Śmiech, uśmiech i zgroza

Na półkach: , , , , , ,

"Śmiech, uśmiech i zgroza" to zbiór felietonów Tadeusza Boya Żeleńskiego - mistrza gatunku.

Tytuł doskonale współgra z treścią, gdyż są to i teksty zabawne, i poważne.
Autor sporo pisze o przeczytanych książkach, swoich literackich pasjach i rozczarowaniach, w oryginalny sposób analizuje różne problemy i tematy, jakie na przestrzeni wieków pojawiały się u różnych autorów.
Dużo miejsca Boy Żeleński poświęca literaturze francuskiej, którą doskonale znał i tłumaczył. Często pojawiają się takie nazwiska jak: Molier, Racin, Montaigne, Balzac, Stendhal, Sand...

W niektórych tekstach pisarz polemizuje z innymi twórcami i dziennikarzami, nie zostawiając suchej nitki na tych, którzy wcześniej obsmarowali go w prasie albo zarzucali mu niemoralność.
Tą niemoralnością miała być między innymi walka o prawa i równouprawnienie kobiet, o dostęp do antykoncepcji, aborcji, bezpłatnej służby zdrowia, edukacji...
Przerażające, jak bardzo aktualne są te problemy! I jak niewiele zmieniło się w głowach konserwatywnych Polaków oraz wszelkiej maści bigotów.

Cięty jest język Boya, oj cięty, ale jakże trafny, pełen ironii, sarkazmu, satyrycznego zacięcia... A jednocześnie jest to polszczyzna piękna, literacka, składnią i środkami obrazowania można się upajać.
Nieraz wracałam podczas lektury do różnych fragmentów, by przeczytać je na nowo i posmakować. Mało kto dziś tak pisze... Wielka szkoda!

Polecam z czystym sumieniem - nie tylko miłośnikom twórczości Tadeusza Boya Żeleńskiego. Ta książka jest tak ponadczasowa, że każdy może znaleźć w niej coś interesującego (no, może z wyjątkiem ponuraków i zwolenników tzw. "dobrej zmiany", bo oni jako żywo przypominają obiekty kpin ze strony pisarza):).

Tytuł doskonale współgra z treścią, gdyż są to i teksty zabawne, i poważne.

• Boy-Żeleński
  • Domowa biblioteka
  • Rok 2019
  • Książki o książkach, z książkowymi motywami
  • Eseje , Felietony
  • Cmentarzysko Książek Zapomnianych, czyli wyszperane w antykwariatach

Dodaj cytat z książki Śmiech, uśmiech i zgroza