Testamenty (twarda oprawa)

Okładka książki Testamenty (twarda oprawa) Margaret Atwood
Okładka książki Testamenty (twarda oprawa)
Margaret Atwood Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Opowieść podręcznej (tom 2) literatura piękna
Opowieść podręcznej (tom 2)
The Testaments
Wielka Litera
2020-02-26
2020-02-26
Paweł Lipszyc
antyutopia fanatyzm religijny niewolnictwo reżim przemoc terror
Inne

Bardzo cieakwa kontynuacja Opowieści podręcznej.

Bardzo cieakwa kontynuacja Opowieści podręcznej.

Bardzo dziwna lektura, w zasadzie nawet wciągająca ale nierówna i momentami nie klejąca się. Nie wiem też czy wykorzystanie materiału serialu było trafne.

Druga wizyta w Gileadzie. Ta bardziej mi się podobała. Historię poznajemy z perspektywy trzech bohaterek: ciotki Lidii oraz dwóch młodych kobiet, z których jedna wychowała się W Gileadzie, druga zna go ze szkoły. Ciekawe jest poznanie wersji ciotki Lidii, zobaczyć co ją ukształtowało. Wartościowa powieść, ukazująca jak działa fanatyzm i autorytaryzm.

Na kontynuację "Opowieści Podręcznej" czekał ze zniecierpliwieniem. Obejrzawszy serial i przeczytawszy pierwszą część, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie, nie mogłem doczekać się wydania kolejnej części. Jedynkę wchłonąłem w trzy dni, z resztą tak samo jak jej sequel. "Testamenty" wprowadzają całą opowieść na jeszcze wyższy poziom i pod wieloma względami poprawiają swoją poprzedniczkę. Atwood niezwykle ciekawie ukazała losy córki June, która jak maluczki kamyczek wywołała prawdziwą lawinę w Republice Gileadu. Jednak prawdziwą perłą tej opowieści jest Ciotka Lidia. O ile rolę Ann Dowd w serialu uważam za jedną z najlepszych w historii telewizji, tak czegoś brakuje mi w kreacji jej postaci - coś co zostało mi dostarczone przez "Testamenty". Lidia jest ukazana tutaj w niezwykle ciekawym świetle. Jest zimnokrwistą służbistką, której sumienie i moralność na pierwszy rzut oka zostały zabetonowane wewnątrz jej systemu wartości. Zaskakuje, jak nawet najbrutalniejsze i bezwzględne jednostki potrafią nawrócić się w imię dobra ogółu. Mówiąc o szeroko pojętym świecie przedstawionym w tej pozycji, cóż tu więcej dodać. Jest to przerażająca i skrajnie utopijna wizja świata, która w wielu miejscach na świecie zdążyła postawić pierwsze kroki i zakorzenić się w zastraszającym stopniu. "Opowieść Podręcznej" jako saga przypomina Nam, żebyśmy dbali o naszą wolność i nie lekceważyli nawet najbardziej skrajnych jednostek; żebyśmy zachowywali chłodną głowę w wyborach i nie dali się skłócić przez naczelnych oficjeli. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak chwiejną i niestabilną konstrukcją jest wolność. Wystarczy jeden podpis prezydenta, jedna decyzja polityczna, aby położyć jej kres.

Kontynuacja „Opowieść Podręcznej”.
Po obejrzeniu serialu, ta pozycja jest obowiązkowa.

Kontynuacja „Opowieść Podręcznej”.
Po obejrzeniu serialu, ta pozycja jest obowiązkowa.

W książce mamy perspektywę trzech kobiet: Założycielki Gileadu ciotki Lydii, Agnes, która w Gileadzie jest przygotowywana do roli Żony, oraz Daisy, która prowadzi w Kanadzie zwykłe życie. Odrębne historie, bardzo dobrze ukazują motywy, rozterki oraz bunt, który rodzi się na różnych płaszczyznach. Na końcu wszystko pięknie splata się w jedną całość.

Ta część jest całkiem inna niż poprzednia. Poprzednia była w dużej mierze oparta o przemyślenia Podręcznej, sprowadzonej do roli inkubatora. W Testamentach jest mniej przemyśleń a więcej wydarzeń. Oba tomy, mimo swej odmienności świetnie się uzupełniają. Martwić może jedynie motyw powrotu autorki do historii:

"Zawsze mówiłam „nie”, gdy proszono mnie o napisanie drugiej części. Ale jako że zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, ponownie to przemyślałam."

Polecam w 100%, wierząc, że dzięki takim książkom Gilead nie będzie się dalej szerzył w Polsce.

Ta część jest całkiem...

Kontynuacja "Opowieście podręcznej", jednak utrzymana w zupełnie innym klimacie. "Opowieść podręcznej" była bardziej skupiona na przeżyciach wewnęytznych głównej bohaterki. "Testamenty" sprawiają wrażenie, jakby powstały pod wpływem wielkiego sukcesu serialu telewizyjnego, a autorka chciała odpowiedzieć na wszystkie pytania widzów i czytelników. Co nic nie ujmuje tej książce.

Blog o książkach | BookaLove

Kontynuacja bestsellerowej “Opowieści podręcznej” została napisana przez Atwood, bo jak sama stwierdziła “zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać”.
Fani autorki musieli czekać na drugą cześć ponad 30 lat!

Ja poznałam historię Podręcznej dzięki serialowi na @hbopolska . Po samą książkę zaś sięgnęłam dopiero kilka dni temu i tym bardziej cieszę się, że mogłam od razu przeczytać drugą część powieści.

Testamenty wyjaśniają nam historię powstania Gileadu, którą opisuje nam sama Ciotka Lidia.
Tragiczny los kobiet w Republice poznajemy również z perspektywy dwóch młodych dziewczyn - Agnes, która od urodzenia jest częścią chorego systemu panującego w kraju i Daisy, nastolatkę z Kanady, która ten system poznaje.

Książka jest mocna i trzyma w napięciu🤫 Przyznam szczerze, że pod koniec czytania, bicie serca znacznie mi przyspieszyło, a ostatni raz miałam tak czytając serię Jakuba Szamałka 😉

Powieść Atwood jest naprawdę dobra i warto ją przeczytać👍👌
Polecam i jednocześnie wierzę, że nigdy nie będziemy musieli doświadczać rzeczywistości Gileadu w prawdziwym życiu🙏

Blog o książkach | BookaLove

Fani autorki musieli czekać na drugą cześć ponad 30 lat!

Świetna. Zrobiła na mnie podwójne wrażenie, bo czytałam już po obejrzeniu serialu na HBO. Polecam

Koniecznie trzeba najpierw przeczytać "Opowieść podręcznej". Kontynuacja tej opowieści w książce "Testamenty" jest jeszcze bardziej pasjonująca. Po mistrzowsku splecione historie sprawiają, że czyta się ją w napięciu. Oby teokratyczna, konserwatywna społeczność Gileadu, pełnego przemocy i zakłamania, nie stała się kiedyś rzeczywistością.