Oto jak kończy się świat

michal3
09.07.2020
Okładka książki Chata na krańcu świata Paul Tremblay Patronat LC
Średnia ocen:
Czytelnicy: 1040 Opinie: 149

Etyka jest o tyle wartościowa, że świetnie sprawdza się, jako punkt wyjścia do eksperymentów myślowych. Nie chcę teraz wchodzić w szczegóły kognitywistyczne czy neurotyczne, więc weźmy na warsztat coś prostego – „dylemat wagonika/zwrotnicy”. Na czym on polega (w podstawowej wersji)? Otóż wagonik kolejowy pędzi po torach i zbliża się do rozwidlenia, przy którym stoisz Ty, szanowny czytelniku tej recenzji, i musisz szybko zdecydować, jak ustawić zwrotnicę. Z jednej strony możesz skierować wagonik na tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek, a z drugiej – na tor, gdzie znajduje się pięć osób. Co zrobisz?

Oczywiście jest wiele odmian tego eksperymentu, ale skupmy się na tym, co napisałem wyżej. Zapytam raz jeszcze – co zrobisz, szanowny czytelniku, w tej sytuacji? Pozwolisz zginąć jednej osobie czy pięciu? A może w ogóle wstrzymasz się od jakiegokolwiek działania i „niech się dzieje wola nieba”, przez co popełnisz grzech obojętności niczym Piłat? W sumie nie, religii w to nie mieszajmy, chociaż z całą pewnością wychowanie odegra w ostatecznym wyborze spore znaczenie.

Teraz już wiecie, jak musieli się czuć bohaterowie „Chatki na końcu świata”.

A głównych bohaterów mamy troje: Ericka i Andrew (tak, dwóch panów) i ich adoptowaną córeczkę – siedmioletnią Wen. Razem postanawiają odpocząć od zgiełku wielkomiejskiego życia i zaszywają się w miejscu, gdzie nie tylko nie ma zasięgu telefonicznego, ale i innych ludzi. Tym samym liczą na chwilę spokoju oraz pogłębienie więzi. Niestety, ale sielanka nie trwa długo, gdyż bawiącą się konikami polnymi Wen zaczepia tajemniczy mężczyzna. Ni z tego, ni z owego zaczyna mówić o rzeczach, których małe dziecko nie może zrozumieć. Co gorsza, nieznajomy nie jest sam, wraz z nim przybywają kolejne trzy osoby. Tym samym rozpoczyna się pogmatwana rozgrywka o ocalenie świata.

Paul Tremblay stworzył powieść niezwykle minimalistyczną i klaustrofobiczną. Praktycznie cała akcja książki dzieje się w jednym miejscu, czyli tytułowej chacie na końcu świata. Na szczęście nie oznacza to, że akcja jest monotonna. Autor wycisnął z pomysłu naprawdę wiele, serwując czytelnikom wiele zaskoczeń. Ponadto powieść jest pełna odniesień religijnych – czterech jeźdźców apokalipsy, zagłada ludzkości, ofiarowanie ukochanej osoby, realizacja bożego/diabelskiego planu. Tak więc nie unikniemy oceny zachowań bohaterów poprzez pryzmat chrześcijańskich wartości, jednocześnie próbując znaleźć klucz do rozwiązania tej dziwnej zagadki.

No właśnie, tutaj należy wspomnieć na najciekawszym aspekcie powieści – czy to, co się dzieje, jest prawdziwe czy też nie? Możecie mi wierzyć, że razem z bohaterami będziecie się zastanawiać, czy Erick, Andrew i Wen padli ofiarą śmiercionośnego żartu czy też naprawdę nadchodzi koniec świata. Dzięki temu ta niezbyt gruba książka trzyma w napięciu do samego końca. W sumie nie jest to klasyczny horror, w którym boimy się przewracać kolejne kartki. Tutaj tego nie ma. „Chacie na krańcu świata” bliżej do książki psychologicznej oraz dziewiętnastowiecznych powieści grozy, gdzie obcuje się z nienazwanym.

Tremblay stworzył naprawdę interesującą oraz wciągającą pozycję. Z ciągle rosnącym napięciem obserwowałem, co też zaraz się wydarzy, a także wyłapywałem znaczenia oraz przesłania. Co więcej, do końca trudno wywnioskować zakończenie. Oczywiście co bardziej spostrzegawczy czytelnik dostrzeże porozrzucane okruchy i wszystkiego się domyśli. Ja potrzebowałem kilku dni na przetrawienie.

Michał Wnuk