Tajemnice kadry

Czerwone i Czarne
2018-05-09
2018-05-09
sport piłka nożna reprezentacja Polski

Okładka książki Peszkografia. Będzie się działo Sławomir Peszko, Sebastian Staszewski
Peszkografia. ... Sławomir Peszko, Se...

Okładka książki Grzegorz Tkaczyk. Niedokończona gra. Autobiografia Wojciech Demusiak, Dariusz Faron
Grzegorz Tkacz... Wojciech Demusiak, ...
Okładka książki Radosław Kałużny. Powrót Taty Radosław Kałużny, Mateusz Karoń
Radosław Kałuż... Radosław Kałużny,&n...
Okładka książki Lepiej byś tam umarł Mamed Khalidov, Szczepan Twardoch
Lepiej byś tam... Mamed Khalidov, Szc...

Raczej sredniawka. W 2023 już nie warta przeczytania ze względu na spore zmiany w polskiej piłce . Tajemnic żadnych tu nie znajdziecie

W tej książce tyle tajemnic,co kot napłakał. Dla normalnego kibica piłki nożnej, wszystkie fakty były znane wcześniej. Wszystko pisane lekko cukierkowato. Szkoda czasu :(

Z tego typu pozycjami zawsze jest jeden ale istotny problem: Aby budziła ona zainteresowanie trzeba ją wydawać przed ważnym turniejem gdy emocje wobec kadry są największe. Niestety odbija się to na zawartości. Nikt ze środowiska PZPN nie chciałby aby wypłynęło coś co mogłoby wpłynąć na morale zespołu. Z tego względu "Tajemnice kadry" są co najwyżej kulisami. Być może przeciętny Janusz albo jego syn Brajan, którzy futbolem interesują się tylko przy okazji meczów kadry dowiedzą się z niej czegoś nowego, natomiast osoby które śledziły chociażby kanał Łączy nas piłka, otrzymali po prostu pisemną wersję materiałów. Czytając ją 4 lata po premierze tym bardziej widać jak bezpiecznie i sterylnie były dobierane treści. Niekoniecznie jest to wina autora bo widać, że pewne zagadnienia próbował poruszyć jednak były one wygładzane. Kilka anegdotek, heheszek, z trudnych tematów poruszona tylko afera alkoholowa, która szczęśliwie dla kadrowiczów nie miała konsekwencji gdyż przydarzyła się przy udanych wynikach. Rzuca się w oczy też fakt że Nawałka od początku był uważany za dziwaka, co próbowano przykryć łatką profesjonalizmu i perfekcjonizmu. Piszę to po przegranej rekrutacji AN na selekcjonera po dezercji Sousy i wyborze Michniewicza. Mimo atutu znajomości kadry Cezary Kulesza nie zdecydował się mu zaufać i chyba trudno się dziwić. Wg mnie prawdziwe tajemnice tej kadry zostaną ujawnione raczej za kilkanaście lat gdy będącym już na emeryturze zawodnikom "uleje się" jak niedawno o działalności medialnej prezesa Legii Dariusza Mioduskiego wypowiedział się skądinąd nowy selekcjoner.

Przyjemna lektura, w której jednak zabrakło pikanterii. Owszem, mamy tu sporo o tym, co dzieje się za kulisami meczów pierwszej reprezentacji, ale zabrakło najważniejszego - mięsa.

Tematy ruszone są dość ogólnie, po macoszemu - aby coś powiedzieć, ale jednocześnie nikogo nie obrazić. Widać, że autorowi drżała ręka przed pójściem na całość i sprzedaniem naprawdę mocnych, tajemnych historii, które kryją się za reprezentacją. O nich jednak się nigdy nie dowiemy, bo wówczas do dziennikarza zawodnicy i trener stracą zaufanie, a to oznacza jego koniec kariery.

Tak więc, było to mile spotkanie z książką, ale tytuł został mocno przestrzelony. Bardziej pasowałoby coś w stylu "kulisy kadry", co i tak przyciągnęłoby klientele, ale nie powodowałoby rozczarowania na dzień dobry.

Kadra ma swoje tajemnice, ale autor umożliwił kibicom reprezentacji Polski na ukradkowe zajrzenie do samej szatni. Niestety mi czytanie dłużyło się niemiłosiernie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Podszedłem do książki bardzo osobiście. Piłka nożna zawsze była w pewnym stopniu bliska memu sercu. Trener Nawałka sprawił, że moje zainteresowanie reprezentacją odżyło. Wyciągnął naszą kadrę z dołka. Z rekordowo niskiego miejsca dotarliśmy do samej czołówki rankingu Fifa, a także do ćwierćfinału Euro we Francji. Wraz z odejściem trenera Adama zamknął się pewien etap naszej drużyny narodowej, dość piękny zresztą. Wielu emocji dostarczyły mi te wszystkie mecze za jego kadencji.

Książkę bardzo przyjemnie, szybko i lekko się czyta, zawiera dużo ciekawych anegdot. Najbardziej utkwiło mi w głowie gdy Peszkin wspomniał o tym jak pokoje dwuosobowe zostały zamienione na jednoosobowe podczas zgrupowań. Podobało mu się to rozwiązanie, bo jedni chcą spać, drudzy grać, kolejni rozmawiać z żoną przez telefon... a jeszcze inni odprężyć się przy piwku i fajce.

Tajemnice? dobry żart, bo nic takiego w tej książce nie ma, tylko same pozytywy jaka to kadra i otoczenie Nawałki było super.

Książka przeciętna.

Książka przeciętna.

Tajemnica...Czy to nie jest coś o czym nikt nie wie? Po przeczytaniu tej książki wychodzi na to,że tajemnica to coś o czym każdy słyszał lub wie. Słabo ,nie takiej treści oczekiwałem. Tytuł książki do zmiany.

Bardziej "ciekawostki" niż "tajemnice", zwłaszcza dla widzów kanału "Łączy nas piłka". Kadra ukazana w większości z pozytywnej strony - zabrakło mi konkretów dot. "afery alkoholowej". Więcej na jej temat dowiedziałem się z książki Krzysztofa Stanowskiego - "Stan futbolu".

"Tajemnice kadry" czyta się łatwo i przyjemnie. Dobrze jest poczytać o działaniu reprezentacji za kulisami, na którą składają się nie tylko piłkarze i sztab trenerski. Są to również "kitmani", kucharze, fizjoterapeuci i inni, których praca niezbędna jest do osiągania boiskowych sukcesów całej drużyny.
Książka w początkowej części mocno pochyla się nad postacią trenera Nawałki co było chyba najciekawszym jej fragmentem.

Szybko się czytało, w sumie to nawet ciekawe, ale po jej przeczytaniu nie zostałem z przekonaniem, że odkryłem tajemnice kadry - prędzej są to ciekawostki kadry, niemniej warto przeczytać, jeżeli ktoś chce wejść w środek kadry Nawałki :)

• Sport
  • Piłka nożna
  • Sportowe
  • Polskie
  • Literatura

Dodaj cytat z książki Tajemnice kadry