Zamek Zadzior

Mamania
2019-04-25
2019-04-25
Barbara Łukomska
powieść fantasy dla dzieci amerykańska--21 w.

Będąc w bibliotece przez przypadek zobaczyłem ładna okładkę w mrocznej stylistyce z tytułem Zamek Zadzior, powieść napisaną przez Ursule Vernon. Nie znałem autorki, ale nawet opis wydawał mi się intrygujący co nie miara i dlatego po chwilowym zawahaniu postanowiłem dać szansę książce spodziewając się po niej nie tylko ciekawej historii, może nawet z dodatkiem mroku, ale też fajnych bohaterów.
Ogłoszenie dotyczące Zamku Zadzior obejmuje poszukiwanie Pana lub Panią zamku w celu wykonania mrocznych zadań. Sługusy tylko czekają kto przybędzie i zostają zaskoczeni, gdy otwierają drzwi, a za nimi spotykają dwunastoletnią dziewczynkę wyglądającą jak czarownica o imieniu Molly. Najpierw z niedowieszeniem witają swoją nową panią, którą czeka sporo prób i zadań do wykonania.

Pomysł na książkę był świetny, bo mała dziewczynka za nim zostanie panią zamku ma do udowodnienia, że jest nikczemną czarownicą. Może nie do końca złą i zepsutą, ale potrafiącą wzbudzić strach wśród mieszkańców miasteczka. Wykonując powierzone jej zadania poznajemy coraz bardziej naszą bohaterkę. Fajnym pomysłem było umieszczenie w przedziwnym miejscu jakim jest Zamek Zadzior akcji książki. Bardzo podobało mi się poznawanie rożnych zakamarków zamku i tajemnic jakie skrywa po poprzednich swoich właścicielach. Poznajemy dziwnych, ale również ciekawych mieszkańców, którzy z wyczekiwaniem czekają na nowego pana lub panią. Sami siebie nazywają Sługusami i jak nazwa wskazuje mają za zadanie służyć Molly pomocą w czynieniu nikczemnych rzeczy. Spełniać jej wydane rozkazy i spełniać nawet najdziwniejsze życzenia jakie tylko będzie miała. Jednak nie dostajemy tak naprawdę mrocznej i pełnej grozy opowieści jak można spodziewać się. Dokonania bohaterki z jednej strony są nikczemne bez dwóch zdań, ale widzimy, ze działa tak naprawdę w interesie ludzi jakich spotykamy na kartach książki eliminując tylko tych, którzy mają nieczyste sumienie. Zabawnie wypada na przykład moment zamienienia osła w smoka, aby dać nauczkę staremu rolnikowi. Takich wydarzeń w książce znajdziemy wiele i wypadają świetnie. Dzięki takim wyborom zyskuje nie tylko sympatie pośród zwykłych mieszkańców, ale również naszą, bo trzeba przyznać, że bohaterkę stworzyła autorka sympatyczną. Nawet pojawienie się przeciwniczki Molly, która chce zawładnąć zamkiem jest kluczem do zrozumienia, że widzimy ją w tej roli przez cały czas i nie wyobrażamy sobie nikogo innego.

Główna bohaterką zrobiła autorka Molly, która musi udowadniać wszystkim, że jest nikczemną czarownicą. Jako postać została wspaniale nakreślona pod względem psychologicznym. Mające własne zachowanie i cechy charakteru jawi nam się jako sympatyczna bohaterka pomimo swojej profesji czarownicy. Jest rezolutną, pełna energii, sprytu i pomysłów dziewczynką obdarzoną magicznymi zdolnościami. Stawiającą czoło wszystkim zagrożeniom i zadania jakie na nią czekają. Wzbudzającą nić sympatii i można ją polubić od samego początku. Oprócz niej spotykamy bardzo fajne postacie mieszkające na zamku. Niezwykłego Szpilusia ze złota rybką, Mojardomusa, kucharkę będącą minotaurem i jej syna, niezwykła postać złożoną z pary wodnej i zaczarowaną zbroję sir Edwarda. Każdy z tych bohaterów został nakreślony świetnie i wypadł wspaniale. Wzbudzają nasza sympatie od samego początku pojawienia się ich na kartach książki. Nie mogło zabraknąć czarnych charakterów w roli przeciwnika Molly. Aroganckich, podstępnych, nie przebierających w środkach i niesympatycznych. Pozostałe postacie występujące w książce są nakreślone dobrze, posiadają głębie i nie są papierowe. Relacje jakie kreśli autorka pomiędzy bohaterami są ciekawe, podszyte humorystycznym zacięciem i emocjonujące. Dialogi jakie dostajemy są świetnie napisane i czyta się je z przyjemnością.

Książka Zamek Zadzior jest połączeniem fantasy, humoru i niezwykłych przygód jakie dostajemy. Spodziewałem się mrocznej historii, ale dostałem za to dopracowaną i opartą na świetnym pomyśle opowieść o małej czarownicy zdobywającej serce nie tylko mieszkańców miasteczka, lecz nawet nasze. Czuć podczas czytania, że adresowana została do młodszego czytelnika, ale nie przeszkadzało mi to czerpać przyjemności z czytania. W każdym razie nawet starszy czytelnik znajdzie w niej ciekawą historie i niezwykłych bohaterów, przy których spędzi wieczór lub dwa zajęty lekturą. Przygody Molly śledziłem z ciekawością i kibicowałem jej w czasie trudniejszych chwil. Zresztą nie tylko jej mi było szkoda, ale również innych postaci mieszkających w zamku, do których poczułem nić sympatii. Sama historia została z ilustrowana w niezwykły sposób, bo rysunki stanowią integralną część i dopełniają czytaną opowieść w świetny sposób. Stanowią z tekstem całość i dlatego nie można odmówić historii świetnego klimatu i atmosfery jaką dostajemy w czasie czytania. Nie mogło tutaj zabraknąć czarnego charakteru jako przeciwniczki Molly, a w samym zakończeniu walki pomiędzy nimi. Finał jaki tutaj dostałem był ciekawy, niezwykle emocjonujący i czasami mroczny. Właśnie na taki liczyłem i nie zawiodłem się pod tym względem jeżeli chodzi o zakończenie.
Książka Zamek Zadzior jest urokliwą historią, którą czyta się szybko i świetnie. Przygody bohaterów wciągają i nie pozwalają oderwać się od czytania. Akcja została poprowadzona wartko do przodu i nie ma niepotrzebnych dłużyzn. Wydarzenia toczą się w szybkim tempie i dlatego nie uświadczymy nudy podczas czytania. Sięgając po książkę nie spodziewałem się, że tak spodoba mi się, to co dostanę od autorki. Miałem pewne obawy, ale nawet oczekiwania miałem dość średnie jeżeli chodzi o Zamek Zadzior, aby dostać dobrą powieść fantasy z lekkim humorem. Jednak autorka potrafiła stworzyć ciekawy świat, nietuzinkowych bohaterów z dodatkiem wypełniającej opowieść magii obecnej przez cały czas podczas czytania. Dlatego nie żałuje czasu poświęconego na lekturę, bo zleciał mi szybko. Napisana została językiem przyjemnym, przystępnym, lekkim i nie pozbawionym lekkiego zacięcia humorystycznego. Dlatego tak świetnie czyta się bez problemów. Przekonałem się, ze nieraz sięgając po nieznanego mi autora lub pod wpływem przeczytanego opisu spotykam ciekawe i intrygujące historie. Taka rzecz stała się w przypadku książki Zamku Zadzior, przy której bawiłem się świetnie i miałem frajdę podczas czytania śledząc poszczególnych bohaterów historii. Książkę pomimo wielkości czyta się błyskawicznie i szkoda mi było nawet, że historia skończyła się tak szybko, bo chętnie powrócę do Zamku Zadzior jeżeli autorka postanowi napisać kontynuacje. Ciekawa pozycja nie tylko dla młodego czytelnika, ale również starszy znajdzie tutaj coś dla siebie i może bawić się dobrze w czasie czytania. Książka dla każdego, nie tylko dla miłośnika fantastyki.
Polecam.

• Samodzielne