sądziłem, że Apollo zginie ale jednak jako bóg się odrodził czyli wyszło na to samo (a szkoda że nie było tak jak w jego czarnych myślach że odrodził się np. po 500 latach). Mimo przeczytania 5 książek autorstwa Riordana, nie jestem w stanie się przekonać do jego stylu i nie powróce do jego książek.

Zdecydowanie najlepsza, a również ostatnia część Apolla i boskich prób. Bardzo miło mnie zaskoczyła, całość jest świetnie napisana no i historia na miarę najpopularniejszych pisaży, nic dziwnego, w końcu to Rick Riordan.
Całość rozpoczyna się w momencie, kiedy Apollo spada na ziemię, dokładniej do śmietnika, a przed wynajętymi zbirami ratuje go MegMccafrey, jego pani. Zapoznają się i przeżywają wiele wspólnych bitew i spotkań, przy czym odkrywają spisek trzech cesarzy i pokonują razem, łącznie z pomocą rzymskiego i greckiego obozu, przez poświęcenie wiele istnień, aby w końcu Apollo mógł wbić swoją strzałę w oko Pytona, wysłać go w Chaos, a sam z powrotem zostać bogiem. Cała ta jego półroczna historia, której jesteśmy świadkami, pokazuje jak bardzo można się zmienić i wcale nie trzeba być bogiem, aby dokonać niemożliwego. Całość jest opisana przepięknie, pokazuje jak zmienia się nasz Lester i, wnioskując, zdecydowanie polecam przeczytanie całej serii!

NIE ZAWIODŁAM SIĘ! pięknie wykreowani świat, choć miejscami glowny bohater działał mi na nerwy;) (chyba tak miało być?):P

Ostatnia książka z serii była najlepsza. Przy wcześniejszych częściach serii Apollo i boskie próby w pewnych momentach Lester(Apollo) był po prostu denerwujący i czekał aż ktoś wykona misję za niego. Na szczęście wreszcie wziął sprawy w swoje ręce i zaczął zachowywać się bardziej jak heros niż olimpijczyk.

Zakończenie serii było wciągające piękne i emocjonujące. Końcówka wzbudzała melancholię po poprzednich częściach. Piękne były jego odwiedziny u ludzi którzy mu pomogli. Bardzo się cieszę, że Apollo po powrocie na Olimp nie stał się znowu rozkapryszonym bogiem słońca, ale zostało w nim coś z Lestera.
8,5/10

Zakończenie serii było wciągające piękne i emocjonujące. Końcówka...

Świetne zakończenie serii, całą historia pochłania w całości.

Świetne zakończenie serii, całą historia pochłania w całości.

Rick w żaden sposób mnie nie zawiódł. Piękne zakończenie całej historii. Bardzo ładnie zademonstrowany rozwój emocjonalny wszystkich bohaterów. Naprawdę ciężko było się oderwać od tej książki. Polecam każdemu bo warto zobaczyć jak kończy się historia Apollo. Aż trochę szkoda że już nie będzie książek z tym Bogiem w roli głównej ;)