Zemsta Manitou

2018-03-07
1990-01-01
Wiesław Marcysiak

1949

Drugi tom podobał mi się bardziej, zdecydowanie lepsza akcja, więcej grozy

Trochę banalne zakończenie.

Jasnowidz Harry Erskine oraz indiański szaman Śpiewająca Skała ponownie łączą siły aby odeprzeć demoniczne zakusy żądnego zemsty Misquamacusa. Druga cześć cyklu to upgrade pierwszej ponieważ koszmar powraca ze zdwojoną siłą a apokalipsa wydaje się być przesądzona dzięki czemu napięcie rośnie do ostatniej kartki. Żywe tempo akcji sprawia, że nie ma tu monotonii a...

Dość wciągająca lektura, nie jest jakoś wybitna ale autor potrafi utrzymać napięcie czytelnika. Dwa fragmenty rodzą pytanie czy autor miał wszystkie klepki.

Druga część historii o diabolicznym Misquamacusie to, moim zdaniem, zdecydowanie lepsze dzieło w stosunku do pierwszej książki. Mamy tu wszystko, czego zabrakło w pierwszym opowiadaniu, a więc rozbudowane tło akcji, osadzenie w konkretnym miejscu i czasie, wynikające z konkretnych przyczyn historycznych, narastające napięcie i klimat oraz w miarę sensownych bohaterów. Autor...

Pan Graham się nie tenteguje w tańcu. Misquamacus znów atakuje.
Bardzo przyjemnie się czyta, pomysł na fabułę też dobry. Ocena byłaby wyższa gdyby nie to zakończenie... Klapa, panie Masterton :)

Nie chcę być zbyt surowy bo może miałem zły dzień ale wyszedł przeciętniak, do tego nudnawy, wybrałem bo wydawała się chuda wiec pomyślałem, że się zrelaksuje przy pulpowym horrorze, a troszkę wymęczyłem się.

Druga część straszenia, silnie inspirowanego lovecraftowskimi (lovecraftiańskimi?) mitami. Napisane zgrabnie, choć mniej jest tego auto-humoru, który charakteryzował Erskine'a w pierwszej części, czyta się szybko, ale La Grande Finale ponownie lekko rozczarowuje. Może to efekt walk z Potężnymi i Niewypowiedzianymi, z czasem człowiek zatraca poczucie humoru.

Narażę się...

Jeszcze lepsza niż pierwsza część. Sprawiła, że mam ochotę przeczytać więcej horrorów.

Konkretna kontynuacja, nie wyczerpująca tematu i nie zaspokajająca głodu na tą historię, dlatego wlatuje 3 ! :)

2 485
  • Horror