Proszę państwa do gazu i inne opowiadania

Okładka książki Proszę państwa do gazu i inne opowiadania Tadeusz Borowski
Okładka książki Proszę państwa do gazu i inne opowiadania
Tadeusz Borowski Wydawnictwo: Marginesy reportaż
reportaż
Marginesy
2022-04-20
2008-01-01
historia Polski

Wciąż widać tylko kamienny świat. Tuż po, kiedy mury i cegły zostały roztrzaskane, a życia uleciały wprost do nieba, świat nadal pozostał ranny. Dzień jest odbiciem tego, co widziały oczy, nocą zaś odwiedzają mnie sylwetki, których końcem drogi był dym. Nic nie czuję, bo od dawna wyrwano ze mnie istotę człowieczą. Nawet łzy nie smakują jak dawniej.

Doprawdy ciężko jest pisać o przeżyciach, tym bardziej, gdy wiążą się one z obozem zagłady stworzonym przez Niemców na terenie naszego kraju. Sięgając po opowiadania Tadeusza Borowskiego miałem w głowie już wcześniej namalowany portret, a to za sprawą powieści "Bal u Kata", gdzie postać poety i prozaika urosła do tej najbardziej tragicznej, stłamszonej nie tylko przez swoje przeżycia, ale też przez nowy ustrój. Dopiero jednak czytając jego własne słowa mogłem w pełni zrozumieć dlaczego przybrał taką, a nie inną postawę.

Chłodny, pozbawiony emocji styl pochłonął mnie zupełnie, a oszczędność środków przekazu tym mocniej podziałała, im bardziej zbliżałem się do sedna wspomnień i fragmentów, które po ludzku przerażały. Borowski nie oszczędził również czytelnikowi opisu człowieka usilnie walczącego o przetrwanie do takiego stopnia, że sam stawał się biernym uczestnikiem zbrodni.

Opowiadania te mają chwilę, kiedy tkwią w pozornej poetyce zdań, by lada moment wgryźć się w moralne odruchy szukające miejsca dla przyjęcia dość sporej dawki emocji. Treść nie stoi tu brutalnością ani epatowaniem tego, co wyprawiali na przykład esesmani, ale samym tłem i zachowaniami, którym ciężko byłoby przypisać czasem coś ludzkiego. Borowski nieco kontrowersyjnie dla współczesnych, ale szczerze i do bólu prawdziwe pokazał do czego doprowadził totalitaryzm i ślepe podążanie za chorą ideą. Jak potworna zbrodnia sprowadziła człowieka do roli zwykłej rzeczy.

Lektura to wstrząsająca, ale przez to również ogromnie smutna. Smutek zaś ten szczególnie widać w zdaniach autora, który czasem wybiera się w teksty pozaobozowe szukając czegoś dla odpoczynku swej duszy, lecz i tam nie dane mu będzie dostąpić ostatecznego wytchnienia.

Doprawdy ciężko jest...

Literatura obozowa nie może być łatwa, ale jeśli nie miało się z nią nigdy do czynienia to raz w życiu warto przeczytać.

Dobry reportaż, przerażający obraz. Wartościowymi czyni je sam subject matter.

Przykro mi mówić w podobny sposób o autorze, którego spotkało tyle cierpień, a ukończyła je śmierć samobójcza - nie widzę tutaj talentu prozatorskiego. Podobną opinię odnalazłem o działalności lirycznej, choć to wiele ciężej odnaleźć się w opowiadaniach, które zdają się być napisane niekiedy chaotycznie przez co nawet znającemu kontekst i dobę historyczną może łeb ukręcić....

Nie urzekło mnie.

Nie urzekło mnie.

przeczytane: "proszę państwa do gazu", "ludzie którzy szli". "u nas w Auschwitzu"

Ciężko coś napisać na temat tej książki. Ogrom tragedii ludzkiej niejednokrotnie mnie przerastał.

Nigdy wcześniej nie miałam styczności z podobną literaturą, nie licząc “Chłopca w pasiastej piżamie”. II wojna światowa zawsze była dla mnie tematem, który “kiedyś poznam”. Cóż, właśnie nastał ten czas.

Tadeusz Borowski ma na swym koncie kilka opowiadań, a trzy tomiki zostały złączone w jedną książkę przez wydawnictwo Marginesy i to właśnie po tę pozycję sięgnęłam w ramach lektury szkolnej. Skupię się tu jednak na opowiadaniach ze zbioru “Pożegnanie z Marią”. Pozostałe są, choć również ważne, to niestety mniej ciekawe i trudniej jest coś o nich napisać.

Opowiadania Borowskiego mają jedną, szczególną cechę, która wyróżnia go od innych autorów, których poznałam: historie są pozbawione emocji. Nie mamy wglądu do uczuć głównego bohatera. Wiemy jedynie o głodzie, pragnieniu, takich zwyczajnych, fizjologicznych rzeczach. Jednak czy to sprawia, że i we mnie te opowiadania nie wywołały żadnych emocji? Otóż wręcz przeciwnie.

Borowski bardzo umiejętnie posługuje się słowem. Potrafi uśpić czujność czytelnika zwykłymi, spokojnymi opisami, aby chwilę później uderzyć w twarz nawet jednym zdaniem. Ukazuje życie w obozach tak, jak je widział, w całej swej brutalności i tragedii. Nie bawi się w poetyckie opisy śmierci, nie robi z więźniów jedynie ofiar, nie gloryfikuje ich nieszczęścia. Wszystko to sprawia, że przy tej książce nie da się zrelaksować.

Styl autora jednak nie należy do najprzyjemniejszych, długie opisy otoczenia często mnie męczyły. Najgorzej jednak wspominam "Bitwę pod Grunwaldem", które, wybacz Borowski za mój kiepski humor, nazwałam sobie prześmiewczo "Cycki pod Grunwaldem". A dlaczego? Ano dlatego, że o Dziewczynie, która miała tam większą rolę, wiedziałam tyle, że miała “wydatny biust”. Imię? Nah, po co! Ważne, że miała duże cycki.

Opowiadania Tadeusza Borowskiego to na pewno dobra pozycja dla tych, którzy chcą poznać te wydarzenia z perspektywy kogoś, kto był ich uczestnikiem, a nie korzystał tylko z materiałów źródłowych, jak to bywa w przypadku dzisiejszej "mody na Auschwitz".

Bardzo mocne i piękne opowiadania napisane wprost wspaniałym językiem.

Bardzo mocne i piękne opowiadania napisane wprost wspaniałym językiem.

Opowieści z obozu, które każdy powinien przeczytać. Autor opowiadań był pisarzem i poetą. W książce znajdziemy jego wspomnienia z Auschwitz oraz czasów powojennych. Ten zbiór opowiadań ma ogromną wartość źródłową i chociażby ze względu na to każdy powinien się z nim zapoznać.

Pozycja obowiązkowa do przeczytania

Pozycja obowiązkowa do przeczytania